Čína: Viac ako 600 ľudí sa priotrávilo olovom

Viac ako 600 ľudí, z toho 103 detí, sa priotrávilo olovom vo východočínskej provincii Če-ťiang. Ide o zamestnancov a časť ich detí z 25 rodinných dielní na výrobu kovových fólií v meste Jang-sün-čchiao, oznámila agentúra DPA.

Približne 26 dospelých a 103 detí trpí "ťažkou" otravou, čo znamená viac ako 600 mikrogramov olova na liter krvi dospelého a viac ako 250 mikrogramov na liter krvi dieťaťa. Približne 494 dospelých trpí "miernou" otravou, čo je 400-600 mikrogramov olova na liter krvi, uviedla agentúra Sinchua.

Za normálnych okolností sa v krvi človeka nenachádza žiadne olovo. Na deti môže mať negatívny vplyv už prítomnosť menej ako desiatich mikrogramov olova v litri krvi, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). V Jang-sün-čchiao funguje takmer 200 dielní na výrobu fólií, kde pracuje viac ako 2500 ľudí. Tamojšie prípady sú najnovšími v sérii otráv priemyselnými kovmi, ku ktorým v Číne v uplynulých rokoch došlo. V máji úrady v provincii Če-ťiang zadržali 74 osôb a zastavili prevádzku stoviek tovární na výrobu batérií po tom, čo sa desiatky ľudí priotrávili olovom a kadmiom.

Otrava olovom môže viesť k málokrvnosti, svalovej slabosti, problémom tráviaceho traktu a poškodeniu mozgu. Symptómy sa zvyčajne prejavia po dlhšom čase.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: