korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Lekárska pohotovosť v Seredi v meste skončí

Lekárska pohotovosť na poliklinike v Seredi pravdepodobne k 31. júlu skončí. Mestské zastupiteľstvo (MZ) odsúhlasilo žiadosť na jej ukončenie od zriaďovateľa služby ProCare, a.s. Bratislava, čo pre okolo 34 tisíc obyvateľov mesta a spádovej oblasti bude znamenať využívanie zdravotníckej starostlivosti v galantskej nemocnici. Medzi mestami je 12-kilometrová vzdialenosť a tamojšia Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) je na rozdiel od seredskej naviazaná na odborné zdravotnícke pracoviská. V Seredi sídli v Mestskej poliklinike, patrí veľkosťou regiónu k najmenším na Slovensku a jej pôsobenie je limitujúce i tým, že neposkytuje medicínske dokazovanie. Znamená to, že ak sú napríklad potrebné laboratórne analýzy alebo röntgen, ide pacient aj tak do nemocnice v Galante. Tam už niekoľko rokov bez problémov pracuje aj LSPP pre seredské deti. Z tohto dôvodu nie je pohotovosť v Seredi príliš navštevovaná a sú dokonca dni, keď "nepríde ani noha". Priemer za posledné mesiace bol 9 pacientov za jednu nočnú službu.

"Mesačnú stratu vykázal ProCare okolo dvetisíc eur," informoval dnes TASR viceprimátor Serede Ľubomír Veselický. Povedal, že v meste funguje pre súrne prípady rýchla zdravotnícka pomoc. "K ohrozeniu zdravia alebo životov našich obyvateľov v žiadnom prípade nepríde," potvrdil. Priznal, že na zasadnutí MZ zaznamenali aj nesúhlasné postoje občanov k tomuto kroku, ale sami lekári sa k zrušeniu LSPP oficiálne nevyjadrili. Hlasovanie v zastupiteľstve prešlo tesnou väčšinou. Presný termín zrušenia ambulancie LSPP závisí, ako uviedla riaditeľka polikliniky Kornélia Horváthová, od vyjadrenia Trnavského samosprávneho kraja. Radnica je podľa Veselického pripravená obyvateľov informovať v požadovanom rozsahu.

V Seredi išlo o zotrvanie LSPP už aj pred rokom. Vtedy sa však riešil protest lekárov, ktorí sa cítili byť nedostatočne odmeňovaní za prácu. Mali výhrady tiež k periodicite služieb, nakoľko sa ich na pohotovosti striedalo iba dvanásť a v noci slúžili štyri až päťkrát v mesiaci. Mestská poliklinika Sereď, s.r.o., kde sú akcionármi ProCare a mesto Sereď, v období rokov 2009 - 2010 preinvestovala do prístrojového vybavenia a na stavebných prácach pol milióna eur. Ambíciou polikliniky je vybudovať neurologický stacionár, čím zabezpečí rozšírenie rozsahu služieb pre klientov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: