Abstinujúcich narkomanov vracia do bežného života metadónová liečba

Pri liečbe drogových závislostí pacientom výrazne pomáha metadón. Je to synteticky vyrobená látka podobná morfínu, ktorá nepôsobí tak akútne ako drogy, ale zasýti receptory. Heroín na nich potom nemôže zaúčinkovať.

Na Slovensku sa takto lieči asi 390 ľudí. "Nevedie ani k predávkovaniu, ani k strašnej eufórii. Stabilizuje toho človeka, vie riešiť situácie," vysvetlil účinky metadónu riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CLDZ) Ľubomír Okruhlica. Ľudia, ktorí užívajú metadón, podľa neho lepšie reagujú na súdoch. V niektorých krajinách môžu po jeho užití dokonca šoférovať. "Keď som sa liečil ambulantne alebo som bol v ústave, vždy tam bola recidíva. Len-čo prišli väčšie problémy, vždy som siahol po droge," povedal bývalý pacient CLDZ Andrej, ktorý svoju závislosť lieči metadónom. Dodal, že po jeho užití nemá, akoby šibnutím čarovného prútika chuť na drogu. Mal ju jedine prvých pár dní, keď sa na liečbu nastavoval.

"Človek sa dostáva do úplne iného rozmýšľacieho procesu a ja osobne mám odskúšané, že metadón najlepšie funguje, keď je človek zamestnaný," potvrdil Andrejove slová aj abstinujúci Marcel. Ten popri užívaní metadónu dokonca pracoval ako obchodný riaditeľ. Jediným mínusom je podľa Marcela to, že si po dávku do protidrogového centra musel chodiť. Okruhlica pripomína, že liečba metadónom netrvá večne. "Každý to má individuálne. Niekto ho prestane brať po roku, niekto po dvoch rokov. Ten rok by sa minimálne mal brať." Obaja abstinujúci sa zhodli na tom, že ich metadón vracia do plnohodnotného života.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: