Srdce má v sebe zabudovaný opravný mechanizmus

Srdce má v sebe zabudovaný opravný mechanizmus
Zdroj: bigstockphoto.com

Vedci premenili špecifické bunky v srdci dospelých myší, podobné kmeňovým bunkám, na bunky srdcového svalu. Dokazuje to existenciu "spiacich" opravných buniek vo vonkajšej vrstve srdca, ktoré možno reaktivovať.

V najnovšom čísle časopisu Nature to oznámil dvanásťčlenný tím, ktorý viedol Paul Riley z University College v Londýne. Okrem Britov bol v tíme jeden čínsky vedec. Vzhľadom na prudký nárast počtu ľudských srdcových príhod – osobitne u obyvateľstva ekonomicky rozvinutých krajín – ide o potenciálne veľmi významný výsledok, keďže naznačuje, že poškodené srdcia možno stimulovať, aby sa samé opravili. Poškodenie srdca atakom je v súčasnosti trvalé a často vedie k zlyhávaniu tohto orgánu, ktoré výrazne znižuje kvalitu života, lebo pacient sa zadýchava pri najmenšej námahe a rýchlo vyčerpáva. Zvyčajne máva zlú prognózu, horšiu ako pri niektorých typoch rakoviny.

Paul Riley s kolegami sa zameral na tzv. predchodcovské bunky v epikardiu, čiže vonkajšej vrstve srdcového tkaniva. Počas embryonálneho štádia organizmu sa premieňajú na niekoľko typov špecializovaných buniek, vrátane buniek srdcového svalu. Predchodcovské bunky, progenitor cells, sa na rozdiel od všestrannejších kmeňových dokážu premeniť iba na obmedzený počet typov špecializovaných buniek. Dosiaľ sa predpokladalo, že v dospelých organizmoch predchodcovské bunky túto schopnosť stratili. Teraz sa však ukázalo, že ich predsa len možno reaktivovať aj v dospelosti. Prostriedkom je peptid, čiže krátky reťazec aminokyselín tymozín beta 4. Vedci ho naprv aplikovali na zdravé srdcia dospelých myší.

Keď neskôr umelo vyvolali poškodenie sŕdc týchto myší a následne im podali posilňovaciu dávku tymozínu beta 4, spustil premenu predchodcovských buniek v epikardiu na nové bunky srdcového svalu a ich integráciu so zvyšnými zdravými. Fungovalo to však iba po jeho podávaní pred poškodením srdca. "Viem si predstaviť pacienta, ktorý vie, že mu hrozí srdcový atak, buď z dôvodu rodinnej anamnézy, alebo pre varovné príznaky, na ktoré ho upozornil všeobecný lekár," povedal Paul Riley. Akákoľvek liečba ľudí je však ešte otázkou viacerých rokov, ďalších výskumov a klinických skúšok. Navyše treba zvýšiť účinnosť pôsobenia tymozínu beta 4, lebo počet buniek srdcového svalu, ktorých vznik iniciuje, je zatiaľ pomerne malý.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: