Českí poslanci schválili reformu zdravotníctva

Koaličná väčšina v českej Poslaneckej snemovni dnes napriek odporu ľavicovej opozície v záverečnom treťom čítaní pomerom hlasov 105 k 73 odhlasovala vládny návrh zdravotníckej reformy.

Kritizovaná norma, ktorá bola jedným z dôvodov nedávneho štrajku českých odborárov, prinesie do českého zdravotníctva po prvý raz definovanie štandardu a nadštandardu lekárskej starostlivosti. Pre hospitalizovaných pacientov sa zvýši poplatok za pobyt v nemocnici zo súčasných 60 na 100 Kč za deň (štyri eurá) a zdravotné poisťovne prostredníctvom receptov prestanú hradiť lieky v cenách do dvoch eur. Naopak, pacienti privítajú zmenu v platbách za recept: kým doteraz platili 30 Kč za každú položku na recepte, od septembra by sa mala rovnaká suma platiť za celý recept.

„Ten rozdiel je obrovský: kým dnes je spoluúčasť (pacienta) niekde okolo 17 percent, tak cieľom tej reformy je zvýšiť spoluúčasť na 22 percent,“ konštatoval po hlasovaní poslanec za ČSSD, bývalý minister zdravotníctva David Rath. Finančný dopad zvýšenia spoluúčasti pacientov o päť percent odhaduje až na 18 miliárd Kč (735 miliónov eur) ročne. Zákon teraz dostanú na posúdenie senátori. Vzhľadom na to, že v hornej komore má ľavica tesnú väčšinu, očakáva sa senátne veto. Koaličným poslancom však bude stačiť na prehlasovanie veta 101 hlasov. V 200-člennej dolnej komore pritom koaličné ODS, TOP 09 a VV disponujú 115 hlasmi. V zálohe má opozičná ČSSD ešte možnosť dodatočne spochybniť reformu zdravotníctva na ústavnom súde.

„Pokiaľ by vládna väčšina prevalcovala aj to senátne veto, potom máme ďalšiu možnosť – a tú chceme tiež využiť, obrátiť sa na ústavný súd, pretože podľa nášho názoru, tak, ako je to napísané, je to jednoznačne v rozpore s ústavou,“ dodal poslanec Rath.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: