korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Kmeňové bunky možno vrátia zrak slepým

Kmeňové bunky možno vrátia zrak slepým
Zdroj: bigstockphoto.com

Nasadenie kmeňových buniek opravilo genetický defekt vedúci k oslepnutiu pri vzácnej chorobe. Znamená to krok k návratu zraku, o ktorý pripravili milióny ľudí bežné choroby sietnice, ako makulárna degenerácia a retinitis pigmentosa. V časopise Stem Cells to oznámil 13-členný tím, ktorý viedol Jason Meyer zo spoločnej prírodovednej fakulty Indiana University-Purdue University v Indianopolise (USA).

Vytvorili tzv. indukované pluripotentné kmeňové bunky (iPS) z buniek tkaniva pacienta, ktorý trpí vzácnym dedičným očným ochorením, gyrátovou atrofiou. Táto choroba poškodzuje tzv. RPE bunky, čo sú pigmentové bunky vo výstelke sietnice, zabezpečujúce napríklad výživu svetlocitlivých buniek sietnice. Tie z nej prenášajú obrazy do tých častí mozgu, kde prebieha spracovávanie a interpretácia videného.

"Keď sme vytvorili iPS bunky, opravili sme v nich genetický defekt zodpovedný za gyrátovú atrofiu a priviedli ich k premene na RPE bunky, ktoré potom normálne fungovali. Podporuje to naše presvedčenie, že v budúcnosti by sme mohli týmto prístupom nahradiť bunky stratené či znefunkčnené pri bežnejších ochoreniach sietnice," povedal Jason Meyer.

Ide najmä o dve už spomenuté choroby – makulárnu degeneráciu a retinitis pigmentosa. Prvá je najčastejšou príčinou slepoty a celosvetovo postihuje odhadom 25 až 30 miliónov ľudí. Druhá asi 1,5 milióna ľudí. Samotné iPS bunky sa cez pôsobenie špeciálnych chemických zmesí získavajú z buniek tkaniva pacienta, ktorý ich potrebuje. Tým odpadá závažný problém imunitnej nezlučiteľnosti, ktorý sprevádza transplantácie. Jason Meyer s kolegami pri tom istom výskume použili na liečbu poškodených RPE buniek vitamín B6. Výsledkom boli zdravé, normálne fungujúce bunky.

Vedci dúfajú, že akonáhle sa podarí v iPS bunkách opraviť genetický defekt zodpovedný za tú-ktorú chorobu vedúcu k slepote, tieto bunky následne obnovia videnie.

Zdroj: Komuniké Indiana University-Purdue University Indianopolis School of Science z 15.6.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: