I. Uhliarik: Za nezazmluvnením gynekologického oddelenia v Levoči nestojí VšZP

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta, že by za zrušením gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Nemocnici s poliklinikou v Levoči stála Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), prípadne samotné ministerstvo. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik dnes na tlačovej konferencii v Levoči zdôraznil, že vedenie nemocnice sa rozhodlo, že nechce zazmluvniť toto oddelenie, ako aj ďalšie, ktoré sú nedofinancované.

Minister tak reagoval na vyjadrenia primátora Miroslava Vilkovského, ktorý po mimoriadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (10.5.) tvrdil, že práve VšZP nechce zazmluvniť spomínané oddelenie. „Pokladám to absolútne za klamlivé a zavádzajúce tvrdenie, 14. apríla sa Valné zhromaždenie nemocnice rozhodlo, že nebude pokračovať od 1. júla v niektorých oddeleniach, a až následne v máji bolo rokovanie s VšZP. Sama nemocnica neuvažovala o prevádzkovaní svojich oddelení,“ vysvetľuje Uhliarik.

Podľa neho toto rozhodnutie podporil na Valnom zhromaždení aj primátor mesta, a to bez udelenia súhlasu zo strany poslancov MsZ. Vilkovský po mimoriadnom zasadnutí MsZ, tvrdil, že práve VšZP sa rozhodla nezazmluvniť gynekologicko-pôrodnícke oddelenie a rovnako uvažuje aj s onkologickou ambulanciou, neurologickým oddelením a detským oddelením. Uhliarik toto tvrdenie odmieta s tým, že VšZP ponúkla nemocnici rovnaký balík peňazí ako v minulom roku a je len na rozhodnutí jej vedenia, ktoré oddelenia zazmluvní.

Spoločnosť Agel SK, a. s., ktorá je majoritným vlastníkom levočskej nemocnice, sa rozhodla zrušiť gynekologické oddelenie, keďže vykazovalo stratu. Tá sa v minulom roku vyšplhala na 370.000 eur a oddelenie tak do mínusových čísel stiahlo celú nemocnicu. Mesto Levoča je jej minoritným vlastníkom a na májovom mimoriadnom zasadnutí MsZ sa poslanci dohodli, že zvýšia základné imanie, aby tak zabránili zrušeniu oddelenia. O tom, či sa tak stane, však malo ešte rozhodnúť valné zhromaždenie.

Primátor mesta považuje vyjadrenia I. Uhliarika za predvolebnú kampaň

Súčasný primátor Levoče Miroslav Vilkovský považuje účasť ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) na dnešnej tlačovej besede v Levoči, týkajúcej sa zrušenia gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice s poliklinikou, za predvolebnú kampaň Milana Majerského (KDH), ktorý kandiduje na post primátora mesta. „Je zarážajúce, že minister namiesto toho, aby transparentne a včas informoval obyvateľov slovenských regiónov o tom, ktoré oddelenia nemocníc sa idú rušiť, tak aby občania vedeli o aké služby prídu a ich zamestnanci mali čas nájsť si prácu, stráca čas predvolebnými kortešačkami,“ uvádza vo svojom stanovisku Vilkovský. Reagoval tak na vyjadrenie ministra, ktorý odmieta, že by za zrušením oddelenia stálo rozhodnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne nezazmluvniť ho. Podľa neho sa tak rozhodlo samotné vedenie nemocnice, ktorej majoritným vlastníkom je spoločnosť Agel SK, a. s.

„Nemocnica má už niekoľko mesiacov žiaľ iba neoficiálne informácie o tom, že z rozhodnutia vlády sa bude rušiť viacero oddelení a počas tejto situácie sa snažila nájsť riešenie na záchranu čo najväčšieho počtu oddelení v nemocnici aj za cenu, že by o niektoré prišla,“ uviedol Vilkovský. Reagoval tiež na vyjadrenie ministra zdravotníctva, ktorý tvrdí, že na Valnom zhromaždení (14.4.) podporil zrušenie gynekologického oddelenia aj samotný primátor, a to bez toho, aby mal mandát od poslancov Mestského zastupiteľstva (MsZ). „Ja sám som bol rozhodnutý oddelenie gynekológie dotovať, ak by bola vôľa zo strany poisťovne toto oddelenie zazmluvniť, tým by som ale nahradil úlohu štátu,“ kontruje Vilkovský. Vyzval tiež ministra zdravotníctva, aby sa namiesto politických kortešačiek postaral o to, aby obyvatelia Levoče a Spiša čo najskôr vedeli, kam budú od júla chodiť do nemocnice. V Levoči sa budú 25. júna konať nové voľby a súčasný primátor vníma vyjadrenia Uhliarika ako snahu zvýšiť klesajúce preferencie KDH na celoslovenskej úrovni a zmierniť stratu ich pozícií v regionálnej a lokálnej politike.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: