Európskeho stretnutia pacientov s kolorektálnym karcinónom sa zúčastnila aj SR

V rámci 13. Svetového kongresu ESMO o rakovine tráviaceho traktu sa v Barcelone od 24. do 25. júna uskutočnila aj prvá európska Konferencia pacientov s kolorektálnym karcinómom, ich rodinných príslušníkov a ošetrovateľov. Slovensko tu reprezentovali členovia občianskeho združenia Europacolon. Cieľom prvej pacientskej konferencii bolo motivovať pacientov, aby sa stali aktívnymi vo svojich krajinách a pomohli vytvoriť silné občianske spoločenstvo.

Slovensko reprezentovala päťčlenná výprava na čele s Patrikom Hermanom a Janou Pifflovou Špankovou, ktorí v roku 2007 založili prvé slovenské združenie Europacolon Slovensko zamerané na osvetu, edukáciu, prevenciu a pomoc pacientom. "Europacolon ako paneurópska nadnárodná organizácia má silnú pozíciu v Európskom parlamente a v európskych štruktúrach, veríme, že sa nám podarí otvoriť intenzívnu diskusiu na túto tému," uviedla Pifflová Španková.

Slovensko je v rámci Európy krajinou s druhým najväčším výskytom a úmrtnosťou na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Každoročne toto ochorenie u nás diagnostikujú vyše 3500 pacientom a vyše polovica z nich, tejto chorobe aj podľahne. Konferencia preto bola venovaná aj ich pamiatke, ako aj pacientom, ich podporovateľom a blízkym.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: