Črevné ochorenie vyvolané baktériou EHEC - súhrn od 20.06. do 26.06.2011

Odporúčanie pre spotrebiteľov v súvislosti s nebezpečnou baktériou Shiga toxín-produkujúca Escherichia coli – STEC

26.06.2011

Šéf Spolkového úradu pre životné prostredie: Ohrozenie pitnej vody vylučujem

Pred neopodstatneným šírením paniky zo strany vedcov varoval dnes v reakcii na obavy niektorých svojich kolegov z mikrobiologickej kontaminácie pitnej vody v Nemecku najvyšší predstaviteľ Spolkového úradu pre životné prostredie Jochen Flasbarth. Súčasne opakovane vylúčil akékoľvek ohrozenie zdrojov pitnej vody v krajine. Riaditeľ Inštitútu pre hygienu Univerzitnej kliniky v Bonne a predseda Komisie pre pitnú vodu Spolkového úradu pre životné prostredie Martin Exner sa predtým nechal počuť, že nebezpečenstvo mikrobiologickej kontaminácie pitnej vody sa doteraz absolútne podceňovalo. Podozrenie, že nebezpečný sérotyp baktérie E. coli je schopný zahniezdiť sa v životnom prostredí a vyčkať na možnosť ďalšieho úderu, potvrdil aj riaditeľ Inštitútu pre hygienu Univerzitnej kliniky v Münsteri Helge Karch. Jochen Flasbarth dnes podľa agentúry DPA v nepriamej reakcii na tieto obavy vyhlásil, že "niektorí experti by mali upustiť od neuvážených katastrofických vyjadrení". Kmeň enterohemoragických baktérií, ktorý nesie zodpovednosť za vlnu nedávnych ochorení, sa v odpadových vodách a vodných tokoch vyskytuje mimoriadne zriedkavo, zdôraznil spolkový úrad. Keďže aj podiel pacientov, ktorých sužujú črevné ochorenia bakteriálneho pôvodu, je relatívne nízky, tieto baktérie sa len výnimočne vyskytnú v odpadových vodách. Napriek množstvu odobratých vzoriek vražedný sérotyp E. coli zatiaľ v spolkovej republike zistili vo vode len v jedinom prípade, aj to nie pri opakovanom teste.

Britské úrady varujú pred klíčkami, aj keď sa ešte ich kontaminácia nepotvrdila

Britské zdravotnícke úrady dnes v reakcii na výskyt viacerých prípadov črevnej nákazy bakteriálneho pôvodu vo Francúzsku varovali pred konzumáciou klíčkov a semienok, ako napríklad lucerny siatej, fazule alebo senovky gréckej. Informovala o tom agentúra DPA. Zatiaľ je ešte predmetom vyšetrovania, či sú za ochoreniami vo Francúzsku skutočne semienka importované do krajiny z Britských ostrovov, uviedli zdravotnícke úrady pre BBC. Odporučil však nekonzumovať ani semienka, ani klíčky v surovom stave bez prevarenia. Podľa sobotňajších informácií z Francúzska sú v podozrení semienka horčice, rukoly a senovky belasej, ktoré do Francúzska vyviezla firma Thompson & Morgan z anglického Ipswichu. Táto spoločnosť sa však aj dnes opakovane ohradila voči tomuto tvrdeniu konštatovaním, že ročne predá nielen vo Francúzsku, ale aj v Británii a ďalších európskych štátoch tisícky balení semienok. Vzhľadom na fakt, že počet známych prípadov ochorenia vo Francúzsku neprevyšuje desať, ponúka sa podozrenie, že v danej lokalite sa so semienkami nenarábalo v súlade s predpismi, uviedla hovorkyňa firmy pre BBC. Súčasne vyjadrila nádej, že ich semienka nie sú zdrojom nákazy. Z jej slov vyplýva, že spoločnosť z Ipswichu nakupuje semienka u dodávateľov z celého sveta a že podozrivé produkty môžu pochádzať z Talianska. Aj nemeckým úradom sa v uplynulých týždňoch podarilo vypátrať klíčky ako zdroj tamojšej infekcie. Tam patrili medzi najpodozrivejšie klíčky brokolicové, cesnakové a klíčky senovky gréckej. Aj v Nemecku sa nevylučovala možnosť importu už kontaminovaných semienok.

V Nemecku rastú obavy z mikrobiologickej kontaminácie pitnej vody

Prokuratúra v Oldenburgu prevzala vyšetrovanie podozrení z porušenia platnej legislatívy v oblasti potravín a prostriedkov na kŕmenie voči firme z Bienenbüttelu v dolnosaskom okrese Uelzen, z ktorej pochádzali kontaminované klíčky obsahujúce vražedný sérotyp baktérií EHEC 0104:H4. Informáciu týždenníka Focus potvrdil pre internetové vydanie denníka Bild dnes prokurátor Rainer du Mesnil de Rochemont. Oldenburská prokuratúra má v Dolnom Sasku významné postavenie v oblasti agrárnych káuz. Práve preto inak príslušná prokuratúra v Lüneburgu už skôr avizovala, že preskúma možnosť odovzdať predmetný prípad, ktorý sa opiera o trestné oznámenie nemenovaného "dobre informovaného" občana, kolegom z Oldenburgu.

Aj keď sa baktérie, ktoré majú len v Nemecku na svedomí už viac ako 3700 ochorení, vrátane stoviek ťažkých prípadov so symptómami hemolyticko-uremického syndrómu (HUS) (zlyhávanie obličiek, vážne neurologické ťažkosti a problémy s krvným obrazom), našli doteraz iba na klíčkoch a tempo pribúdania nových prípadov sa v spolkovej republike výrazne spomalilo, experti varujú: Inkriminované baktérie urobia všetko pre to, aby sa opäť dostali do ľudského organizmu. Jednou z ciest, ktorou by sa im to mohlo podariť, je pitná voda. Vo veľkých aglomeráciách, kde sa obsah pitnej vody kontroluje niekoľkokrát denne, je to menej pravdepodobné ako v menších rezervoároch pitnej vody na vidieku. Vyplýva to z informácií magazínu Der Spiegel i internetového vydania denníka Bild. Podľa slov riaditeľa Inštitútu pre hygienu Univerzitnej kliniky v Bonne a predsedu Komisie pre pitnú vodu Spolkového úradu pre životné prostredie Martina Exnera sa nebezpečenstvo mikrobiologickej kontaminácie pitnej vody doteraz absolútne podcenilo. Podozrenie, že baktéria je schopná zahniezdiť sa v životnom prostredí a vyčkať na možnosť ďalšieho úderu, potvrdil aj riaditeľ Inštitútu pre hygienu Univerzitnej kliniky v Münsteri Helge Karch.

25.06.2011

Britská firma Thompson & Morgan nepredpokladá, že jej semienka boli nakazené

Britská firma Thompson & Morgan z Ipswichu sa bráni obvineniam z Francúzska, podľa ktorých vyviezla do tejto krajiny nebezpečnými baktériami kontaminované semienka klíčkov horčice, rukoly a senovky belasej, spôsobujúce ťažké ochorenia najmenej desiatich ľudí v okolí Bordeaux. Spoločnosť tvrdí, že niet nijakých dôkazov pre spojenie medzi jej produktmi a ochoreniami spôsobenými enterohemoragickými baktériami (EHEC) vo Francúzsku, vyhlásil pre stanicu BBC hovorca firmy. Podľa rovnakého zdroja je veľmi nepravdepodobné, že by pri tisíckach vyexpedovaných balíkov s rovnakými semienkami nedošlo nikde inde k problémom – skôr pôjde o metódu, akým spôsobom boli využívané, respektíve spracované. Príslušné britské úrady sú v úzkom kontakte s francúzskymi kolegami a chcú preskúmať tamojšie tvrdenia, že za prípadmi nákazy v okolí Bordeaux sú kontaminované semienka klíčkov importované práve z Británie. Informácia, ktorá dnes vyvolala reakciu britskej firmy, pochádza od štátneho tajomníka francúzskeho rezortu pre ochranu spotrebiteľov Frédérica Lefebvrea, ktorý požadoval okamžitý zákaz predaja predmetných produktov. Firmu Thompson & Morgan zásobuje semienkami francúzsku sieť Jardilland. Aj nemeckým úradom sa v uplynulých týždňoch podarilo vypátrať klíčky ako zdroj tamojšej infekcie. Tam patrili medzi najpodozrivejšie klíčky brokolicové, cesnakové a klíčky senovky gréckej. Aj v Nemecku sa nevylučovala možnosť importu už kontaminovaných semienok.

Francúzsko: Za črevnou nákazou semienka klíčkov z Veľkej Británie

Semienka klíčkov, ktoré spôsobili viacero črevných ochorení bakteriálneho pôvodu vo Francúzsku, pochádzajú podľa informácií francúzskych vládnych zdrojov z Veľkej Británie. V okolí juhofrancúzskeho Bordeaux sa v uplynulých dňoch u najmenej desiatich pacientov prejavili zdravotné ťažkosti, silne pripomínajúce symptómy nebezpečnej črevnej nákazy známej z uplynulých týždňov hlavne z Nemecka. Viacerí z nich sú medzičasom odkázaní na dialýzu, prakticky všetkých sužovali krvavé hnačky. Všetci konzumovali predtým klíčky horčice, rukoly a senovky belasej. V organizmoch dvoch z pacientov sa medzičasom potvrdila prítomnosť osobitne nebezpečného sérotypu baktérie E. coli 0104 (známeho z Nemecka), informoval príslušný regionálny úrad zdravotníctva. Štátny tajomník francúzskeho rezortu pre ochranu spotrebiteľov Frédéric Lefebvre označil za dodávateľa podozrivých semienok britskú firmu Thompson & Morgan, ktorá zásobuje francúzsku sieť Jardilland. Súčasne požadoval okamžitý zákaz predaja týchto produktov. Aj nemeckým úradom sa v uplynulých týždňoch podarilo vypátrať klíčky ako zdroj tamojšej infekcie. Tam patrili medzi najpodozrivejšie klíčky brokolicové, cesnakové a klíčky senovky gréckej. Aj v Nemecku sa nevylučovala možnosť importu už kontaminovaných semienok. Do piatka 24. júna registrovali v spolkovej republike podľa informácií berlínskeho Inštitútu Roberta Kocha najmenej 3717 potvrdených prípadov nákazy, vrátane stovák pacientov s ťažkými komplikáciami známymi ako hemolyticko-uremický syndróm (HUS). V Nemecku si ochorenie vyžiadalo už najmenej 43 obetí, vo Švédsku vyhasol jeden život.

24.06.2011

Francúzsko: U prvého z pacientov v Bordeaux sa potvrdilo podozrenie na E. coli

U ôsmich dospelých ľudí z okolia juhofrancúzskeho Bordeaux sa v uplynulých dňoch prejavili zdravotné ťažkosti, pripomínajúce symptómy nebezpečnej črevnej nákazy známej z uplynulých týždňov hlavne z Nemecka. U prvého z piatich naďalej hospitalizovaných sa medzičasom podozrenie na nákazu nebezpečným kmeňom baktérie E. coli potvrdilo, informovala dnes nemocnica v Bordeaux. Francúzske zdravotnícke orgány už vylúčili akúkoľvek súvislosť týchto ochorení s minulotýždňovou hromadnou otravou jedlom v Lille, kde sa deti infikovali kontaminovanými produktmi zo siete Lidl. Po zdroji nákazy pri najnovších prípadoch sa ešte intenzívne pátra. V Bordeaux zaznamenali od stredy šesť prípadov krvavej hnačky. Dvaja ľudia trpia na hemolyticko-uremický syndróm (HUS), ktorý sa prejavuje okrem iného zlyhávaním obličiek. V Lille je jedno dvojročné dieťa v kóme a tri ďalšie deti sú stále v nemocnici po tom, ako jedli hovädzie hamburgery distribuované nemeckým obchodným reťazcom Lidl. Všetky mrazené hamburgery druhu Steaks Country stiahli z predaja.

Rusko zrejme čoskoro obnoví dovoz zeleniny z EÚ

Celkový počet obetí črevnej bakteriálnej nákazy, ktorá sa z Nemecka rozšírila aj do ďalších najmenej 13 európskych štátov, USA a Kanady, sa medzičasom zvýšil na 44. Ako vyplýva z aktualizovaných informácií Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne, v Nemecku bolo od začiatku mája registrovaných 3717 potvrdených prípadov tohto ochorenia, spôsobovaného nebezpečným druhou baktérie E. coli vrátane 827 pacientov, u ktorých sa prejavili vážne komplikácie v podobe hemolyticko-uremického syndrómu (HUS). Mimo Nemecka zaznamenali doteraz 114 prípadov nákazy.

V spore medzi Bruselom a Moskvou, ktorý súvisí s pretrvávajúcim zákazom dovozu čerstvej zeleniny z európskej dvadsaťsedmičky do Ruska, pohrozil vo štvrtok ruský premiér Vladimir Putin ďalšími obmedzeniami. Podľa informácií ruských médií vyhlásil, že ruská strana je kedykoľvek pripravená z bezpečnostných dôvodov uzavrieť svoj trh. Navyše vo vystúpení v Rostove obvinil Európsku úniu, že pri rokovaniach o vstupe Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) uplatňuje dvojitú morálku. Putin poukázal pri tejto príležitosti aj na priveľa byrokracie v EÚ i v USA a požadoval jednoduchší prístup na západné trhy pre ruské produkty.

Z Moskvy však dnes prišla správa, podľa ktorej je obnovenie dodávok zeleniny do Ruska už len otázkou krátkeho času. Rozhodnutie môže podľa slov hlavného hygienika Gennadija Oniščenka pre ruské médiá padnúť už dnes. Treba ešte objasniť niekoľko posledných detailov. Podmienky ruskej strany, ktoré súvisia s osobitným certifikátom potvrdzujúcim nezávadnosť zeleniny, je zatiaľ pripravené splniť Nemecko a ďalšie štyri členské krajiny únie, vyhlásil Oniščenko.

V USA zomrel zrejme prvý človek infikovaný baktériou E. coli

Americké zdravotnícke úrady skúmajú, či úmrtie obyvateľa štátu Arizona malo spojitosť s vypuknutím epidémie spôsobenej črevnou baktériou E. coli v Európe. Ak sa to potvrdí, tak arizonský pacient, ktorý nedávno cestoval do Nemecka, bude prvou americkou obeťou smrtiacej baktérie. V USA potvrdili päť prípadov pacientov nakazených tým istým typom baktérie, ktoré v Európe pripravili o život 43 ľudí, uviedlo vo štvrtok Centrum pre kontrolu chorôb a prevencie (CDC). Zatiaľ nie je isté, či arizonský pacient bol infikovaný E. coli. Mal však hemolyticko-uremický syndróm, ktorý postihuje obličky. Podľa hovorkyne CDC ním trpí v Európe 823 ľudí. Hovorkyňa nechcela prezradiť, či išlo o muža alebo ženu. Inštitút Roberta Kocha oznámil 10. júna, že zdrojom epidémie boli pravdepodobne surové zeleninové klíčky z farmy v Nemecku.

22.06.2011

Situácia ohľadom E.coli v Nemecku sa zlepšila, vzťah EÚ-Rusko stále komplikovaný

V Nemecku sa podarilo, ako to už naznačoval minulotýždňový trend klesajúcej miery rastu nových prípadov, minimalizovať šírenie nebezpečnej črevnej nákazy bakteriálneho pôvodu v spoločnosti. Ako vyplýva z aktualizovaných informácií Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne, celkový počet prípadov potvrdených v Nemecku od začiatku mája sa v uplynulých dňoch dostal cez hranicu 3600. V 815 z nich ide o ťažký priebeh sprevádzaný hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS) prejavujúcim sa okrem iného zlyhávaním obličiek alebo vážnymi neurologickými problémami. Ochorenie neprežilo 39 pacientov v Nemecku, jeden človek zomrel vo Švédsku.

Ďalší potvrdený prípad nákazy bakteriálnej nákazy hlási Krajinská nemocnica v rakúskom Salzburgu, kde prvý test potvrdil podozrenie v prípade 48-ročnej Rakúšanky, hospitalizovanej v pondelok. Tamojší odborníci však nepredpokladajú, že by v danom prípade bol v organizme ženy vražedný sérotyp baktérií, pretože pacientka nemala žiadny kontakt so susedným Nemeckom. Napriek tomu leží s krvavými hnačkami v izolácii na infekčnom oddelení. Jej celkový zdravotný stav označujú lekári za stabilizovaný. Definitívu o pôvodcovi tohto ochorenia by lekári mali poznať na základe výsledkov laboratórnych testov v pondelok. V prípade ďalšej 82-ročnej Rakúšanky, ktorú hospitalizovali v inej salzburskej nemocnici 6. júna, sa podozrenie na prítomnosť nebezpečného vírusu, ktorý vyčíňal predovšetkým na severe Nemecka, nepotvrdil.

Predstavitelia Ruskej federácie a Európskej únie podpísali dnes dohodu, ktorá opäť otvára cestu európskym pestovateľom a vývozcom zeleniny na ruské trhy. V Moskve a Bruseli o tom informovali obe strany. V zmysle dokumentu budú musieť mať všetky zásielky zeleniny smerujúce z EÚ do Ruskej federácie dočasne certifikáty potvrdzujúce, že neobsahujú nebezpečný sérotyp baktérií. Navyše musí byť na nich uvedený pôvod produktov. Ruská strana však zdôraznila, že dodávky zeleniny bude možné obnoviť až po tom, ako sa Brusel a Moskva dohodnú na zozname vierohodných kontrolných laboratórnych pracovísk. Súčasne označila za "prehnané" informácie predstaviteľov EK o skorom, respektíve okamžitom zrušení zákazu importu zeleniny. "Na základe dnešnej dohody očakávam rýchle oživenie exportov EÚ do Ruska. Obe strany ukázali dobrú vôľu, aby sa ubezpečili, že tento incident je už za nami," vyhlásil dnes eurokomisár zodpovedný za zdravie a ochranu spotrebiteľov John Dalli. Európska komisia zašle odborníkom z Rospotrebnadzoru, ruskému úradu pre ochranu zdravia, zoznam všetkých kompetentných európskych národných inštitútov, ktoré sú oprávnené vydávať certifikácie o pôvode tovarov a dôkaz o absencii baktérie E. coli. Ruská strana taktiež dostane aj zoznam národných laboratórií, ktoré vykonávajú podrobný monitoring a expertízne testy na potravinách. Systém certifikácií bude iba dočasný, bude sa uplatňovať do konca desiateho dňa odo dňa, keď sa na pôde EÚ nevyskytne žiaden nový prípad nákazy baktériou E. coli sérotypu O104. Tento deň - nenahlásenie žiadneho nového prípadu nákazy u ľudí - ruskému Rospotrebnadzoru oznámi riaditeľ Hlavnej správy EK pre zdravie a ochranu spotrebiteľov (DG SANCO). Zmrazená zelenina nespadá pod znenie dnes podpísanej dohody a bude sa aj naďalej predávať podľa obyčajných postupov. Podľa informácií internetového vydania denníka Frankfurter Rundschau Moskva kvôli rizikám spojeným s bakteriálnou nákazou uvalila zákaz aj na dovoz mlieka a mliečnych produktov desiatich nemeckých producentov a mäsa a mäsových výrobkov pochádzajúcich od troch subjektov z Nemecka. Stop sa týka aj dovozu z jednej hydinárskej farmy. Webový portál s odvolaním sa na ruské médiá píše o chystanom zákaze dovozu výrobkov takmer 300 nemeckých firiem. Toto rozhodnutie padlo podľa šéfa ruského veterinárneho dozoru Sergeja Dankerta po inšpekčnej ceste v Nemecku, kde sa baktérie E.coli našli na rôznych výrobkoch.

20.06.2011

Počet chorých v Nemecku sa dramaticky nezvyšuje, pôvod baktérií v potoku nejasný

Tri dni po odhalení prítomnosti nebezpečných baktérií spôsobujúcich v Nemecku črevnú nákazu, sprevádzanú i vážnymi, život ohrozujúcimi komplikáciami, v potoku vo Frankfurte nad Mohanom, zostáva ich pôvod i miera zamorenia toku predbežne nejasná. Výsledky testov ďalších vzoriek z potoku Erlenbach možno očakávať podľa dnešných informácií hesenského krajinského ministerstva životného prostredia najskôr v stredu. Kontaminácia potoka sa spája s neďalekou čističkou odpadových vôd, predbežne to však žiadny oficiálny zdroj nepotvrdil. Infikované vody potoka síce nepredstavujú hrozbu pre zásobovanie pitnou vodou, pretože takéto prepojenie nejestvuje, využívali sa však až do odhalenia prítomnosti baktérií okrem iného na zavlažovanie zemiakov a cukrovej repy v dvoch neďalekých statkoch.

Inštitút Roberta Kocha v Berlíne, ako aj krajinské orgány z Dolného Saska a Hamburgu dnes potvrdili trend spomalenia tempa pribúdania nových prípadov ochorenia. Celkový počet prípadov potvrdených v Nemecku od začiatku mája sa podľa aktualizovaných informácií z nemeckej metropoly priblížil hranici 3500 (3494), vrátane stoviek pacientov s vážnymi komplikáciami v podobe HUS, ktorý môžu sprevádzať okrem iného zlyhávanie obličiek alebo vážne neurologické problémy. Ochorenie si v Nemecku vyžiadalo 39 a vo Švédsku jednu obeť.

Nemecká spolková ministerka pre ochranu spotrebiteľov Ilse Aigner odmietla požiadavky obchodu na odškodnenie kvôli škodám na príjmoch v dôsledku tejto bakteriálnej epidémie. O tom niet reči ani na európskej, ani na národnej úrovni, konštatovala ministerka v stanovisku pre utorkové vydanie denníka Der Tagesspiegel. Obchod podľa jej názoru môže na rozdiel od pestovateľov zeleniny rátať stále s odbytom iných produktov. Nemecká zväzová organizácia obchodníkov požadovala pre predajcov a víkendové trhoviská kompenzácie za zníženie príjmov v dôsledku zdržanlivosti spotrebiteľov kvôli nebezpečným baktériám.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyjadril v liste ruskému prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi poľutovanie nad pretrvávajúcim zákazom dovozu zeleniny, ktorý v Ruskej federácii platí pre import z celej európskej dvadsaťsedmičky. V nasledujúcich dňoch by do Moskvy mal odcestovať eurokomisár John Dalli v spoločnosti skupiny expertov, aby sa pokúsil dosiahnuť zmenu ruského postoja. Vrchný hygienik Ruskej federácie Gennadij Oniščenko už signalizoval pripravenosť Moskvy na rokovania s delegáciou EÚ, avšak zdôraznil, že musia prebehnúť profesionálne a bez neopodstatnenej kritiky. Súčasne naznačil, že vzorka inkriminovanej baktérie, ktorú EÚ zaslala do Moskvy na analýzu, môže vo veci pomôcť, pretože, ako formuloval, "objasníme, s čím máme vlastne do činenia". Hovorkyňa EÚ v Bruseli vyjadrila dnes nádej, že misia prinesie uspokojujúce riešenie.

Francúzsko: Dve z detí hospitalizovaných s infekciou E. coli prepustili domov

Zdravotný stav dvoch z ôsmich nakazených detí, ktoré hospitalizovali v severnom Francúzsku s črevnou baktériou E. coli, bol taký dobrý, že ich dnes lekári prepustili do domáceho liečenia. Informovali o tom zdravotnícke orgány. Uviedli, že nákaza vo Francúzsku nesúvisela s tohtomesačnou epidémiou E. coli v susednom Nemecku, kde zabila doteraz 40 ľudí. Šesť francúzskych detí zostáva naďalej v nemocnici, vrátane vážne chorého dvojročného dieťaťa, ktoré je na umelom dýchaní po tom, ako ho minulý týždeň uviedli do umelého spánku, povedal hovorca nemocničnej siete CHRU v Lille. "Zdravotný stav detí sa zlepšuje," citovala hovorcu agentúra Reuters. Osem detí vo veku 1,5 až 8 rokov prijali do nemocnice v oblasti Nord-Pas-de-Calais minulý týždeň s krvavými hnačkami. Podľa zdravotníkov sa nakazili z mrazených hamburgerov predávaných obchodným reťazcom Lidl, ktorý tieto hamburgery už stiahol z predaja.

Staršie články:

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: