Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída
Zdroj: bigstockphoto.com

Seboroická dermatitída alebo seboroický ekzém je chronické kožné ochorenie, ktoré má recidivujúci priebeh. Patrí medzi pomerne časté ochorenia. Postihuje oblasti bohaté na mazové žľazy a kožné záhyby. Vrchol výskytu ochorenia je medzi 30. – 60. rokom, kedy postihuje asi 5 percent populácie. Častejšie sa vyskytuje u mužov. Niekedy môže byť prejavom HIV pozitivity, dokonca môže byť jej úplne prvým príznakom.

Presná príčina ochorenia nie je úplne objasnená. Predispozičnými faktormi je zvýšená produkcia mazu mazovými žľazami (seborea). Taktiež sa uvažuje o účinku lipofilnej kvasinky Malassezia furfur (Pityrosporum ovale), ktorá patrí k fyziologickému osídleniu kože. Jej zvýšený výskyt je v oblastiach so zvýšenou produkciou kožného mazu.

Medzi ďalšie stavy, ktoré súvisia s výskytom seboroickej dermatitídy patrí nedostatok riboflavínu (vitamín B2), pyridoxínu (vitamín B6), biotínu (vitamín H), ako aj poruchy metabolizmi mastných kyselín.

Častejšie je seboroická dermatitída pozorovaná u pacientov s epilepsiou či parkinsonizmom, čo dokazuje vplyv nervového systému na toto ochorenie. Seboroická dermatitída závisí aj od klimatických podmienok, v zime sa zhoršuje a v lete zlepšuje. K typickým miestam výskytu patrí vlasatá časť hlavy, tvár (napr. obočie, viečka), hrudník, oblasť medzi lopatkami a miesta kožných záhybov.

Seboroická dermatitída u dojčiat

U detí sa vyskytuje v prvých 3 mesiacoch života prípadne až do 1, 5 roka.

Postihuje dobre dojčené deti, so sklonom k nadváhe. Seboroická dermatitída sa môže vyskytovať v podobe mastných šupín vo vlasatej časti hlavy, hlavne v oblasti temena. Taktiež sa môže vyskytovať v oblasti tváre, kožných záhybov krku, v podpazuší, slabinách alebo v oblasti trupu. V oblasti tváre ochorenie vytvára ohraničené, svetlo červené olupujúce ložiská. V oblasti kožných záhybov sa prejavuje sa nemokvajúcimi červenými ložiskami s olupovaním. Často sa v tejto lokalite môže pridružiť sekundárna infekcia či, už bakteriálna alebo mykotická.

Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k splývaniu ložísk a až k ich generalizácii, čím sa môže rozvinúť veľkoplošný zápal kože s olupovaním – erytrodermia.

Seboroická dermatitída adolescentov a dospelých

V dospelom a adolescentnom veku sa seboroická dermatitída vyskytuje na pre ňu typických miestach, v ktorých sa tvoria ohraničené žlto ružové ložiská pokryté žltými mastnými šupinami. Vo vlasatej časti ochorenie začína ako mierne olupovanie prejavujúce sa lupinami. Postupne sa môžu vyskytovať väčšie nánosy šupín s tvorbou ložísk. Môže sa postupne rozšíriť za uši, na krk a šiju. Pomerne často môže byť za uchom bolestivá trhlinka, ktorá ma sklon k infikovaniu. Niekedy sa môže jednať len o samostatné postihnutie vonkajšieho zvukovodu. V oblasti tváre sú začervenané ložiská s mastnými šupinami v centrálnej časti tváre. V oblasti trupu sa tvoria červené ložiská, ktoré môžu splývať. V oblasti sterna sa ochorenie vyskytuje hlavne v zime, kedy odev bráni odparovaniu kože. U pacientov s dispozíciou môže prejsť do psoriázy.

Liečba

V liečbe seboroickej dermatitídy sa využíva hlavne lokálna liečba. Aplikujú sa šampóny s účinnou látkou zinkpyrithion, selenium disulfid, thiosalicylát zinku, šampóny s ciklopiroxolamínom, antimykotikum a decht.

U detí treba dať najskôr prednosť klasickým šampónom bez antimykotika eventuélne s 2-percentným ketokonazolom. U dospelých sú vhodné šampóny s obsahom antimykotík, antimikrobiálnych zložiek a keratolytiká. Vhodná je aj ich kombinácia. Šampón možno použiť aj na iné časti tela, nie len do vlasov. Šupiny sa odstraňujú pomocou 3 – 5 percentného salicylového oleja. V prípade stredne ťažkých stavov sa aplikujú roztoky, gély a lócia s obsahom kortikosteroidov. Všeobecne platí, že lócia a krémy používame na ložiská tváre a tela, roztoky do vlasatej časti hlavy. Aplikácia kortikosteroidov nesmie byť dlhodobá. Následne sa pokračuje prípravkom s účinnou látkou antimykotika alebo kombinovaným prípravkom.

Pri rozsiahlych ťažkých formách sa využívajú celkové antimykotiká vo forme tabliet. Taktiež sa doporučuje zinok v tabletách. Celkové antibiotiká sa používajú len v prípade sekundárnej infekcie.

S aplikáciou kortikosteroidov treba postupovať veľmi opatrne, vzhľadom na možnosť vyvolania periorálnej dermatitídy. Nutná je šetrná osobná hygiena. Vhodné sú neutrálne alebo slabo kyslé mycie prostriedky bez parfemácie a dermatokozmetické prípravky, ktoré zabraňujú recidívam.

Odev by mal byť z prírodných materiálov, vhodný je diétny režim s obmedzením živočíšnych tukov a sladkostí.

Autor článku: MUDr. Andrea Hradiská, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: