Dôvera sa na rušenie nemocničných oddelení pozerá obdobne ako VšZP

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera vníma návrh zrušiť alebo spojiť nemocničné oddelenia prezentovaný štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) obdobne. "Navrhované úpravy v nemocniciach vítame. Sú nevyhnutným krokom k zvýšeniu kvality a efektivity zdravotnej starostlivosti a k zlepšeniu podmienok pre zdravotníkov na Slovensku," uviedol riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti Miroslav Žilinek. Dôvera nepredpokladá, že by v úpravách zmlúv od 1. júla išla nad rámec zoznamu štátnej poisťovne.

Úpravy by sa v prípade Dôvery mali dotknúť 131 oddelení zo 156 predstavených v zozname VšZP. Na zostávajúcich 25 oddeleniach urobila súkromná poisťovňa zmeny už v minulosti. "Môžeme potvrdiť, že keď sme v minulosti odzmluvnili oddelenia, pacientom v dotknutých regiónoch naďalej bez problémov zabezpečujeme potrebnú zdravotnú starostlivosť. Preto nevidíme dôvod na obavy ani teraz," povedal Žilinek. Ako poukázala poisťovňa, tým, že s danými oddeleniami či nemocnicami ukončila spoluprácu, odbúrala najmenej kvalitné pracoviská, ktoré dosahovali najslabšie výsledky.

"Ak sa v nemocnici zruší oddelenie, nemá to vplyv na fungovanie ambulancií nachádzajúcich sa v budove nemocnice. Takisto to neznamená, že by pacienti nedostali na oddelení bez zmluvy ošetrenie, ak ide o akútny stav a neodkladnú zdravotnú starostlivosť," zhrnul Žilinek. Vysvetlil, že neodkladná starostlivosť je zo zákona zabezpečená aj u poskytovateľov bez zmluvy, pacienti sa teda podľa jeho slov nemusia obávať, že by nedostali potrebné ošetrenie. Zdravotná poisťovňa pokračuje v rokovaniach s konkrétnymi nemocnicami. Jej rozpočtovaný balík peňazí určený na zdravotnú starostlivosť v tomto roku vplyvom úprav k 1. júlu medziročne neklesne.

TASR informácie poskytla PR špecialistka Dôvery Monika Laciková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: