Citlivá pleť alergikov

Citlivá pleť alergikov
Zdroj: bigstockphoto.com

Stalo sa až módou, že rodičia vyhľadávajú skoro po narodení dieťaťa lekára – alergiológa, aby zistili, či ich ratolesť náhodou nie je na niečo alergická. Samozrejme, alergie sa môžu prejavovať najrôznejším spôsobom – od dráždivého kašľa, slzenia očí, astmatických záchvatov až po svrbenie kože. Práve o citlivej koži alergikov toho vieme pomerne málo.

Koža je najväčší imunitný orgán ľudského tela a veľa zmien, ktoré sa v organizme odohrávajú sa ukážu práve na koži. Koža je v podstate aj výkričníkom – pozor, niečo sa so mnou deje, niečo nie je v poriadku, človeče zamysli sa!

Prvotné svrbenie
 
Sú pacienti, ktorí sú alergickí iba na látky, ktorých sa bezprostredne dotýkajú, alebo ktoré vo forme aerosólu dopadajú na ich kožu. Iní reagujú iba na látky, ktoré vdychujú, ktoré vypijú či zjedia, ale je aj veľa ľudí, ktorí majú alergiu napríklad na slnečné žiarenie, chlad, teplo. Koža alergikov môže reagovať rôznym spôsobom.
 
Najtypickejšou reakciou je svrbenie – niekedy okrem neho na koži nevidieť nijaké známky ochorenia, ale alergik sa tak dlho škriabe, až kožu poškodí, vzniknú drobné chrastičky a praskliny a pokiaľ sa do takto poškodenej kože dostane infekcia, nastávajú ďalšie komplikácie. Veľmi často sa na koži ukážu zmeny podobné popáleniu žihľavou – koprivka, alebo latinsky urticaria. Niekedy drobné, ale častejšie veľké, akoby mapy, plochy rýchlo miznú, alebo sa presúvajú z miesta na miesto. Sprievodným znakom urtiky je takisto svrbenie, niekedy až nezvládnuteľné, ale môže sa pridružiť opuch nielen kože, ale aj slizníc.

Bižutéria – alergénna ozdoba
 
Pribúda veľa alergií na kovy, najčastejšie na nikel a mladé slečny sa veľmi čudujú, ako im náhle začínajú svrbieť a mokvať ušné lalôčiky po styku s rôznymi náušnicami, alebo sa na krku objaví, po retiazke alebo bižutérii, neželaná pruhovitá, červená ozdoba. U iných na bruchu v mieste dotyku kovovej spony z páska alebo kovových gombíkov na džínsach vznikajú rozsiahle, červené, niekedy až mokvajúce, ale zasa silno svrbiace plochy. U iných sa aj po nepatrnom styku napríklad s kovovými háčkami podprsenky objaví svrbenie a takisto začervenanie kože. Zaujímavé sú napríklad alergie po klobúkoch alebo čiapkach, kedy na čele vznikajú červené pruhy. Je to preto, že kožené pásiky všité do okrajov týchto pokrývok, bývajú ošetrené látkami obsahujúcimi kovy. A tie sa, samozrejme, pri spotení uvoľňujú a následne vyvolajú zmeny na koži.

Parfumovať alebo neparfumovať?

Veľa ľudí, nielen žien ale aj mužov, má alergiu na parfumy, voňavky a aj pleťové dezodoranty. Často sa tieto osoby čudujú, ako je možné že po najdrahšej voňavke sa zrazu na koži objavia červené, páliace škvrny, a to presne v mieste styku s dráždivou látkou – napríklad na krku, zápästiach, brade a lícach aj veľmi často aj v podpazuší. Čo je zaujímavé, škvrny sa môžu objaviť aj na iných lokalitách tela, ktoré zdanlivo do styku s alergénom neprišli. Alebo sa objavia po látke, ktorá zdanlivo s už známym alergénom nemá nič spoločné. Je to preto, že organizmus si síce alergén dobre pamätá, ale často vzniká tzv. skrížená precitlivenosť. Napríklad, pokiaľ má pacient známu alergiu na nikel, môže sa objaviť alergia aj na iné kovy, napríklad chróm alebo kobalt. Rovnako to platí aj v prípade niektorých liekov, vtedy lekári upozorňujú na tzv. skupinovú precitlivenosť.

Pracie prášky, saponáty

Alergie na rôzne pracie prášky, aviváže alebo čistiace prostriedky takisto patria do arzenálu alergií. Stane sa, že v dobrej vôli vyperieme v ruke, v najjemnejšom prášku napríklad spodnú bielizeň a do rána koža na rukách a zápästí priam horí. Pri spotení môže citlivá osoba reagovať silným svrbení kože tela, ktorá prišla do styku so zle vypláchanou bielizňou. Následne môžu drobné súčasti pracieho prášku spustiť nepríjemné ochorenie. To isté sa môže stať aj pri umývaní riadu saponátmi.

Kvetinové alergény

V jarnom období, ale nielen vtedy, sa u mnohých ľudí milujúcich kvetinky, alebo sa starajúcich o svoje záhradky, začnú objavovať alergie na niektoré druhy rastlín, kvetín, zeleniny. K najčastejším alergénom v tomto smere patria primulky, zeler, paštrnák, ale aj niektoré ozdobné traviny.
 
V poslednom čase sa v kožných ambulanciách objavuje viac a viac pacientov so zvláštnymi prejavmi na koži nôh, presne v mieste kontaktu topánky. Nejde vždy iba o plesňové ochorenia, ako sa veľa ľudí domnieva. Žiaľ, je to alergia na výstelku topánok, najčastejšie čínskej výroby. Zmeny sú veľmi nepríjemné, silno svrbiace a najmä liečba je veľmi pomalá. Kožné prejavy alergií sa môžu vyskytovať na ktoromkoľvek mieste ľudského tela. Zradné je to, že po upokojení procesu, si človek po počiatočnej opatrnosti a dodržiavaní odporúčaných preventívnych opatrení po čase prestane dávať pozor. A nepríjemné zmeny na koži sa objavia znova.

Akákoľvek liečba a dobre mienené rady lekára nás neochránia navždy a sami musíme dbať na to, aby sme sa alergénom, o ktorých vieme, že nám môžu spôsobiť nepríjemné ochorenie, dôsledne vyhýbali.

Autor článku: Prim. MUDr. Hana Zelenková, PhD., časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: