Črevné ochorenie vyvolané baktériou EHEC - súhrn od 13.06. do 17.06.2011

Odporúčanie pre spotrebiteľov v súvislosti s nebezpečnou baktériou Shiga toxín-produkujúca Escherichia coli – STEC

17.06.2011

V Hesensku sa preukázala kontaminácia potravín baktériami infikovanou osobou

Nemeckí experti urobili veľký krok pri snahe o objasnenie cesty šírenia nebezpečnej črevnej infekcie bakteriálneho pôvodu, ktorá si v Európe vyžiadala do dnešného dňa stovky komplikovaných prípadov a 39 životov. V spolkovej krajine Hesensko sa podarilo jednoznačne preukázať, že tam pracovníčka istej cateringovej firmy kontaminovala potraviny, z ktorých sa potom nakazilo ďalších 20 osôb. Na základe výsledkov laboratórnych testov o tom dnes informoval krajinský rezort sociálnych vecí a ochrany spotrebiteľov vo Wiesbadene. Teraz je predmetom skúmania, či bolo za prenosom baktérie z človeka na potraviny nerešpektovanie hygienických predpisov alebo či k prenosu došlo z iných dôvodov, napríklad prostredníctvom infikovaného predmetu. Infikovaná pracovníčka chystala jedlá pre účastníkov oslavy v Dolnom Sasku a v danom čase nemala ešte ani najmenšie príznaky nákazy. Doterajšie poznatky naznačujú, že baktériu preniesla na viacero potravín. Neskôr ochorela a prejavil sa u nej aj hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Po spomínanej slávnosti ochorelo 20 z celkovo 65 hostí.

Dolnosaský krajinský agrárny rezort dnes v Hannoveri potvrdil, že biofirma z Bienenbüttelu v okrese Uelzen, na ktorej klíčkoch sa našiel nebezpečný sérotyp enterohemoragických baktérií EHEC spôsobujúcich ochorenie, zostane uzavretá až do ukončenia vyhodnocovania všetkých vzoriek. Znamená to najmenej niekoľko dní, možno až niekoľko týždňov, vyplynulo zo slov hovorcu ministerstva. Spolkový inštitút pre hodnotenie rizík opakovane varoval spotrebiteľov pred konzumáciou klíčkov v surovom stave, a to bez ohľadu na ich pôvod a druh.

Inštitút Roberta Kocha v Berlíne aj dnes potvrdil trend, v ktorého zmysle došlo od minulého týždňa k spomaleniu tempa nových prípadov ochorenia. Celkový počet prípadov potvrdených v Nemecku od začiatku mája prevyšuje aktuálne hranicu 3400, vrátane 798 pacientov s vážnymi komplikáciami v podobe HUS, ktorý môžu sprevádzať okrem iného zlyhávanie obličiek alebo vážne neurologické problémy.

Rusko: Nemecké úrady zlyhali pri pokuse nájsť zdroj črevnej nákazy

Nemecké úrady zlyhali pri pokuse nájsť zdroj nebezpečnej črevnej nákazy v potravinovom reťazci. S týmto vážnym tvrdením prišiel dnes podľa informácií ruských médií tamojší štátny veterinárny dozor. Jeho predstavitelia vyjadrili vážne znepokojenie nad vývojom situácie a chcú pozvať nemeckých veterinárov do Moskvy na rozhovory o príčinách epidémie. Navyše by sa ruská strana rada dozvedela, do akej miery je vylúčená možnosť intoxikácie zvieracej stravy a mäsových produktov dioxínom. Možným termínom rokovaní sú 27. a 28. jún. Ruská federácia uvalila kvôli črevnej nákaze šíriacej sa z Nemecka do ďalších členských krajín Európskej únie zákaz dovozu čerstvej zeleniny z celej európskej dvadsaťsedmičky. Napriek tomu, že po odhalení klíčkov ako zdroja nákazy Moskva deklarovala zámer zrušiť tento stop v krátkom čase, doteraz tak neučinila, čo v Bruseli vyvolalo nemálo ostrých reakcií.

Nebezpečné baktérie objavili v potoku vo Frankfurte nad Mohanom

Agresívny sérotyp enterohemoragických baktérií, spôsobujúci už vyše mesiaca komplikáciami sprevádzané črevné ochorenia nielen v Nemecku, objavili experti vo vode potoka Erlenbach vo Frankfurte nad Mohanom. Ide o vodný tok, ktorý leží iba rádovo stovky metrov od poľnohospodárskeho dvora, z ktorého pochádzali vzorky listového šalátu, v ktorých sa preukázala v uplynulých dňoch takisto prítomnosť nebezpečných baktérií. Informoval o tom dnes hovorca hesenského krajinského ministerstva životného prostredia. Infikované vody potoka síce nepredstavujú hrozbu pre zásobovanie pitnou vodou, pretože takéto prepojenie nejestvuje, využívala sa však až do aktuálneho zákazu okrem iného na zavlažovanie zemiakov a cukrovej repy v dvoch neďalekých statkoch. Predbežne nie je jasné, ako sa baktérie dostali do potoka, informovalo ministerstvo.

Podarilo sa zmapovať DNA vražedného kmeňa baktérie E. coli

Medzinárodný tím kompletne dekódoval genetický materiál (genóm) bakteriálneho kmeňa E. coli O104:H4, ktorý spôsobuje nebezpečné vnútorné krvácanie a vyžiadal si desiatky obetí, najmä v Nemecku. Oznámili to vedci z BGI (Beijing Genomics Institute) v Šen-čene (Čína) a University Medical Centre Hamburg-Eppendorf (Nemecko). E. coli O104:H4 má jeden kruhový chromozóm s dĺžkou 5278 kbp (1 kbp = tisíc bázových párov čiže „písmen“ DNA) a tri dodatočné menšie útvary DNA, tzv. plazmidy, dlhé 88 kbp, 75 kbp a 1,5 kbp. Chromozóm obsahuje približne 5000 kódovacích sekvencií, čo zodpovedá čosi vyše 87 percentám genómu baktérie. Najväčší plazmid nesie viacero génov odolnosti proti liekom, najmenší iba dva gény, z ktorých jeden súvisi s kopírovaním DNA a druhý sa podľa všetkého podieľa – cez podporu zhromažďovania baktérií a posilnenie ich virulencie čiže choroboplodnosti – na pretrvávaní nákazy. Za nebezpečnosťou nákazy sú zväčša gény, ktoré kódujú toxíny Shiga (v angl. prepise), pomenované po japonskom bakteriológovi Kijošiovi Šigaovi (1875-1957). Baktéria E. coli O104:H4 ich podľa všetkého získala integráciou genetického materiálu vírusu. V jej genóme je viacero stôp takého zahrnutia cudzieho genetického materiálu, vrátane spomenutých génov odolnosti voči antibiotikám. Poukazuje to na fakt, že v pozadí virulencie tohto kmeňa je tzv. horizontálny prenos génov medzi rôznymi druhmi mikróbov. Analýza genómu ukázala, že kmeň patrí k enteroagregatívnym (zhlukujúcim sa v tráviacej sústave) baktériám E. coli označovaným ako EAEC, ktoré získali toxín Shiga zahrnutím genómu vírusu. Vysvetľuje to počiatočnú záhadu, ako môže mať EAEC isté vlastnosti enterohemoragickej (spôsobujúcej krvácanie v tráviacej sústave) E. coli čiže EHEC. Smrtonosná nemecká E. coli teda nie je celkom nová baktéria, ale akýsi „hybridný“ kmeň, ktorý vedci dočasne označili ako STpEAEC (Shiga toxin-producing enteroaggregative Escherichia coli, enteroagregatívna E. coli, ktorá produkuje toxín Shiga). BGI vzhľadom na naliehavosť účinného boja proti epidémii vyvolanej týmto bakteriálnym kmeňom uvoľnil nové genetické údaje do verejnej sféry na špeciálnom internetovom portáli, čo umožňuje rýchle zdieľanie výsledkov v rámci svetovej výskumnej komunity.

16.06.2011

Kvôli nálezu menej nebezpečného sérotypu baktérií EHEC na šaláte uzavreli firmu

Na medzičasom najmenej 38 sa zvýšil počet obetí nebezpečnej črevnej nákazy v Nemecku, jednu obeť zaznamenali v dôsledku ochorenia vo Švédsku. Vyplýva to z dnešnej informácie berlínskeho Inštitútu Roberta Kocha. Podľa rovnakého zdroja registrujú od začiatku mája 3304 potvrdených prípadov ochorenia, vrátane stovák prípadov vážnych komplikácií označovaných ako hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Vlna ochorení má však vrchol za sebou, už asi týždeň pribúdajú nové prípady vo výrazne menšom tempe ako predtým.

Po uzavretí dolnosaskej firmy z okresu Uelzen, z ktorej pochádzali klíčky infikované baktériami, spôsobujúcimi ochorenie, došlo aj k uzavretiu podniku vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý má za sebou viac ako polstoročnú produkciu zeleniny. Na vzorke listového šalátu tam totiž kontrolóri našli enterohemoragické baktérie, aj keď nie toho agresívneho sérotypu, ktorý spôsobil v Nemecku už viac ako 3000 ochorení a ktorý sužuje medzičasom viac ako stovku pacientov v ďalších 13 európskych štátoch, USA i Kanade. Ako vyplýva z informácií internetového vydania mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, ktorý sa odvoláva na hovorcu hesenského krajinského rezortu životného prostredia Thorstena Neelsa, po tom, čo baktérie EHEC našli vo vzorke šalátu ich objavili aj vo vode z vlastného zdroja firmy. Je tak možné, že aj na šalát sa preniesli vodou, to však ukáže až ďalšie skúmanie vzoriek. Firmu uzavreli, všetky jej produkty stiahli z trhu. Dezinfekcia inkriminovaného vodárenského zariadenia, ktorý však nemá nič spoločného so zásobovaním pitnou vodou, je v plnom prúde. Hovorkyňa hesenského krajinského ministerstva zdravotníctva zdôraznila, že naďalej platí odporúčanie spotrebiteľom, aby zeleninu pred konzumáciou riadne umývali.

Prešovčan s E.coli sa má výrazne lepšie, čoskoro ho možno pustia domov

Zdravotný stav 25-ročného pacienta z Prešova, u ktorého zistili baktériu E.coli, sa výrazne zlepšil. Do domácej liečby pôjde najskôr v priebehu budúceho týždňa, pokiaľ bude jeho klinický stav priaznivý. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice Jaroslava Oravcová. Prešovčana s črevnými problémami, sepsou a uremickým syndrómom liečia na košickej Klinike infektológie a cestovnej medicíny UNLP. Vzorky pacientovej stolice analyzovali ešte minulý týždeň na Ústave lekárskej mikrobiológie UNLP Košice a Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika, kde sa nepotvrdilo, že ide o ten typ E.coli, ktorý v zahraničí zabíja. "U pacienta došlo k normalizácii krvných doštičiek, ustúpili známky sepsy, zápalové parametre poklesli a aj obličkové funkcie majú tendenciu zlepšovať sa, hoci ešte stále vyžaduje dialýzu, no už menej často," informoval zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Ladislav Virág. Poslednú dialýzu mladík absolvoval dnes a na ďalšiu pôjde až v sobotu (18. júna). Pacienta prijali pracovníci košickej kliniky 8. júna večer s gastroenteritídou, porušenými parametrami v krvnom obraze a zhoršenou funkciou obličiek. Badateľné boli aj drobné krvácania na koži. Infektológovia preto začali komplexnú liečbu pozostávajúcu z podávania antibiotík, krvných derivátov (hemotransfúzie) a dialýzy. Tú musel spočiatku absolvovať každý deň, aktuálne už len každý druhý deň. U pacienta zo vzorky nezistili prítomnosť nebezpečných génov kódujúcich produkciu toxínu, ktorý spôsobuje hemolyticko-uremický syndróm a negatívny bol aj výsledok dôkazu prítomnosti shiga toxínu.

Francúzsko sťahuje z obchodov Lidl kontaminované mrazené hamburgery

Francúzske zdravotnícke orgány nariadili stiahnuť z predaja mrazené hamburgery po tom, ako sa päť detí nakazilo črevnou baktériou E. coli. Vo vyhlásení uviedli, že štyri z detí predtým konzumovali mrazené hovädzie hamburgery francúzskej výroby, ktoré predávala obchodná sieť Lidl. Hygienici z regiónu Nord Pas-de-Calais informovali, že päť detí bolo hospitalizovaných s infekčným ochorením, ktoré zavinila táto črevná baktéria. Zatiaľ nič nenaznačuje spojenie so smrtiacou epidémiou E. coli v Nemecku v uplynulých týždňoch.

Europoslanec Mikolášik upozornil komisára Dalliho na riziká biologických hnojív

John Dalli, komisár EÚ zodpovedný za oblasť zdravia a ochrany spotrebiteľov, sa v stredu na pôde Európskeho parlamentu stretol s poslancami z Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Hlavnou témou bola nákaza spôsobená baktériou E. coli. Na zasadnutí gesčného výboru europoslancov, ktorí sa zaoberajú všetkými otázkami zdravotníctva, slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) upozornil komisára Dalliho na niekoľko nových skutočností, ktoré by mohli mať veľký význam pri pátraní po príčinách vzniknutia a šírenia zhubnej nákazy. „Poslanci sa komisára pýtali na súvislosti s hemoragickou baktériou Escherichia coli. Vieme, že E. coli má mnoho sérotypov a niektoré sú škodlivé pre človeka. Poslancov preto zaujímalo, prečo bolo na začiatku celej kauzy toľko chybných hlásení? Prečo sa začalo hovoriť, že na vine sú španielske uhorky? Komisár Dalli nám vysvetlil, že bude dbať, aby sa v budúcnosti takéto veci nestali,“ povedal pre TASR poslanec Miroslav Mikolášik.

Komisár Dalli poslancom EP vysvetlil, že nemecké laboratórium, ktoré ako prvé vyslovilo podozrenie o španielskych uhorkách, urobilo vyhlásenie v rámci určitého kraja. Potom sa témy zmocnila krajinská vláda Dolného Saska a ešte kontroverznejšie sa nakoniec vyjadrila federálna vláda v Nemecku. Bez konzultácií s Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) či Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). „Moja otázka na komisára Dalliho smerovala k tomu, a komisár mi za ňu poďakoval, že som sa ho opýtal, či vie, že aj Kanade v roku 2001 bola podobá epidémia na E. coli. V Kanade istý pestovateľ hnojil svoju produkciu aj ľudskými výkalmi, ktoré sa vsiakli do zeme, baktérie sa dostali do susedovej studne s pitnou vodou a doplatilo na to 15 detí,“ povedal Mikolášik, ktorý bol v rokoch 1999-2002 mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Kanade. „Upozornil som komisára Dalliho, že klíčky, ktoré sú zrejme zdrojom nákazy v Nemecku, výrobcovia predtým ako ich predajú, nechajú naklíčiť. Najmä na biofarmách sa pestovatelia štítia všelijakých chemických postrekov a aby im to dobre rástlo, používajú biohnojivá, čiže hnoja napríklad trusom zvierat. Upozornil som komisára, že tam môže byť aj podiel ľudských exkrementov, ktoré zrejme nie sú dosť vyhnité,“ povedal slovenský europoslanec.

Podľa Mikolášika aj keď sú biohnojivá vyhnité, ešte stále je riziko, že sa baktéria E. coli v nich môže vyskytovať. Takže ďalším logickým krokom by bolo nariadenie o vykonávaní inšpekcií používaných hnojív na farmách pestujúcich biopotraviny. Či sa v hnojive nevyskytuje zhubná baktéria. Celá situácia, ako upozornil poslancov EP komisár John Dalli, však môže byť ešte komplikovanejšia. Skúma sa totiž aj možnosť, že farmy, ktoré spôsobili šírenie infikovaných klíčkov, osiali pole už infikovanými semenami. A tie mohli byť dovážané z tretích krajín na lodiach, kde mohlo dôjsť k ich infikovaniu. „Komisár Dalli nám povedal, že ešte stále sa skúma, či zodpovednosť majú len biofarmy v Dolnom Sasku alebo či tieto už doviezli infikované osivo, a neboli teda oni a ich spôsob pestovania klíčkov primárnou príčinou šírenia nákazy,“ opísal slovenský europoslanec stretnutie s komisárom EÚ.

14.06.2011

Nebezpečnej črevnej baktérii prvýkrát podľahlo dieťa

Po prvý raz sa obeťou nebezpečnej črevnej infekcie v Nemecku stalo dieťa. Dvojročný chlapec z dolnosaského Celle zomrel dnes na následky hemolyticko-uremického syndrómu (HUS), vážnej komplikácie, ktorú môže sprevádzať aj zlyhávanie obličiek či neurologické ťažkosti. Bakteriálna črevná infekcia postihla aj otca a desaťročného brata malého chlapca, ktorý zomrel z dôvodu zlyhania obličiek a rozpadu červených krviniek. Zdravotný stav oboch pacientov sa zlepšuje. Zatiaľ sa nevie, kde a ako sa táto rodina infikovala. Ide o 12. obeť v spolkovej krajine Dolné Sasko, ktorá patrí medzi ochorením najvážnejšie postihnuté regióny. Epidémia, za zdroj ktorej sú považované klíčky, si vyžiadala v Nemecku doteraz najmenej 37 životov, ďalší infikovaný pacient zomrel vo Švédsku.

Za krajne nepravdepodobné označil dnes v Norimbergu bavorský krajinský minister zdravotníctva Markus Söder, že by vzorky listového šalátu z firmy v bavorskom Fürthe, v ktorých sa našli enterohemoragické baktérie (EHEC), obsahovali ich agresívny sérotyp spôsobujúci nebezpečné črevné ochorenie bakteriálneho pôvodu. Podľa jeho slov kontrolovali v Bavorsku 617 vzoriek rôznych druhov zeleniny, jedna mala pozitívny výsledok. Doterajšie poznatky však nenasvedčujú, že by išlo o typ 0104.

Aj keď stopy pri pátraní po nebezpečnej baktérii vedú jednoznačne do firmy v dolnosaskom okrese Uelzen, ktorá je už od prvého podozrenia voči klíčkom mimo prevádzky, experti doteraz márne hľadajú odpoveď na otázku, ako sa klíčky vlastne infikovali. Možných vysvetlení je niekoľko: Firma importuje semená klíčkov z mnohých štátov sveta, niektoré z nich mohla doviezť už kontaminované. Ďalšou možnosťou je kontaminácia v samotnej firme prenosom z človeka ako nositeľa baktérie. K tejto možnosti sa prikláňa čoraz viac odborníkov.

Na nemeckom trhu so zeleninou je po zrušení varovania pred konzumáciou uhoriek, paradajok a listových šalátov v surovom stave badať isté oživenie. Dopyt po zelenine opäť pomaly stúpa, informovali dnes spolkové i krajinské združenia nemeckých pestovateľov, ktoré zdôraznili, že treba opäť získať dôveru spotrebiteľov, aj keď to nepôjde zo dňa na deň.

Jednu z troch poľských pacientiek s nákazou museli previezť do Varšavy

Šesťdesiatosemročnú ženu, u ktorej sa v uplynulých dňoch potvrdila nákaza agresívnym sérotypom črevných baktérií, museli dnes z nemocnice v poľskom meste Gižycko previezť na špecializovanú kliniku infekčných chorôb vo Varšave. Dôvodom pre tento postup boli zhoršujúce sa výsledky laboratórnych vyšetrení pacientky, konkrétne náznaky anémie v jej krvnom obraze. Informovali o tom poľská tlačová agentúra PAP, ako aj webové portály denníka Gazeta Wyborcza a spravodajskej televízie TVN24. Chorá je opatrovateľkou dvojročného brata hospitalizovaného chlapca, ktorý bol druhým potvrdeným prípadom nákazy v Poľsku. Chlapec sa zrejme infikoval od svojho otca po jeho nedávnom pobyte v Nemecku, aj keď ten neochorel. Poľsko má doteraz tri potvrdené prípady nákazy, tretím pacientom sa stala práve 68-ročná žena. Množstvo ďalších ľudí, u ktorých sa objavili podozrivé príznaky, čaká na výsledky laboratórnych testov.

U 32-ročnej nemeckej turistky, ktorú hospitalizovali vo Všeobecnej nemocnici vo Viedni (AKH), sa medzičasom potvrdilo podozrenie na nebezpečnú nákazu. Zdravotný stav pacientky sa pomaly zlepšuje, informovala dnes rakúska tlačová agentúra APA s odvolaním sa na zdravotnícke zdroje.

13.06.2011

Okolo 100 pacientov bude potrebovať nové obličky alebo dialýzu do konca života

U približne stovky pacientov hospitalizovaných v Nemecku kvôli nebezpečnej črevnej infekcii došlo k poškodeniu obličiek v takej miere, že budú potrebovať transplantáciu tohto orgánu alebo do konca života budú odkázaní na dialýzu. Uviedol to v týchto dňoch expert nemeckých sociálnych demokratov pre zdravotníctvo Karl Lauterbach. Predstaviteľ opozičnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) súčasne upozornil na napredovanie enterohemoragických baktérií (EHEC) v celosvetovom meradle a varoval pred častejším výskytom podobných infekcií aj v Nemecku. Po zlepšení aktuálnej podoby ohlasovacej povinnosti v spolkovej republike nevolá iba opozícia, ale aj spolkový minister zdravotníctva Daniel Bahr. Jeho kolegyňa zodpovedná vo vládnom kabinete kancelárky Angely Merkelovej za ochranu spotrebiteľov Ilse Aignerová avizovala už dôsledky súčasného škandálu pre kontrolu potravín. Súčasné kontroly s dôrazom na dovozcov i domácich producentov podozrievaných klíčkov sa budú týkať aj kontrol importovaných semienok. Už tie totiž podľa názoru nejedného z odborníkov môžu byť kontaminované. Aj preto dnes zodpovední varovali i pred konzumáciou doma pestovaných klíčkov, osobitne v surovom stave. Ministerka by rada sprísnila i legislatívu týkajúcu sa pestovania klíčkov.

Poľsko má tretí potvrdený prípad nebezpečnej črevnej nákazy

Poľsko má tretí potvrdený prípad nebezpečnej črevnej infekcie bakteriálneho pôvodu. Informovala o tom dnes spravodajská televízia TVN24. Prítomnosť agresívneho sérotypu enterohemoragických baktérií (EHEC) sa potvrdila v organizme 68-ročnej pacientky, ktorá je hospitalizovaná už takmer týždeň v nemocnici v meste Gižycko. Odtiaľ pochádza aj sedemročný chlapec, ktorý leží vo vážnom, ale stabilizovanom stave v jednej z varšavských nemocníc a ktorý bol druhým potvrdeným prípadom nákazy v Poľsku. Chorá sa starala v prvom rade o dvojročného brata hospitalizovaného chlapca, ktorý sa zrejme infikoval od otca po jeho nedávnom pobyte v Nemecku. Samotná hlava rodiny však neochorela. Podľa oficiálnych informácií poľskej ministerky zdravotníctva Ewy Kopaczovej registrovali v krajine 18 podozrivých prípadov.

Situácia okolo nákazy E. coli je už pod kontrolou

Situáciu okolo šírenia bakteriálnej črevnej nákazy v Európe sa už zrejme podarilo dostať pod kontrolu. Uviedol to dnes európsky komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku John Dalli. "Neznamená to však, že počas nasledujúcich týždňov už nebudú pribúdať nové prípady - pretože musíme rátať s inkubačnou dobou. Ale situácia je už podľa všetkého pod kontrolou," vyhlásil eurokomisár v maltskej metropole Valletta. Jeho slová citovala agentúra DPA. Doterajšie zistenia - ako uviedol - potvrdzujú podozrenie, že sa nákaza mohla rozšíriť z firmy na klíčky v dolnosaskom okrese Uelzen. Podľa komisára je nutné dôkladne preveriť, ako došlo k vypuknutiu nákazy, keďže nemecká firma zrejme dodržiavala platné predpisy EÚ. Dalli označil situáciu okolo šírenia baktérii EHEC za najhoršiu krízu v európskom potravinovom sektore za posledné roky. Európsky systém bezpečnostných a kontrolných mechanizmov podľa neho v skúške obstál. Sú však potrebné analýzy, ktoré by ukázali cestu k jeho ďalšiemu posilneniu. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si črevná infekcia vyžiadala najmenej 35 životov a ďalších približne 800 chorých museli hospitalizovať.

Thajsko podozrieva kaleráb z Belgicka na prítomnosť E. coli

Belgická Federálna agentúra pre bezpečnosť potravín je v pozore. Thajské úrady v sobotu vyhlásili, že majú podozrenie na prítomnosť baktérie E. coli v kalerábe dovezenom z Belgicka. „Oficiálne, my ešte nevieme nič. Thajské úrady nám neposlali žiadne upozornenie,“ vyhlásil Lieve Busschots z Federálnej agentúry pre bezpečnosť potravín, citovaný spravodajskou agentúrou Belga. Belgické úrady upokojujú verejnosť, že nie je dôvod na paniku. Belgicko podľa údajov Federálnej agentúry pre bezpečnosť potravín iba zriedkavo vyváža čerstvú zeleninu do Thajska. Okrem toho podozrenie thajských úradov ešte nebolo oficiálne potvrdené. V správe, ktorú v sobotu večer poskytli thajské úrady a ktorú prebrala flámska televízna stanica VRT, sa uvádza, že Thajsko potrebuje tri až päť dní na podrobnú analýzu vzoriek podozrivého belgického kalerábu.

Hlavnými podozrivými sú klíčky brokolicové, cesnakové a senovky gréckej

Z 18 na tri druhy klíčkov zúžili nemeckí odborníci podozrenie z kontaminácie baktériami EHEC, spôsobujúcimi už viac ako mesiac vážne zdravotné problémy tisíckam ľudí. Ako dnes v Hannoveri informovali krajinské vládne zdroje, päť chorých alebo infikovaných zamestnankýň firmy z Bienenbüttelu v okrese Uelzen, z ktorej sa kontaminované klíčky dostali do spotrebného reťazca, konzumovalo v prvom rade klíčky brokolicové, cesnakové a klíčky senovky gréckej. Zdravotníci testovali celkove deväť zamestnancov producenta a súčasne im kládli otázky o druhoch klíčkov, ktoré jedli. Štyria, ktorí neochoreli, uprednostňovali štipľavú zmes a klíčky lucerny siatej. To sú podľa zdravotníckych zdrojov cenné informácie pri pokračujúcom pátraní po konkrétnom zdroji nákazy v rámci skupiny klíčkov. Tri pracovníčky firmy ochoreli na bakteriálnu črevnú infekciu ešte v priebehu prvej polovice mája. U dvoch ďalších sa prítomnosť pôvodcu ochorenia v organizme potvrdila počas uplynulého víkendu - tieto ženy však doteraz nemajú symptómy ochorenia, odznelo na tlačovej konferencii v sídelnom meste Dolného Saska. Zatiaľ nevedno, či sa baktéria dostala do firmy zvonku, alebo došlo ku kontaminácii v samotnom podniku, uviedli oficiálne zdroje v Hannoveri. Nemecký Spolkový inštitút pre hodnotenie rizík (BfR) odporučil spotrebiteľom maximálnu opatrnosť aj pri prípadnej konzumácii klíčkov v surovom stave z vlastnej záhrady.

Trend výrazného poklesu počtu nových prípadov, ktorý registrujú v spolkovej republike už niekoľko dní, podľa dnešnej informácie Inštitútu Roberta Kocha (RKI) pokračuje. Až do turíčnej nedele registroval inštitút celkove 3228 predmetných ochorení. Až 781 sprevádza hemolyticko-uremický syndróm - ťažké komplikácie, pri ktorých dochádza k zlyhávaniu obličiek i vážnym neurologickým ťažkostiam pacientov. Až 69 percent z týchto ťažkých prípadov tvoria ženy. Črevná infekcia bakteriálneho pôvodu si podľa informácií RKI a WHO vyžiadala doteraz najmenej 35 životov v Nemecku a vo Švédsku. S určitosťou podľa odborníkov RKI zatiaľ nemožno zodpovedať otázku, či pokles počtu nových prípadov je dôsledkom opatrnosti spotrebiteľov pri konzumácii, alebo "vysýchania" zdroja nákazy.

Staršie články:

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: