Minister Uhliarik vyzval farmafirmy, aby prestali strašiť pacientov

Minister Uhliarik vyzval farmafirmy, aby prestali strašiť pacientov
Zdroj: bigstockphoto.com

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) vyzval farmaceutické firmy, aby v súvislosti s reformou liekovej politiky prestali zavádzať verejnosť a začali myslieť viac na pacientov ako na svoje zisky. Zároveň vyjadril vieru, že poslanci pri schvaľovaní reformných zákonov v parlamente nepodľahnú lobingu a tlaku farmafiriem, ktorý mal byť počas prípravy reformy vyvíjaný na neho, ako aj na premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS). Ten bol podľa jej slov najväčší, aký za posledné obdobie zažila. Uhliarik poslancov špeciálne strážiť neplánuje, navrhované opatrenia im budú vysvetlené tak, ako aj v prípade iných zákonov.

Ako zdôraznil šéf rezortu, farmapriemysel cez médiá straší pacientov nepravdivými a zavádzajúcimi mýtmi, pričom mu ide iba o ochranu svojho biznisu. Medzi tie podľa jeho slov patrí napríklad tvrdenie o nedostatku liekov v súvislosti so sprísnením určovania cien liekov na Slovensku. Farmaceutické firmy totiž upozornili, že nastavenie slovenských liekov na druhú najnižšiu cenovú úroveň v Európskej únii môže priniesť ich vývoz do zahraničia na úrovni 40 až 50 percent. To minister vylúčil a odmietol. Zároveň deklaroval, že situácia s liekmi sa bude kontrolovať.

Za ďalší mýtus minister označil tvrdenia v súvislosti so zavedením generickej preskripcie o tom, že lekári nebudú vedieť, čo sa predpisuje ich pacientom. Ako poznamenal, ani dnes lekár tento fakt nemusí vedieť, keďže lekárnik môže pacientovi vydať generickú náhradu aj v súčasnosti. Mýty sa podľa jeho slov šíria aj v prípade obnovenia tzv. vernostných systémov v lekárňach, ktorý má byť údajne zlý pre pacientov a povedie k monopolizácii lekárni. Uhliarik však poznamenal, že toto opatrenie môže priniesť úspory práve pacientom.

Vláda v stredu 8. júna v rámci liekovej reformy schválila nový zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ako aj nový zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia. Tie prinášajú napríklad zavedenie generickej preskripcie, prísnejšie určovanie cien liekov, ale aj opatrenia na obmedzenie vplyvu farmaceutických firiem na lekárov či členov Kategorizačnej komisie, ktorá rozhoduje o úhradách za lieky.

Cieľom podľa ministra je, aby pacienti platili menej pri zachovaní dostupnosti a kvality liekov. Právne normy podľa neho budú mať pozitívny dopad na pacientov, ale aj zdravotné poisťovne. Šéf rezortu od legislatívnych zmien očakáva v budúcom roku úsporu 200 miliónov eur. Ušetrené peniaze sa podľa jeho slov použijú opäť v zdravotníctve.

Na snímke zľava riaditeľ odboru farmácie MZ SR Jozef Slaný, riaditeľ odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politika MZ SR Matúš Tekeľ, minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik a riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Michaela Gajdošová.

Na snímke zľava riaditeľ odboru farmácie MZ SR Jozef Slaný, riaditeľ odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politika MZ SR Matúš Tekeľ, minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik a riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Michaela Gajdošová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: