Partizánske a okolité obce rozbiehajú petíciu za zachovanie oddelení

Rušenie šiestich oddelení v Nemocnici s poliklinikou v Partizánskom, ktoré Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) od júla tohto roka nezazmluvní, môže byť podľa jej povereného riaditeľa Gabriela Krbúšika prvým krokom k jej úplnej likvidácii alebo k veľkému okliešteniu činností nemocnice. "Považujeme za veľmi znepokojujúcu skutočnosť, že medzi inými oddeleniami je aj gynekologicko-pôrodnícke, novorodenecké a detské oddelenie," skonštatoval pre TASR primátor mesta Jozef Božik, ktorý už k tejto téme inicioval aj stretnutie so starostami okolitých obcí a tiež Regionálneho združenia miest a obcí Stredného Ponitria.

Okrem otvoreného listu ministrovi zdravotníctva rozbieha mesto v týchto dňoch v spolupráci so samosprávami okolitých spádových obcí petičnú akciu. Podľa Božika bude adresovaná ministerstvu zdravotníctva a VšZP a povedie k tomu, aby poisťovňa prehodnotila svoje rozhodnutie a zachovala gynekologicko-pôrodnícke, detské a novorodenecké oddelenie. Práve tieto oddelenia totiž považuje mesto aj nové vedenie nemocnice za nevyhnutné aj v kontexte hľadania investora, ktoré by sa malo ukončiť koncom tohto mesiaca. Partizánski mestskí poslanci totiž ešte v máji schválili vyhlásenie verejnej obchodnej súťaže na strategického partnera pre nemocnicu. Podľa Božika tak môžu kroky VšZP ohroziť tieto snahy.

Primátor okrem toho podotkol, že NsP v Partizánskom patrí medzi subjekty hospodárskej mobilizácie. "Bolo by dobré, keby aj kompetentní zvažovali pri akýchkoľvek rozhodnutiach tieto skutočnosti, ktoré súvisia s činnosťou Rady obrany štátu a so zabezpečením dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti," skonštatoval Božik. Na detskom oddelení nemocnice sa liečilo v minulom roku 800 detí, na detskej lekárskej službe prvej pomoci, ktorú prevádzkuje toto oddelenie, ošetrili 1000 detí. Novorodenecké oddelenie sa postaralo o 453 novorodencov, pričom na tomto oddelení je prevádzkovaná aj nefrologická a detská gastroenterologická ambulancia. Viac ako 1400 žien bolo v roku 2010 hospitalizovaných na gynekologicko-pôrodníckom oddelení.

Podľa navrhovaného rozhodnutia od 1. júla hrozí zrušenie týchto činností. Primátor zdôraznil, že ak dôjde k naplneniu navrhnutých opatrení, pacienti z Partizánskeho a okolia budú musieť za zdravotnou starostlivosťou cestovať 25 až 40 km. To podľa jeho slov nielen zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti ale "vytiahne to pacientom viac peňazí z vrecka". Do úvahy treba podľa jeho slov zobrať aj chýbajúcu kvalitnú dopravnú infraštruktúru. Otázka budúcnosti nemocnice bola dôvodom dnešného stretnutia primátora mesta so zástupcami okolitých obcí a tiež Regionálneho združenia miest a obcí stredné Ponitrie. "Padol aj návrh, aby sme sa zaoberali myšlienkou, že treba zvážiť, či by nebolo vhodné pre občanov mesta a regiónu prehlásenie do inej zdravotnej poisťovne," dodal Božik.

Poverený riaditeľ nemocnice pripustil, že rušenie oddelení môže mať za následok prepúšťanie zamestnancov. "Máme činnosti, ktoré sú ziskové, ktoré sú vyrovnané a ktoré sú stratové, a bohužiaľ, keď ide o neuzavretie zmlúv so VšZP na pediatriu, neonatológiu a pôrodníctvo, prichádzame o činnosti, ktoré nás do určite miery držali nad vodou, takže si myslím, že je to dosť špatný signál preto, lebo ekonomická činnosť nemocnice sa výrazne zhorší," dodal Krbúšik.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: