Personálne zmeny v Michalovciach by nemali byť dôsledkom rušenia oddelení nemocnice

Plánovaná reštrukturalizácia zdravotníckych zariadení ráta so zmenami aj vo fungovaní Nemocnice Štefana Kukuru v Michalovciach. Vyplýva to z návrhu Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorá po 1. júli tohto roka neplánuje zazmluvniť šesť oddelení tejto nemocnice.

V Michalovciach by malo zaniknúť oddelenie otorinolaryngológie, oftalmológie, dermatovenerológie, infektológie, doliečovacie, ako aj oddelenie dlhodobo chorých. Podľa riaditeľa nemocnice Ľubomíra Rohoňa chce zdravotnícke zariadenie o budúcej existencii šiestich nemocničných oddelení ešte rokovať okrem VšZP v nasledujúcich dňoch aj s ostatnými zdravotnými poisťovňami. "Viem si predstaviť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na úseku krčnom, očnom a kožnom aj v inom režime, aký bol doposiaľ. Pokiaľ sa oddelenia nezazmluvnia, viem si predstaviť, že budú u nás fungovať v režime jednodňovej ambulantnej starostlivosti, u ostatných oddelení by to bol trocha problém," poznamenal Rohoň.

Navrhovaným zrušením oddelenia infektológie a nasmerovaním pacientov napríklad do nemocnice v Trebišove by sa podľa Rohoňa neznížila odbornosť zdravotníckej starostlivosti, ale čiastočne zhoršila jej dostupnosť. "Je rozdiel, či je potrebné cestovať do okresného mesta, alebo do susedného okresu, aj keď to pre niekoho možno nie je až tak ďaleko," podotkol riaditeľ nemocnice. Rohoň zdôraznil, že prípadné zmeny v nemocnici, v ktorej má 90 percent akcií Košický samosprávny kraj a 10 percent mesto Michalovce, nebudú mať po 1. júli tohto roka za následok prepúšťanie zamestnancov. "Momentálne neuvažujeme o personálnych zmenách, pretože budeme hľadať možnosti ako využiť našich ľudí inde. Nemocnica v Michalovciach má napríklad určitý deficit sestier na iných oddeleniach, takže zrejme bude možné ich presúvanie," uzavrel Rohoň.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: