Penicilínu pomohol liečiť biochemik E.B. Chain, dostal Nobelovku

Britský biochemik nemeckého pôvodu Ernst Boris Chain je laureátom Nobelovej ceny z roku 1945. Spolu s ďalšími dvoma vedcami ju získal za spoluobjav penicilínu a jeho liečivého účinku na rozličné infekčné choroby. Od jeho narodenia uplynie v nedeľu 19. júna 105 rokov.

Ernst Boris Chain sa narodil 19. júna 1906 v nemeckom Berlíne. V rodisku študoval chémiu, ku ktorej nadobudol vzťah v otcovom laboratóriu. Promoval v roku 1930 a zamestnal sa v Charité Hospital v Berlíne. Zaoberal sa enzýmami. V roku 1933 utiekol pred nastupujúcim fašizmom do Veľkej Británie. Mladý vedec obdarený aj muzikantským nadaním pomýšľal v tom čase aj na kariéru hudobníka. Veda však zvíťazila. V britskom Cambridge pracoval dva roky, potom nastúpil v Oxforde. Tu sa pod vedením Howarda Floreya začal venovať výskumu antibakteriálnych substancií produkovaných mikroorganizmami. Najviac pozornosti si pre svoje vlastnosti vyslúžil penicilín, ktorý objavil Alexander Fleming. Na jeho prípravu bolo potrebné obrovské množstvo lepkavej nie veľmi gustióznej hmoty, pričom sa starostlivo muselo kontrolovať jej pH. Pritom vyprodukovaného penicilínu bolo len množstvo, čo by sa pod necht vošlo. V marci 1940 sa podarilo penicilínu prejsť prvým testom toxicity a v auguste 1940 Chain s Floreyom svoj objav publikovali v časopise Lancet. Článok zelektrizoval vedecké tímy po celom svete. Kým sa z penicilínu stal liek na bakteriálne nákazy ako ho poznáme v súčasnosti, prešlo ďalšie obdobie, počas ktorého sa napríklad penicilín pre svoju vzácnosť získaval z moču pacienta, ktorý ním bol liečený. Penicilín však napriek problémom s jeho výrobou zachránil veľa životov ešte počas druhej svetovej vojny.

Trojica vedcov Alexander Fleming, Ernst Boris Chain a Howard Florey dostali za objav penicilínu a jeho výskum v roku 1945 Nobelovu cenu za medicínu.

Po druhej svetovej vojne Ernst Boris Chain pôsobil v Taliansku v inštitúte zdravia (Istituto Superiore di Sanita), kde bol vymenovaný za vedeckého riaditeľa medzinárodného centra pre chemickú mikrobiológiu. Do Británie sa vrátil v roku 1961 ako profesor biochémie na univerzitu v Londýne.
Ernst Boris Chain od roku 1948 pracoval na rôznych výskumných úlohách. Venoval sa výskumu nervových tkanív, inzulínu, fermentačným technológiách a iným vzrušujúcim biochemickým tajomstvám. Bol autorom a spoluautorom mnohých vedeckých článkov a zaujímavých monografií o penicilíne a iných antibiotikách. Ceny mu udelili svetové univerzity, akadémie a inštitúty.

Laureát Nobelovej ceny zomrel 12. augusta 1979 v írskom prímorskom stredisku Mulranny vo veku 73 rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: