Črevné ochorenie vyvolané baktériou EHEC - súhrn od 06.06. - 11.06.2011

Odporúčanie pre spotrebiteľov v súvislosti s nebezpečnou baktériou Shiga toxín-produkujúca Escherichia coli – STEC

11.06.2011

Nemecko potvrdilo, že klíčky z biofarmy v Dolnom Sasku sú zodpovedné za nákazu

Enterohemoragické baktérie (EHEC) na klíčkoch z biofarmy z Bienenbüttelu v Dolnom Sasku sú presne takého istého typu, ako črevná baktéria, ktorá si v Nemecku vyžiadala už viac ako 30 obetí. Potvrdil to dnes hovorca spolkového ministerstva pre ochranu spotrebiteľa Holger Eichele v Berlíne. Spolkový Inštitút pre analýzu rizík (BfR) potvrdil, že ide o baktériu 0104:H4, uviedla agentúra DPA. V piatok po prvý raz dokázali prítomnosť nebezpečných baktérií EHEC na klíčkoch z dolnosaskej farmy. Laboratórium v Severnom Porýní-Vestfálsku potvrdilo prítomnosť črevnej baktérie na klíčkoch v otvorenom balení u jednej rodiny od Bonnu. Výsledky krajinských úradov v Severnom Porýní-Vestfálsku sú potvrdené analýzou BfR, uviedol Eichele. U ďalších dvoch zamestnankýň biofarmy v Bienenbütteli medzitým potvrdili nákazu životunebezpečnou baktériou EHEC. Ani jedna z nich doposiaľ nemala symptómy ochorenia, informovali dnes miestne zdravotnícke úrady. Krajinské ministerstvo sociálnych vecí v Hesensku dnes zároveň upozornilo, že samotné upustenie od konzumácie klíčkov neodstráni črevnú nákazu baktériami EHEC.

Zdravotný stav mladíka,u ktorého zistili E.coli, sa výraznejšie nezmenil

Zdravotný stav pacienta, u ktorého zistili baktériu E. coli, je počas hospitalizácie v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach naďalej stabilizovaný. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa zdravotníckeho zariadenia Jaroslava Oravcová. "Zdravotný stav pacienta sa výraznejšie nezmenil, je stabilizovaný. Pacient sa cíti subjektívne dobre, ale naďalej je potrebné, aby dostával komplexnú liečbu vrátane dialýzy," vysvetlila Oravcová. Ďalšiu, v poradí tretiu dialýzu bude absolvovať podľa jej slov dnes v popoludňajších hodinách. Mladíka s baktériou E. coli preložili na košickú Kliniku infektológie a cestovnej medicíny v stredu (8.6.) večer s gastroenteritídou, porušenými parametrami v krvnom obraze a zhoršenou funkciou obličiek. Zástupca prednostu košickej Kliniky pre infekčné choroby Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, kde Prešovčana hospitalizovali, Ladislav Virág, informoval, že pacienta prijali z prešovskej nemocnice s diagnózou hemolyticko-uremického syndrómu spôsobenou infekciou E. coli. Počas košickej hospitalizácie však už hemolýzu, teda rozpad červených krviniek nekonštatovali. "Ale už pri prijatí boli príznaky a známky sepsy - závažnej bakteriálnej infekcie," oznámil Virág. Ako sa Prešovčan nakazil, doteraz definitívne nezistili. Podľa názoru hygienikov môže byť zdrojom nákazy napríklad aj voda, ktorú pil z lesnej studničky. "Čo vieme je, že niekoľko dní predtým, ako vzniklo ochorenie, konzumoval len nejaké rožky, pečivo s maslom, možno s nejakou šunkou, salámou. Jediné, čím by sa mohol nakaziť, je voda z nezabezpečenej studničky," uviedol v piatok (10.6.) pre TASR hlavný hygienik SR Gabriel Šimko. Lesná studnička môže byť podľa neho kontaminovaná kedykoľvek, nedá sa u nej zaručiť kvalita vody. Kmeň E. coli, ktorý našli u Prešovčana, však neprodukuje nebezpečný šiga toxín, ktorý spôsobil v zahraničí úmrtia. "Všetko sa javí úplne inak ako v Nemecku," zdôraznil Šimko. To, že zdroj nákazy nedokázali lekári vylúštiť, pripísal hlavný hygienik SR tomu, že inkubačná doba trvá tri až osem dní, prvé príznaky sú nešpecifické, väčšinou vo forme hnačiek či porúch zažívacieho systému. Pacient navštívi lekára až vtedy, ak objaví krv v stolici. "Veľmi ľahko sa môže stať, že tá komodita, ktorá je podozrivá, sa už mohla dostať mimo hry," komentoval Šimko.

Nemecko: E. coli môže spôsobiť ďalšie úmrtia, varoval minister zdravotníctva

Počet obetí črevného ochorenia vyvolaného baktériou E. coli môže stúpnuť, varoval dnes nemecký minister zdravotníctva Daniel Bahr. Zároveň však vyjadril nádej, že najhoršia fáza je už prekonaná. Nebezpečné baktérie E. coli, ktoré potvrdili na klíčkoch, si doposiaľ vyžiadali 33 obetí, pričom nakazených je ďalších 3100 osôb. Bahr pre nedeľné vydanie denníka Bild povedal, že "vlna postupne opadá - je dôvod veriť, že najhoršie je už za nami". Nemecký minister zdravotníctva dodal, že návrat epidémie je nepravdepodobný. Upozornil však, že "nedajú sa vylúčiť ďalšie úmrtia, akákoľvek bolestivá táto skutočnosť je". Po prvý raz sa enterohemoragické baktérie (EHEC) agresívneho sérotypu, ktorý spôsobuje v Nemecku život ohrozujúcu črevnú nákazu, našli na klíčkoch. Prítomnosť týchto baktérií potvrdili laboratórne testy v klíčkoch z otvoreného balenia v kontajneri na odpadky jednej rodiny v okrese Rhein-Sieg neďaleko Bonnu. Dvaja členovia tejto trojčlennej domácnosti ochoreli v polovici mája po tom, ako konzumovali klíčky.

10.06.2011

Nebezpečné baktérie sa po prvý raz našli v podozrievaných klíčkoch

Po prvý raz sa enterohemoragické baktérie (EHEC) agresívneho sérotypu, ktorý spôsobuje v Nemecku život ohrozujúcu črevnú nákazu, našli na klíčkoch. Ako informovalo dnes krajinské ministerstvo pre ochranu spotrebiteľov Severného Porýnia-Vestfálska, prítomnosť týchto baktérií potvrdili laboratórne testy v klíčkoch z otvoreného balenia v kontajneri na odpadky jednej rodiny v okrese Rhein-Sieg neďaleko Bonnu. Dvaja členovia tejto trojčlennej domácnosti ochoreli v polovici mája po tom, ako konzumovali klíčky. Doterajšie poznatky, zdá sa, potvrdzujú podozrenie, že nákaza sa mohla rozšíriť z firmy v dolnosaskom okrese Uelzen, pretože aj tieto klíčky pochádzajú odtiaľ. Spomínaný rezort v Düsseldorfe preto konštatoval, že sa po prvý raz podarilo preukázať priamu súvislosť medzi producentom klíčkov z Bienenbüttelu v Dolnom Sasku a postihnutými nákazou. O posilnení indícií, ktoré naznačovali túto súvislosť, hovorili už dnes predpoludním predstavitelia kompetentných nemeckých orgánov. Prezident renomovaného Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Reinhard Burger, ktorého spolupracovníci sa v desiatich tímoch podieľali na pátraní po zdroji nákazy, dnes v nemeckej metropole dokonca vyhlásil: "Sú to klíčky". Varovanie pred konzumáciou uhoriek, paradajok a listových šalátov v surovom stave z 25. mája Nemecko dnes zrušilo. Súčasne však potvrdilo platnosť varovania pred konzumáciou klíčkov, ktoré platí osobitne pre tento produkt v surovom stave. Už doteraz sa zistilo, že najmenej 80 chorých z celého Nemecka konzumovalo klíčky zo spomínanej firmy. Brány výrobcu sú od dnešného dňa hermeticky uzavreté a platnosť nadobudol úplný zákaz distribúcie akýchkoľvek jeho produktov, teda nielen klíčkov. Samotná firma už od uplynulej nedele nedodávala na trh žiadne produkty.

Nákaza si medzičasom vyžiadala už viac ako tri desiatky životov, vrátane dvoch vo Švédsku. Piatou obeťou v Hamburgu sa dnes stal 81-ročný dôchodca, ktorý v dôsledku črevnej infekcie bakteriálneho pôvodu zomrel na následky multiorgánového zlyhania. V ďalšom prípade zo severonemeckého prístavu sa ešte čaká na potvrdenie prítomnosti baktérií EHEC v organizme zosnulého pacienta.

Neškodný variant baktérie E. coli zaznamenali v Belgicku

Na území Belgicka bol objavený variant baktérie E. coli, ktorý však nie je pre človeka nebezpečný. Belgické úrady v tejto súvislosti vyzvali obyvateľov, aby nepodliehali panike. "Nie je dôvod na paniku. Všetko je pod kontrolou," uviedla dnes vo vyhlásení belgická Federálna agentúra pre bezpečnosť potravín po tom, ako prítomnosť baktérie potvrdili na klíčkoch červenej repy dovážanej z Holandska. "Nová forma baktérie E. coli nie je dôvodom na terorizovanie spotrebiteľov," uviedol dnes belgický denník L'Avenir. Červená repa sa do Belgicka dostala od istého súkromného pestovateľa zo susedného Holandska. "V tomto prípade nejde o nebezpečný druh baktérie, aký sa vyskytol v Nemecku. Netreba sa znepokojovať," ubezpečil verejnosť Pierre Cassart, hovorca Federálnej agentúry pre bezpečnosť potravín. Upokojovať belgickú verejnosť sa poponáhľali aj odborníci. "Treba povedať, že E. coli je iba jeden z typov baktérie, ktorá ma mnoho variánt," vyhlásil Laurence Van Melderen, profesor z Bruselskej slobodnej univerzity. Podľa neho existuje niekoľko patogénnych variánt baktérie E. coli, ale väčšina je neškodná. Aj napriek ubezpečeniam príslušné orgány pre istotu rozhodli o stiahnutí klíčkov červenej repy z trhu.

Prešovčana s E.coli mohla nakaziť voda z lesnej studničky

Kmeň E.coli, ktorý našli v stolici 25-ročného Prešovčana, neprodukuje nebezpečný šiga toxín, ktorý spôsobil v zahraničí úmrtia. Oznámil to dnes na tlačovej konferencii v Košiciach hlavný hygienik SR Gabriel Šimko. "Všetko sa javí úplne inak ako v Nemecku," zdôraznil. Zdravotný stav pacienta s črevnými problémami, sepsou a uremickým syndrómom je po celý čas hospitalizácie v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach stabilizovaný. Podľa Šimka u všetkých ľudí, ktorí sa nakazili nebezpečnou E.coli, potvrdili cestovateľskú anamnézu. "Všetci navštívili Nemecko." Zástupca prednostu košickej Kliniky pre infekčné choroby Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, kde Prešovčana hospitalizovali, Ladislav Virág informoval, že pacienta prijali z prešovskej nemocnice s diagnózou hemolyticko-uremického syndrómu spôsobenou infekciou E.coli. Počas košickej hospitalizácie však už hemolýzu, teda rozpad červených krviniek nekonštatovali. "Ale už pri prijatí boli príznaky a známky sepsy - závažnej bakteriálnej infekcie," oznámil Virág. To, že zdroj nákazy nedokázali lekári vylúštiť, pripísal hlavný hygienik SR tomu, že inkubačná doba trvá tri až osem dní, prvé príznaky sú nešpecifické, väčšinou vo forme hnačiek či porúch zažívacieho systému. Pacient navštívi lekára až vtedy, ak objaví krv v stolici. "Veľmi ľahko sa môže stať, že tá komodita, ktorá je podozrivá, sa už mohla dostať mimo hry," komentoval Šimko. Mladíka s E.coli preložili na košickú Kliniku infektológie a cestovnej medicíny v stredu (8.6.) večer s gastroenteritídou, porušenými parametrami v krvnom obraze a zhoršenou funkciou obličiek. Je liečený antibiotikami, krvnými derivátmi (dostáva hemotranfúziu) a absolvoval dialýzu. Ďalšia dialýza je plánovaná na dnešné popoludnie.

Čoraz viac indícií naznačuje, že vražedné baktérie pochádzajú z klíčkov

Varovanie pred konzumáciou uhoriek, paradajok a listových šalátov v surovom stave z 25. mája dnes kompetentné nemecké úrady zrušili. Varovanie pred konzumáciou klíčkov, naopak, zostáva v platnosti, informoval v Berlíne najvyšší predstaviteľ Spolkového inštitútu pre hodnotenie rizík (BfR) Andreas Hensel, ktorý zdôraznil, že to platí osobitne pre surové klíčky. Indície, ktoré naznačujú súvislosti medzi nebezpečnou črevnou infekciou bakteriálneho pôvodu, ktorá sa z Nemecka rozšírila medzičasom do viac ako tucta ďalších štátov na strane jednej a dolnosaskou firmou, produkujúcou klíčky, totiž ďalej zosilneli. Prezident renomovaného Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Reinhard Burger, ktorého spolupracovníci sa v desiatich tímoch podieľajú na pátraní po zdroji nákazy, dnes v nemeckej metropole vyhlásil: "Sú to klíčky". Aj keď sa túto tézu predbežne v laboratóriách nepodarilo jednoznačne preukázať, stopy po pravdepodobne kontaminovaných produktoch bioprevádzky z Bienenbüttelu v dolnosaskom okrese Uelzen. Najmenej 80 chorých z celého Nemecka konzumovalo klíčky z tejto firmy. Počet nových prípadov prispieva k miernemu poklesu napätia medzi nemeckými zdravotníkmi, čo privítal predovšetkým preťažený personál nemocníc v Hamburgu, Šlezvicku-Holštajnsku a Dolnom Sasku, nákazou EHEC najviac postihnutých regiónov.

U Prešovčana s E.coli sa nepotvrdil nebezpečný toxický kmeň

Kmeň E.coli, ktorý našli v stolici 25-ročného Prešovčana, neprodukuje nebezpečný šiga toxín, ktorý spôsobil v zahraničí úmrtia. Oznámil to dnes na tlačovej konferencii v Košiciach hlavný hygienik SR Gabriel Šimko. "Všetko sa javí úplne inak ako v Nemecku," zdôraznil. Zdravotný stav pacienta s črevnými problémami, sepsou a uremickým syndrómom je po celý čas hospitalizácie v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach stabilizovaný. Mladíka preložili na košickú Kliniku infektológie a cestovnej medicíny v stredu (8.6.) večer s gastroenteritídou, porušenými parametrami v krvnom obraze a zhoršenou funkciou obličiek. Je liečený antibiotikami, krvnými derivátmi (dostáva hemotranfúziu) a absolvoval dialýzu. Ďalšia dialýza je plánovaná na dnešné popoludnie.

09.06.2011

Zdroj črevnej nákazy sa možno nikdy nevypátra, tvrdia vedci

Zdroj epidémie nebezpečnej črevnej nákazy EHEC, ktorá si doposiaľ vyžiadala 30 mŕtvych, sa možno nikdy nepodarí vypátrať. Dnes to vyhlásili nemeckí vedci, ktorých citovala tlačová agentúra DPA. Oznámenie prišlo v čase, keď počet hlásených infekcií začal klesať. Tri štvrtiny minulých epidémií EHEC sa skončili bez odhalenia zdroja nákazy. Dôvodom je skutočnosť, že nakazené potraviny sa zjedli alebo vyhodili pred prepuknutím choroby. V Nemecku ochorelo približne 2800 ľudí a vyšetrovatelia sa zameriavajú na tých, ktorí pred prepuknutím nákazy spolu jedli. Najnovším prípadom skupinového ochorenia sú piati pacienti, ktorí v nemocnici skončili po tom, čo na veľkej rodinnej oslave zjedli jedlo pripravené cateringovou firmou.

Kmeň E.coli u mladíka nemusí byť podľa infektológa smrteľný, treba vyčkať na výsledky

Kmeň E.coli, ktorý našli v stolici 25-ročného Prešovčana, nemusí byť smrteľný tak ako u niekoľkých prípadov v Nemecku. Baktéria E.coli je totiž štandardnou súčasťou čreva, uviedol dnes v rozhovore pre TASR Ladislav Virág, zástupca prednostu košickej Kliniky pre infekčné choroby Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. "Za normálnych okolností sa v čreve človeka bežne nachádza, je dokonca potrebná," doplnil. Klinika podľa neho pravdepodobne v piatok (10.6.) popoludní odpovie na otázku, či kmeň, ktorý u muža našli, produkuje nebezpečný toxín. "To je toxín, ktorý spôsobuje u patogénnych kmeňov E.coli kaskádu patologických procesov, ktoré vedú až k hemoliticko-unilickému syndrómu," vysvetlil Virág. S vysokou pravdepodobnosťou však môžu lekári už dnes potvrdiť, že baktéria u pacienta vyvolala taký rozsiahly zápalový proces, že viedol až k známkam krvácania a zlyhaniu obličiek. "Či to bola táto baktéria E.coli, ktorá bola vykultivovaná v stolici, to tiež nemôžeme s určitosťou povedať." Infektológ pripomenul, že na predčasné závery je priskoro, pacient neleží u nich na klinike zatiaľ ani 24 hodín. Treba totiž vyčkať na vyšetrenie mikrobiologického materiálu, ktorý mladíkovi odobrali. Pacient z Prešova je síce vo vážnom stave, ale normálne komunikuje s okolím, potvrdila TASR dnes popoludní hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová. Muž nebol za posledné mesiace v zahraničí. Virág ďalej upozornil, že samotné patologické kmene E.coli, ktoré produkujú toxín, nie sú výnimočnou záležitosťou ani na Slovensku. "Nie je možné povedať, že u nás sa predtým nevyskytli, tzv. zlé E.coli nie sú nič prekvapujúce," povedal s tým, že s nimi sa už infektológovia v praxi stretli. Práve o tých sa však podľa Virága nehovorilo tak ako o aktuálne medializovaných smrteľných prípadoch zo zahraničia.

Črevná infekcia má už v Nemecku 26 obetí, Madrid nebude žalovať Berlín

Na 26 sa podľa dnešnej informácie Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne zvýšil počet nemeckých obetí črevnej nákazy, spôsobovanej zvláštnym hybridom enterohemoragických baktérií EHEC. Až 18 z nich zomrelo na následky vážnych komplikácií v podobe hemolyticko-uremického syndrómu (HUS), ktorý spôsobuje napríklad zlyhávanie obličiek či neurologické problémy. Vedci si lámu hlavu nad otázkou, prečo neurologické problémy sužujú tak vysoký počet mladých pacientok. Podľa rovnakého zdroja má počet nových prípadov v spolkovej republike medzičasom jasne klesajúcu tendenciu. Od začiatku mája ochorelo na infekciu preukázateľne okolo 2800 osôb, až 722 z nich trpí na HUS. Na výsledky detailnejších laboratórnych testov zvyškov uhorky z Magdeburgu, na ktorej sa našli stopy baktérií EHEC, sa čaká. Práve oni dajú odpoveď na otázku, či bol na zvyšku uhorky v kontajneri na odpadky istej nákazou sužovanej trojčlennej rodiny skutočne nebezpečný, agresívny sérotyp baktérií, ktorý vyvoláva obavy nielen v Nemecku, ale aj v ďalších európskych štátoch. Na "zozname podozrivých" figurujú aj naďalej nielen uhorky, paradajky a listový šalát, no aj klíčky, na konzumáciu ktorých sa však pri ankete medzi postihnutými rozpamätalo iba 28 percent z nich.

Španielsko zrejme nebude vymáhať odškodné od Nemecka súdnou cestou. Na možné požiadavky jednotlivých pestovateľov však vláda v Madride nemá žiadny vplyv, uviedol v Berlíne španielsky minister pre európske záležitosti Diego López Garrido. Podľa jeho slov došlo v Hamburgu k chybe, keď tam zverejnili šalátové uhorky zo Španielska ako pravdepodobný zdroj črevnej nákazy, čo sa nepotvrdilo.

Kmeň E. coli zistený u muža pravdepodobne nie je totožný s tým, ktorý zabíjal

Kmeň E.coli, ktorý zistili u 25-ročného muža v prešovskom mikrobiologickom laboratóriu, pravdepodobne nie je totožný s tým, ktorý v Nemecku zabíjal. Pre TASR to uviedla Renáta Koziaková, hovorkyňa prešovskej nemocnice FNsP J. A. Reimana, v ktorej mladíka hospitalizovali. "U tohto pacienta bol v prešovskom mikrobiologickom laboratóriu zistený kmeň E. coli hem., ktorý na základe doterajších vyšetrení citlivosti na antibiotiká pravdepodobne nie je totožný s tým, ktorý v Nemecku spôsoboval úmrtia," informovala dnes. Mladý muž podľa nej nebol v posledných mesiacoch nikde v zahraničí. V prešovskej FNsP hospitalizovali Prešovčana v pondelok 6. júna s bolesťami hlavy, hnačkou a teplotami, s porušenými parametrami v krvnom obraze, u ktorého sa rozvíjalo akútne zlyhanie obličiek. "Pacient si vyžadoval intenzívnu starostlivosť a vzhľadom na nedostatok lôžkových kapacít na jednotke intenzívnej starostlivosti bol prevezený do Košíc," uviedla Koziaková.

Baktériu E. coli potvrdili u 25-ročného muža

Prítomnosť baktérie E. coli potvrdili v stredu 8. júna večer v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach u 25-ročného muža. Toho previezli z prešovskej nemocnice FNsP J. A. Reimana vo vážnom stave s diagnózou hemolyticko-uremického syndrómu. "Pacient má porušené parametre v krvnom obraze a problém s funkciou obličiek. Okrem toho sú u neho badateľné drobné krvácania na koži," informovala dnes TASR hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová. Lekári zatiaľ jednoznačne nevylúčili, či nejde o epidemický kmeň. Výsledky by mohli byť známe v piatok 10. júna. E. coli je baktéria, ktorá je stálou súčasťou črevnej flóry ľudí a zvierat. Existujú však určité kmene, ktoré sú schopné produkovať toxíny, medzi ktoré patrí aj súčasný epidemický kmeň E. coli (STEC) O104:H4 produkujúci shiga toxín 2 vyvolávajúci krvavé hnačky s hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), upozornila Oravcová. Podľa prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice a Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika Ivana Schrétera zdravotný stav pacienta zatiaľ nie je vydiferencovaný. Prítomnosť baktérie E. coli v pacientovej stolici zistili už v prešovskej nemocnici. "Zatiaľ však nie je známe, o aký kmeň presne ide. Pacientovi sme urobili ďalšie odbery a odoslali biologický materiál na mikrobiologické vyšetrenie, ktoré by malo určiť, o aký kmeň ide. Nateraz nemožno jednoznačne vylúčiť, či nejde o epidemický kmeň E. coli," uviedol lekár. Pri súčasnom zásobovaní zahraničnými potravinami je vzhľadom na charakter nákazy podľa jeho slov reálna možnosť, že sa s pacientmi infikovanými patogénnymi enterohemoragickými E. coli skôr alebo neskôr stretnú aj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice. Prenos patogénnych kmeňov E. coli je možný pri konzumácii alebo manipulácii s kontaminovanými potravinami, ale aj pri kontakte s infikovanými zvieratami. Rizikom môže byť najmä konzumácia kontaminovanej zeleniny (uhorky, kapusta, špenát, šalát), nedostatočne tepelne upraveného mäsa, nepasterizovaného mlieka, nepasterizovaných ovocných štiav, syrov. Prenos je možný aj pri úzkom kontakte s infikovaným človekom. Opísaný bol aj prenos na personál pri ošetrovaní chorých osôb.

Salzburg hlási prvý prípad infekcie EHEC

O prvom prípade bakteriálnej črevnej infekcie spôsobenej enterohemoragickými baktériami EHEC v rakúskom Salzburgu informoval dnes v internetovom vydaní denník Salzburger Nachrichten. Podľa novín sa potvrdilo podozrenie v prípade 82-ročnej pacientky, hospitalizovanej v pondelok s typickými príznakmi nákazy v jednej z miestnych nemocníc. Zatiaľ ešte nie je jasné, či sa žena infikovala agresívnym druhom baktérie, ktorý si v Nemecku vyžiadal už životy najmenej 25 pacientov. Objasnia to výsledky ďalších testov. Pacientka zo Salzburgu, ktorá je mimo ohrozenia života, však nemala žiadny kontakt s najvážnejšie postihnutou oblasťou - severným Nemeckom.

Pátranie po zdroji nákazy pokračuje, avšak bez rukolapnejších dôkazov o jednoznačnom pôvode infekcie. Holandské ministerstvo zdravotníctva informovalo v Haagu, že v krajine sa našli baktérie EHEC na klíčkoch červenej repy. V tomto prípade však s určitosťou nešlo o nebezpečný sérotyp 014:H4, ktorý má na svedomí epidémiu v Nemecku. Napriek tomu ministerka zdravotníctva Edith Schippersová nariadila stiahnuť z trhu kompletnú produkciu klíčkov istého výrobcu. Jeho idenditu holandské úrady nezverejnili, poznamenali však, že sa rovnaké baktérie našli na klíčkoch holandskej červenej repy aj v Nemecku. Iba pred piatimi dňami holandský Úrad pre potraviny a kontrolu tovarov vyhlásil, že niet indícií o kontaminácii holandskej zeleniny baktériami EHEC.

08.06.2011

Nemecko: Baktérie EHEC našli na ďalšej uhorke; nákaze podľahli ďalší dvaja ľudia

Pri hľadaní zdroja epidémie črevnej nákazy majú nemecké úrady novú stopu: v smetnom koši v Magdeburgu našli epidemický kmeň baktérií E. coli (EHEC) na zvyškoch uhorky. Či však nález povedie k odhaleniu pôvodu šírenia infekcie, ktorá si v krajine dosiaľ vyžiadala najmenej 25 obetí na životoch, však zatiaľ nie je jasné, napísala agentúra DPA. "Z tohto nálezu nemôžu byť vyvodené nijaké závery," uviedla hovorkyňa Spolkového úradu pre ochranu spotrebiteľov a bezpečnosť potravín (BVL) pre noviny Tagesspiegel. Nevedno totiž, či sa baktérie na uhorke nachádzali už pred jej vyhodením, alebo sa na ňu dostali až medzi odpadkami, kde zvyšky zeleniny ležali najmenej poldruha týždňa. Kôš patrí rodine, ktorej členovia ochoreli na EHEC. Medzitým sa množia indície na uzavretej biofarme v Dolnom Sasku, kde bakteriálnu chorobu zaznamenali v máji u tretej pracovníčky, informovali dnes krajinské úrady. Farma dodávala prevažne cez veľkoobchody zeleninové klíčky reštauráciám, hotelom a jedálňam, ktorých zákazníci ochoreli na EHEC. Vo vzorkách klíčkov však dosiaľ nenašli baktérie spôsobujúce terajšiu epidémiu. Nemecký minister zdravotníctva Daniel Bahr oznámil, že nákaze baktériami EHEC dosiaľ v Nemecku podľahlo 25 ľudí. Len v Dolnom Sasku dnes evidovali siedmu a ôsmu obeť. Počet prípadov nových infekcií však klesá, čo môže byť dôvodom na optimizmus v tom, že "máme najhoršie za sebou", uviedol Bahr. Úrady však pohotovosť neodvolávajú a aj varovanie pred konzumáciou surových uhoriek, paradajok, šalátu a klíčkov platí v Nemecku naďalej. Terajšia epidémia je doposiaľ vôbec najzávažnejšou pozorovanou epidémiou EHEC v Nemecku i Európe, uviedol Bahr a jeho ministerskí kolegovia zo spolkových krajín, ktorí sa zišli na krízovom zasadnutí v Berlíne za účasti komisára EÚ pre zdravotníctvo Johna Dalliho. Dosiaľ registrujú 1959 potvrdených prípadov nákazy, z toho u 689 pacientov je priebeh choroby mimoriadne závažný. Nemožno tak vylúčiť ďalšie úmrtia a nákazy.

Poľsko: Potvrdili druhý prípad črevnej nákazy zavlečenej z Nemecka

Poľské úrady potvrdili dnes druhý prípad výskytu nebezpečnej črevnej infekcie bakteriálneho pôvodu v krajine. Prítomnosť baktérií sa potvrdila v organizme sedemročného chlapca, ktorý je od uplynulého piatka hospitalizovaný vo Varšave. Je pravdepodobné, že sa chlapec, u ktorého sa prejavili symptómy hemolyticko-uremického syndrómu (HUS), infikoval od otca. Ten sa infikoval zrejme počas nedávneho pobytu v Nemecku, aj keď sám neochorel. V nemocnici v chlapcovom bydlisku, meste Gižycko, hospitalizovali aj staršiu ženu, ktorá sa o chlapca starala. Aj u nej sa objavili krvavé hnačky, existuje preto podozrenie z ďalšieho prenosu nákazy, na potvrdenie ktorého sa čaká. Medzi medzičasom 11 podozrivých prípadov v Poľsku radia tamojší experti predbežne aj šesticu detí z mesta Kielce, u ktorých sa zdravotné problémy objavili po návrate z futbalového turnaja v Nemecku. Súčasne však zdôrazňujú, že nie všetky črevné problémy musia mať na svedomí enterohemoragické baktérie (EHEC), ktoré si v Nemecku a vo Švédsku vyžiadali už viac ako 20 životov.

Nemeckí lekári tvrdia,že za komplikáciami je nielen jed, ale aj autoprotilátky

Indície o príčinách ťažkého priebehu bakteriálnej črevnej infekcie EHEC u pacientov s hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS) majú lekári z Univerzitných kliník v Greifswalde a Bonne. Podľa slov špecialistu na krvné transfúzie Andreasa Greinachera z Univerzitnej kliniky v Greifswalde mnohé signalizuje, že príčinou nie je len jed z kategórie šigatoxínov, ale aj vytváranie autoprotiláok, ktoré útočia na antigény vlastného organizmu a spôsobujú vážne poškodenia v organizme. Tieto autoantiprotiláky majú na konte zvýšenie rôznych krvných faktorov, čím sa obmedzuje prekrvovanie dôležitých partií mozgu a nadobličiek. Medzičasom sa u prvých pacientov s ťažkým priebehom ochorenia aplikuje špeciálna terapia filtrácie krvi, prvé predbežné reakcie organizmov chorých dávajú špecialistom mierny dôvod na optimizmus.

Čína sprísnila zdravotné prehliadky pre cestujúcich z Nemecka

Čína nariadila sprísnenie lekárskych prehliadok pre cestujúcich prichádzajúcich z Nemecka. Dôvodom sú obavy z rozšírenia nebezpečnej črevnej nákazy E. coli. Čínsky úrad verejného zdravotníctva zverejnil dnes podľa agentúry AP vyhlášku, podľa ktorej sa osoby prichádzajúce z Nemecka musia podrobiť meraniu teploty a zdravotným prehliadkam. Cestujúci trpiaci žalúdočnými ťažkosťami, vracaním, bolesťami brucha, hnačkami a horúčkou majú povinnosť hlásiť sa úradom po ihneď po príchode do Číny. V prípade, ak sa už nachádzajú v krajine, musia bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc. V Európe si nákaza vyžiadala už najmenej 24 ľudských životov. Celkový počet podozrivých alebo potvrdených prípadov ochorenia v Nemecku sa dostal na hranicu 2325. Viac ako 100 chorých evidujú v ďalších krajinách Európy a v USA.

07.06.2011

Prezident nemeckej nefrologickej spoločnosti naďalej podozrieva klíčky

Najvyšší predstaviteľ Nemeckej spoločnosti pre nefrológiu Reinhard Brunkhorst považuje aj naďalej klíčky za pravdepodobný zdroj nebezpečnej črevnej nákazy, ktorá sa z Nemecka rozšírila do ďalšieho tucta krajín. Ako dnes pre nemeckú tlačovú agentúru DPA uviedol tento riaditeľ kliniky Oststadt-Heidehaus v Hannoveri, v pondelok sa od 16 z 18 pacientov sužovaných vážnou formou hemolyticko-uremického syndrómu (HUS), ktorí sú hospitalizovaní na ním riadenej klinike, dozvedel, že konzumovali klíčky. Brunkhorst súčasne uviedol, že pri hospitalizácii neuviedol klíčky v tejto súvislosti žiadny z pacientov. Je však pravdou, že klíčky nefigurovali ani na dotazníku Inštitútu Roberta Kocha, dodal. Aj keď rozhovory s kolegami u neho posilnili podozrenie voči klíčkom, naďalej ide iba o indície. Hovorkyňa Lekárskej vysokej školy Hannover, v ktorej zariadení je hospitalizovaných okolo 50 pacientov s HUS, dnes uviedla, že rozhovory s nimi nepriniesli jednoznačné výsledky a že väčšina z nich si nespomína, že by konzumovala podozrivé klíčky. Za pravdepodobný zdroj nákazy označil práve klíčky ako prvý v nedeľu Gert Lindemann, dolnosaský krajinský minister zdravotníctva. Ním riadený rezort varoval občanov pred konzumáciou akýchkoľvek klíčkov, ktoré sa často pridávajú do šalátov. Prevádzku, medzi ktorej zamestnancami sa údajne tiež vyskytli prípady črevnej nákazy, úrady dočasne uzatvorili. V podozrení boli klíčky 18 druhov - okrem iného brokolicové, hrachové, cícerové, kelové, cesnakové, šošovicové, fazuľové a reďkovkové. Už v pondelok sa však verejnosť dozvedela, že laboratórne testy 23 zo 40 odobratých vzoriek klíčkov z podozrivej firmy v Bienenbüttele v okrese Uelzen nepotvrdili prítomnosť nebezpečných enterohemoragických baktérií (EHEC) v týchto produktoch. Dnes navyše prišla správa z Hamburgu, podľa ktorej sa nebezpečné baktérie nenašli ani v staršom, niekoľko týždňov starom, "zabudnutom" balení klíčkov, ktoré mal v chladničke 42-ročný obyvateľ tohto mesta, ktorý patril tiež medzi občanov postihnutých nákazou.

WHO zverejnila aktuálny prehľad o výskyte prípadov infekcie EHEC a komplikácií

Mimo Nemecka registrovali do pondelkového večera v 12 ďalších európskych štátoch a USA celkove 73 prípadov bakteriálnej črevnej infekcie EHEC. U ďalších 33 pacientov sa prejavili symptómy hemolyticko-uremického syndrómu (HUS), komplikácie, pri ktorej dochádza k zlyhaniu obličiek i neurologickým ťažkostiam. Jediné úmrtie mimo Nemecka zaznamenali ešte v uplynulých dňoch vo Švédsku. Z Nemecka, ktoré je zdrojom nákazy stále neobjasneného pôvodu, prišla dnes najskôr informácia o korekcii počtu obetí z 22 na 21, pretože ako informoval Inštitút Roberta Kocha v Berlíne, Bavorsko ohlásilo nedávno prípad úmrtia na následky ochorenia, ten sa však nepotvrdil. Iba o čosi neskôr oznámilo dolnosaské krajinské ministerstvo zdravotníctva, že na následky infekcie enterohemoragickými baktériami (EHEC) zomreli ďalšie dve pacientky. Nákaza mala fatálne následky pre dve ďalšie dôchodkyne, 88-ročnú obyvateľku domova seniorov z Celle a 74-ročnú pacientku z okresu Stade. Znamená to, že sa celkový počet obetí vlny ochorení zvýšil v Nemecku na 23. V Európe registrovali podľa dnes zverejnených údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ochorenie v Dánsku (18 prípadov, vrátane sedem s HUS), vo Švédsku 46 (15), v ČR jeden, vo Francúzsku desať prípadov, v Holandsku osem chorých (4), v Luxembursku i Nórsku po jednom prípade, v Poľsku jedno ochorenie s HUS, v Rakúsku dva prípady podobne ako v Španielsku (1), vo Švajčiarsku tri a vo Veľkej Británii 11 chorých (3). Najmenej dva prípady s HUS však zaznamenali aj v USA. Celkový počet hospitalizovaných pacientov s podozrivými príznakmi je však vyšší. Za príklad môžu poslúžiť susedné Rakúsko i Poľsko. V alpskej republike hospitalizovali postupne najmenej štyroch nemeckých občanov, výsledky testov sú zrejme k dispozícii iba v prípade prvých dvoch z nich - cykloturistov, ktorých symptómy nákazy zastihli v Hornom Rakúsku pred viac ako týždňom. Do vlasti sa vrátila medzičasom aj ich krajanka, ktorú liečili v Innsbrucku, vo Viedni je stále v starostlivosti lekárov ďalšia Nemka z Dolného Saska, ktorej stav je stabilizovaný, aj keď sa výraznejšie nezmenil. V Poľsku dnes kompetentní informovali o ďalších dvoch podozrivých prípadoch. Po troch hospitalizáciách v Štetíne ide o sedemročného chlapca z Varšavy, ktorého zrejme infikoval otec po návrate z Nemecka a jeho opatrovateľku, 68-ročnú ženu, ktorá je v starostlivosti lekárov v nemocnici mesta Gižycko na severovýchode krajiny. V tomto prípade hovoria odborníci o druhotnej infekcii. Testy potvrdili prítomnosť nebezpečných baktérií doteraz len v tele prvej z hospitalizovaných pacientov v Štetíne.

V Nemecku korigovali počet obetí, v Rakúsku nenašli baktérie, v EP kritika

Nemecko korigovalo dnes počet doterajších obetí nebezpečnej črevnej infekcie v spolkovej republike smerom nadol z 22 na 21. Informoval o tom Inštitút Roberta Kocha v Berlíne, podľa údajov ktorého Bavorsko ohlásilo nedávno prípad úmrtia na následky ochorenia, ktorý sa však nepotvrdil. Jednu obeť si ochorenie vyžiadalo vo Švédsku.

Kým Hamburg a Dolné Sasko hlásili dnes spomalenie rastu počtu nových prípadov ochorenia, zo spolkovej krajiny Šlezvicko-Hoštajnsko prišla popoludní opačná informácia. Počet infikovaných osôb sa tam oproti pondelku zvýšil o takmer 100, z 588 na 676. Aj počet pacientov s vážnymi komplikáciami v podobe hemolyticko-uremického syndrómu (HUS) sa tam oproti pondelku mierne zvýšil, a to o šesť na celkove 173. Ide o jednu z najvážnejšie postihnutých spolkových republík, v ktorej si črevná nákaza vyžiadala doteraz šesť obetí.

V žiadnej z odobratých vzoriek potravín v Rakúsku, ktorých bolo od 26. mája celkove 167, sa nenašli stopy po enterohemoragických baktériách (EHEC) spôsobujúcich súčasnú vlnu ochorení predovšetkým na severe Nemecka. Výsledky všetkých testov vzoriek zeleniny i ovocia sú negatívne, informovala dnes rakúska tlačová agentúra APA s odvolaním sa na hovorcu rezortu zdravotníctva vo Viedni Fabiana Fusseisa.

Naďalej neúspešné pátranie po zdroji nákazy vyvolalo medzičasom ostrú kritiku nielen kompetentných miest v Nemecku, ale aj Európskej únie. Viacerí europoslanci dali dnes v Štrasburgu najavo, že by sa zodpovední mali poučiť zo súčasnej krízy a v budúcnosti reagovať pri podobných situáciách rýchlejšie a efektívnejšie. V Nemecku sa medzičasom čoraz silnejšie ozývajú hlasy volajúce po zriadení akejsi celoštátnej epidemiologickej polície, na ktorú by mohlo byť podľa názoru policajných odborov Rainera Wendta transformované renomované pracovisko pre infekčné ochorenia Inštitút Roberta Kocha v Berlíne. Sociálnodemokratický expert pre zdravotníctvo Karl Lauterbach sa na stránkach denníka Bild nechal počuť, že pre boj proti osobitne nebezpečným baktériám je potrebné mať mobilnú zásahovú jednotku. Obaja sa zhodne vyslovili za viac peňazí, personálu, ale aj maximum právomocí a práv pre takýto orgán. Boj proti epidémii nesmie podľa ich názoru zostať v kompetencii spolkových krajín a musí sa posunúť na celoštátnu úroveň. Iní odborníci sú za fúziu Inštitútu Roberta Kocha, Spolkového inštitútu pre ochranu spotrebiteľov a Spolkového inštitútu pre hodnotenie rizík v jedinú inštitúciu.

Aj na pôde EP rezonovali pocity europoslancov, že v Nemecku chýba jasné rozdelenie kompetencií medzi spolkovými a krajinskými orgánmi. Navyše tu odznelo, že ani spolková republika, ani Európska únia neboli na bakteriálnu pliagu pripravené. Aj maltský eurokomisár pre zdravotníctvo a spotrebiteľskú politiku John Dalli varoval pred prirýchlym zverejňovaním informácií o zdrojoch nákazy, kým nie sú podložené vedeckým skúmaním. Aj on sa vyslovil za efektívnejší systém varovania, v ktorom by komunikačné cesty mali byť rýchle a flexibilné.

Belgicko sprísňuje testovanie čerstvej zeleniny

Každý druh čerstvej zeleniny v Belgicku bude od stredy (8. júna) podliehať prísnej kontrole Federálnej agentúry pre potravinovú bezpečnosť, oznámila dnes belgická spravodajská agentúra Belga. „Všetky druhy čerstvej zeleniny budú podliehať našej kontrole so zámerom zistiť prípadný výskyt baktérie escherichia coli. Pokračujeme aj naďalej v prísnej kontrole všetkých klíčkov, ale zameriame sa aj na čerstvú zeleninu ako takú,“ vyhlásil dnes Geert De Poorter, predstaviteľ belgickej Federálnej agentúry pre potravinovú bezpečnosť. Prísna kontrola čerstvej mrkvy, byliniek, špenátu, šalátov, paradajok a uhoriek trvá v Belgicku už niekoľko dní. Prvé konkrétne výsledky rozšíreného testovania čerstvej zeleniny sa očakávajú koncom týždňa.

Hamburg: Ani v staršom balení klíčkov sa nebezpečné baktérie nenašli

Ďalšia rana pre zainteresovaných pri pátraní po zdroji nebezpečného črevného ochorenia, ktoré sa z Nemecka rozšírilo v uplynulých dňoch už do tucta ďalších krajín. Ani v staršom, niekoľko týždňov starom, "zabudnutom" balení klíčkov z podozrievanej firmy v dolnosaskom okrese Uelzen, ktoré mal v chladničke 42-ročný obyvateľ Hamburgu - i on sám postihnutý nákazou -, sa stopy po nebezpečných baktériách nenašli. V Hamburgu o tom informovala dnes tamojšia senátorka pre zdravie Cornelia Prüferová-Storcksová. Už v pondelok vysvitlo, že laboratórne testy 23 zo 40 odobratých vzoriek klíčkov z rovnakej firmy v Bienenbüttele v okrese Uelzen nepotvrdili prítomnosť nebezpečných enterohemoragických baktérií (EHEC) v týchto produktoch. Za pravdepodobný zdroj nákazy označil práve klíčky v nedeľu Gert Lindemann, dolnosaský krajinský minister zdravotníctva. Ním riadený rezort varoval občanov pred konzumáciou akýchkoľvek klíčkov, ktoré sa často pridávajú do šalátov. Prevádzku, medzi ktorej zamestnancami sa údajne tiež vyskytli prípady črevnej nákazy, úrady dočasne uzatvorili. V podozrení sú klíčky 18 druhov - okrem iného brokolicové, hrachové, cícerové, kelové, cesnakové, šošovicové, fazuľové a reďkovkové. Pátranie po zdroji nákazy tak pokračuje, výsledky testov ostávajúcich 17 vzoriek ešte nie sú k dispozícii. Počet potvrdených obetí črevnej nákazy v Nemecku sa medzičasom zvýšil na 22, informoval Inštitút Roberta Kocha v Berlíne. Podľa tohto zdroja zomrelo 15 z obetí na následky hemolyticko-uremického syndrómu (HUS), ktorý vedie u pacientov okrem iného k zlyhávaniu obličiek alebo neurologickým poruchám. U siedmich ostávajúcich obetí sa táto komplikácia neprejavila. Počet potvrdených alebo podozrivých prípadov ochorenia v Nemecku prekročil hranicu 2700, pričom u vyše 650 pacientov ide o potvrdené prípady HUS alebo podozrenia na túto diagnózu. Ako vyplýva z dnešných informácií zo severonemeckého Hamburgu, ktorý patrí medzi nákazou najvýraznejšie postihnuté regióny, tempo nárastu nových prípadov sa v posledných hodinách výrazne spomalilo, a to čo sa týka celkového počtu nových pacientov, ako aj počtu nových pacientov s obávaným HUS.

Saudská Arábia zakázala dovoz zeleniny z EÚ

Saudská Arábia zakázala kvôli obavám z črevnej nákazy dovoz zeleniny z krajín Európskej únie. S odvolaním sa na televíziu al-Džazíra o tom dnes informovala agentúra RIA Novosti. Podľa saudskoarabských expertov nebude mať však zavedenie zákazu zásadnejší vplyv na miestny trh so zeleninou, ktorá sa do púštnej monarchie prakticky dováža len z dvoch krajín EÚ - Holandska a Francúzska. Zákaz zostane v platnosti, až pokým sa definitívne neurčí zdroj nákazy. Rovnaké opatrenie v piatok zaviedol Libanon, ktorý európsku zeleninu dočasne nahradil importom zo Sýrie a z Jordánska. Katar v sobotu ohlásil pozastavenie dovozu uhoriek, paradajok a šalátu zo Španielska a Nemecka. Embargo na dovoz čerstvej zeleniny z krajín EÚ v reakcii na vypuknutie nebezpečnej črevnej nákazy E. coli zaviedlo aj Rusko, Brusel opatrenie odsúdil ako neprimerané. V Európe si nákaza vyžiadala už najmenej 22 ľudských životov; celkový počet podozrivých alebo potvrdených prípadov ochorenia v Nemecku sa dostal na hranicu 2500. U viac ako 600 pacientov sa vyskytol život ohrozujúci hemolyticko-uremický syndróm (HUS), sprevádzaný okrem iného zlyhaním obličiek. Prípady ochorenia zaznamenali už v desiatich krajinách EÚ.

Kanada má prvý prípad črevnej infekcie baktériou EHEC

Kanada zaznamenala prvý podozrivý prípad črevnej nákazy, ktorá vypukla v Európe. Baktériou E. coli sa zrejme infikoval muž z provincie Ontário, ktorý na jar pricestoval do Nemecka. Ministerstvo zdravotníctva Ontaria v pondelok uviedlo, že muž v Nemecku konzumoval miestne šalátové výrobky. Podľa lekárov prvotné testy potvrdili prítomnosť toxínu porovnateľného so súčasnou črevnou nákazou v Európe. Ešte niekoľko dní si však budú vyžadovať laboratórne testy na potvrdenie prípadu. Ministerstvo uviedlo, že muž bol prepustený z nemocnice a podstupuje ďalšiu liečbu. V Európe si nákaza už vyžiadala najmenej 22 ľudských životov, celkový počet podozrivých alebo potvrdených prípadov ochorenia v Nemecku sa dostal na hranicu 2500. U viac ako 600 pacientov sa vyskytol život ohrozujúci hemolyticko-uremický syndróm (HUS), sprevádzaný okrem iného zlyhaním obličiek.

06.06.2011

Francúzsko: Producenti zlikvidovali desať ton šalátových uhoriek

Francúzski roľníci vyjadrili dnes svoju nevôľu nad dôsledkami črevnej nákazy v Nemecku dnes verejnou likvidáciou desiatich ton šalátových uhoriek. Nepredajný tovar rozsekali a rozniesli ho po poli v Carquefou na západe krajiny. "Požadujeme, aby úrady a politici upokojili verejnosť a deklarovali, že z týchto produktov nehrozí nebezpečenstvo," uviedla zväzová organizácia pestovateľov agrárnych plodín. Francúzski farmári tvrdia, že pokles dôvery občanov v ich produkty im spôsobuje obrovské škody, iba v regióne Nantes je to údajne tri milióny eur denne. V uplynulom týždni zrušili odberatelia 90 percent všetkých objednávok šalátových uhoriek, paradajok i listových šalátov, uviedli francúzski producenti.

Črevná nákaza v Nemecku postihla už viac ako 2700 ľudí

O úmrtí dvoch mužov v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko v spojitosti s nebezpečnou črevnou infekciou, ktorá sa z Nemecka rozšírila už do ďalšieho tucta krajín, informoval dnes tamojší krajinský rezort zdravotníctva. U oboch mužov jestvovali aj iné zdravotné problémy, presná príčina úmrtia tak ešte nie je zrejmá, uviedla podľa internetového vydania denníka Bild hovorkyňa brandenburského ministerstva zdravotníctva. Ako vyplýva z aktualizovanej bilancie nemeckej tlačovej agentúry DPA, celkový počet podozrivých alebo potvrdených prípadov tejto nákazy sa v Nemecku zvýšil už na viac ako 2700. Najmenej 650 pacientov trpí vážnymi komplikáciami, tzv. hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), ktorý spôsobuje okrem iného zlyhávanie obličiek alebo neurologické ťažkosti. Najmenej 849 prípadov ochorenia registrujú v severonemeckom Hamburgu, 151 z pacientov je v dôsledku HUS vo vážnom stave. V Šlezvicku-Holštajnsku zaznamenali do dnešného popoludnia 588 potvrdených prípadov, z toho 167 s HUS. V Dolnom Sasku majú lekári do činenia s viac ako 500 prípadmi, z toho 385 potvrdenými. U 96 pacientov ide o HUS. V Severnom Porýní-Vestfálsku sa preukázateľne infikovalo spomínanou baktériou 279 ľudí, 74 z nich sužuje HUS. V Meklenbursku-Predpomoransku diagnostikovali ochorenie u 130 ľudí, vrátane 34 pacientov s HUS. V Brémach a okolí zaregistrovali doteraz už tie desiatky prípadov, spomedzi ktorých tvoria značnú časť pacienti s HUS. Menej ako 100 potvrdených prípadov hlásia Bádensko-Württembersko, Bavorsko a Hesensko, ale aj Porýnie-Falcko, Sasko-Anhaltsko a Durínsko. Najmenej 47 pacientov, vrátane 16 s HUS, registrujú v nemeckom hlavnom meste Berlíne. Menej ako 20 prípadov registrujú do dnešného dňa v Brandenbursku a Sasku. To isté platí aj o spolkovej krajine Sársko, kde však neevidujú infekcie EHEC s ľahkým priebehom.

Baktérie EHEC sa v 23 zo 40 odobratých vzoriek klíčkov nenašli

Laboratórne testy 23 zo 40 odobratých vzoriek klíčkov z podozrievanej firmy v dolnosaskom okrese Uelzen nepotvrdili prítomnosť nebezpečných enterohemoragických baktérií (EHEC) v týchto produktoch. Informoval o tom dnes v Hannoveri príslušný krajinský rezort. Za pravdepodobný zdroj nákazy označil práve klíčky v nedeľu Gert Lindemann, dolnosaský krajinský minister zdravotníctva. Ním riadený rezort varoval občanov pred konzumáciou akýchkoľvek klíčkov, ktoré sa často pridávajú do šalátov. Úrady prevádzku, medzi zamestnancami ktorej sa údajne tiež vyskytli prípady črevnej nákazy, dočasne uzatvorili. V podozrení sú klíčky 18 druhov, okrem iného brokolicové, hrachové, cícerové, kelové, cesnakové, šošovicové, fazuľové a reďkovkové. Podľa dnešnej informácie krajinského ministerstva pre ochranu spotrebiteľov bude potrebné enormné úsilie na jednoznačné preukázanie prítomnosti baktérií v produktoch, pretože od vypuknutia epidémie uplynulo už niekoľko týždňov. Ďalšie spracovanie vzoriek bude prebiehať v spolupráci so Spolkovým inštitútom pre hodnotenie rizík v Berlíne, ich rýchle ukončenie sa však nepredpokladá. Výsledky testov staršieho balenia klíčkov, ktoré sa objavilo v Hamburgu, by mali byť k dispozícii ešte dnes.

V Nemecku čakajú na výsledky testov klíčkov; v Poľsku prvý potvrdený prípad

Ani po zverejnení varovania pred konzumáciou rôznych druhov klíčkov, ktoré sa pridávajú do šalátov a ktoré sú možným zdrojom nebezpečnej črevnej nákazy šíriacej sa z Nemecka, neprestali platiť výzvy na obozretnosť pri konzumácii rôznych druhov surovej zeleniny. Ako informoval dnes v Berlíne Holger Eichele, hovorca ministerky pre ochranu spotrebiteľov Ilse Aignerovej, zatiaľ neexistuje dôkaz, že by klíčky boli jediným pravdepodobným zdrojom infekcie. Navyše sa čaká aj na definitívny dôkaz o tom, že klíčky z jednej dolnosaskej firmy boli skutočne kontaminované dotyčným sérotypom enterohemoragických baktérií. Krajinský dolnosaský minister zdravotníctva Gert Lindemann označil práve tieto produkty v nedeľu za pravdepodobný zdroj nákazy, ktorá sa vďaka migrácii obyvateľov rozšírila už aj do ďalších viac ako desiatich krajín Európy. Úrady podozrivú prevádzku dočasne uzatvorili a čakajú na definitívne potvrdenie alebo vyvrátenie podozrenia celkove 18 druhov klíčkov, okrem iného brokolicových, hrachových, cícerových, kelových, cesnakových, šošovicových, fazuľových či reďkovkových. Nákaza si už vyžiadala najmenej 22 ľudských životov: 21 obetí zaznamenali v Nemecku a jedna pacientka zomrela vo Švédsku. Celkový počet podozrivých alebo potvrdených prípadov v Nemecku sa dostal už na hranicu 2500; u viac ako 600 pacientov sa vyskytol život ohrozujúci hemolyticko-uremický syndróm (HUS), sprevádzaný okrem iného zlyhaním obličiek.

S diagnostikovanou črevnou bakteriálnou infekciou rovnakého pôvodu liečia mimo Nemecka podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie už viac ako 100 ľudí. Všetci títo pacienti s výnimkou jediného však v rámci inkubačnej lehoty navštívili Nemecko, oznámila dnes európska kancelária WHO v Kodani. Podľa rovnakého zdroja registrovali v nedeľu večer dovedna 71 infekcií EHEC a 31 prípadov jej vážneho priebehu s HUS, a to v 11 ďalších európskych štátoch. Dva prípady hlásia aj USA.

Testy odobratých vzoriek zo stolice 11 zamestnancov kuchyne podozrievanej reštaurácie Kartoffelkeller v severonemeckom Lübecku boli negatívne, baktérie EHEC v nich nenašli. Pre nemeckú tlačovú agentúru DPA to dnes potvrdil majiteľ reštaurácie Joachim Berger. Podľa jeho slov zariadenie zlikvidovalo alebo zapečatilo v nedeľu všetky zásoby klíčkov v reakcii na informáciu, že môžu byť zdrojom nákazy. Miestny zdravotné úrady navyše odobrali vzorky potravín. Reštaurácia patrila medzi mnohých odberateľov klíčkov z medzičasom uzavretej dolnosaskej firmy.

Laboratórne mikrobiologické testy potvrdili prítomnosť rovnakého sérotypu baktérií, ako je tomu v Nemecku, aj u 29-ročnej ženy v poľskom Štetíne, ktorá je tak prvým potvrdeným prípadom nákazy v Poľsku. Pacientku, u ktorej sa príznaky ochorenia prejavili po návrate zo spolkovej republiky, museli v uplynulých dňoch s HUS hospitalizovať na niekoľko dní na jednotke intenzívnej starostlivosti. Momentálne je kvôli obličkovým problémom na nefrológii. Na infekčnom oddelení tamojšej kliniky ležia s podozrením na rovnakú diagnózu i dvaja pacienti-muži, u ktorých sa čaká ešte na výsledky testov.

Zdravotný stav Nemky, ktorú hospitalizovali s črevnou infekciou v piatok vo Viedni, sa zásadne nezmenil. Hovorkyňa Všeobecnej nemocnice (AKH) vo Viedni dnes hovorila o stabilnom stave pacientky. Špecialista na infekčné ochorenia tej istej nemocnice Wolfgang Graninger však v nedeľu v televíznej diskusnej relácii ORF Im Zentrum hovoril o ohrození života 32-ročnej pacientky z Dolného Saska, ktorej zlyhávajú obličky.

Mimoriadne zasadnutie ministrov zdravotníctva EÚ kvôli kríze E. coli

Ministri členských krajín Európskej únie zodpovední za oblasť zdravotníctva a potravinovej bezpečnosti sa stretnú v utorok (7.6.) v Luxemburgu na mimoriadnom zasadnutí Rady venovanom zdravotnej kríze spôsobenej baktériou E. coli.

Stretnutie, pôvodne naplánované budúci týždeň, na 17. júna, bolo zvolané v predčasnom termíne v súvislosti so závažnosťou krízy, ktorá si vyžiadala už minimálne 22 obetí na európskej pôde. Márton Hajdu, hovorca maďarského predsedníctva EÚ, dnes spresnil hlavné body programu stretnutia ministrov. Pôjde najmä o opatrenia prijímané na zastavenie šírenia smrteľnej baktérie a hľadanie spôsobov, ako odškodniť európskych poľnohospodárov poškodených v súvislosti s podozreniami, že nimi vypestovaná zelenina je šíriteľom nákazy.

Európsku úniu budú na stretnutí reprezentovať obaja rezortní eurokomisári – Dacian Ciološ, zodpovedný za oblasť poľnohospodárstva, a John Dalli, ktorý má na starosti zdravie a spotrebiteľskú politiku únie. Do Luxemburgu dnes pricestoval aj štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Ján Porubský.

Staršie články:

Črevné ochorenie vyvolané baktériou EHEC - súhrn 27.05. - 05.06.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: