VšZP: Po rušení nemocničných oddelení nedôjde k žiadnemu šetreniu

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) od 1. júla tohto roka nezazmluvní 156 nemocničných oddelení. Podľa generálneho riaditeľa Mariána Faktora však nedôjde k šetreniu a do nemocníc pôjde stále rovnaký počet finančných prostriedkov. Kompletný zoznam nemocníc, ktoré prídu o svoje oddelenia, TASR zverejní osobitne.

"Po optimalizácii nedôjde k žiadnemu šetreniu, to VšZP garantuje. Tá platba nepôjde voči oddeleniu, ale voči jednodňovej zdravotnej starostlivosti," vyhlásil dnes na tlačovej besede generálny riaditeľ VšZP Marián Faktor. VšZP vynakladá len na hospitalizácie takmer 50 miliónov eur mesačne. Podľa vedenia poisťovne bude objem finančných prostriedkov pre slovenské nemocnice pred a po optimalizácii rovnaký. Štyridsať nemocničných oddelení však prejde na jednodňovú zdravotnú starostlivosť.

Vedenie poisťovne nevylúčilo, že niektorí zamestnanci zo zrušených oddelení budú prepustení. "To, ako sa to rozmení na práci a manažmente konkrétnej nemocnice, to je otázka na manažment nemocníc," uviedol Faktor. "Keď sú dve oddelenia v jednej nemocnici a ani jedno oddelenie nespĺňa personálne vybavenie, dôjde k zlúčeniu, kde bude dostatočné vybavenie. Tam je redukcia počtu zamestnancov miernejšia. Sú aj iné prípady, kde môže dôjsť aj k redukcii počtu zamestnancov," dodal. Rušenie zmlúv so 156 oddeleniami VšZP robí po vykonaní revíznych kontrol v jednotlivých nemocniciach. Podľa zistení kontrol, v niektorých z nich sú lôžka využité na menej ako 50 percent, 28 percent oddelení podľa VšZP nespĺňalo sieť materiálno-technického zabezpečenia a personálneho vybavenia.

Rušenie lôžok podľa Faktora považuje odborná verejnosť za nevyhnutnosť. Generálny riaditeľ VšZP ako dôkaz citoval bývalého ministra Ivana Valentoviča (Smer-SD), ktorý v Správe o programe racionalizácie v systéme zdravotníctva z mája 2007 uviedol, že z analýzy ministerstva zdravotníctva vyplynula potreba optimalizácie 6173 lôžok. "Názor na potrebu optimalizácie je tu dlhodobo. Som presvedčený, že prišla chvíľa, aby sme ju reálne uskutočnili," vyhlásil Faktor.Slovensko patrí spomedzi krajín OECD ku krajinám s nadpriemerným počtom lôžok. Kým priemer v EÚ je 5,7 lôžka na 1000 obyvateľov, na Slovensku je to 6,6 lôžka na 1000 obyvateľov. Počet lôžok sa tak od 1. júla zredukuje z 33.900 asi o desať percent.Hlavným cieľom optimalizácie je presunúť liečbu do efektívnejšej jednodňovej zdravotnej starostlivosti, čo je podľa vedenia poisťovne trendom aj vo vyspelých štátoch.Osemnásť oddelení má prejsť na ambulantnú alebo stacionárnu starostlivosť, 37 sa má presunúť do príbuzných odborov a 33 oddelení sa má centralizovať. "Nemôžeme si dovoliť, aby sme v každom meste poskytovali medicínsky náročnú zdravotnú starostlivosť. Musíme ju sústrediť do centier," uviedol Faktor.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: