Poslanci TSK vyzývajú na odloženie redukcie lôžkových oddelení

Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) dnes prijali uznesenie, v ktorom vyzývajú premiérku Ivetu Radičovú, ministra zdravotníctva Ivana Uhliarik a šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Mariána Faktora, aby prehodnotili deklarované nezazmluvňovanie lôžkových oddelení, zastavili rozsah znižovania poskytovania zdravotnej starostlivosti a zabránili zhoršovaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti v TSK.

"Dôvodom, prečo som predkladal poslancom výzvu, je fakt, že situácia okolo nemocníc bola len medializovaná a nebola konzultovaná s riaditeľmi nemocníc a na druhej strane situácia zaujíma starostov a primátorov obcí, ktorí musia odpovedať na otázky občanov, ako im bude poskytnutá zdravotná starostlivosť," povedal predseda komisie zdravotnej a sociálnej starostlivosti pri TSK a poslanec zastupiteľstva Vojtech Čičmanec.

"Je škandalózne, aby štát jednou rukou nezazmluvňoval nemocnice a druhou rukou tlačil na nemocnice formou exekúcií," ozrejmil poslanec Karol Janas s tým, že štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa oddelenia nezazmluvní a rovnako štátna Sociálna poisťovňa na nemocnice uvalí exekúcie. Pripravovanú redukciu oddelení v kraji nepovažuje za správnu a spravodlivú ani predseda TSK Pavol Sedláček. "Náš región má najnižší počet postelí, zanikli tu dve nemocnice – v Trenčianskych Tepliciach a Púchove. Opäť dochádza k ďalšej redukcii, a pritom nenapĺňame ani vyhlášku o minimálnom personálnom a materiálnom vybavení. Chronických postelí máme o 180 menej, ARO postelí o 14, ale zrušilo sa ARO v Ilave, rušia sa doliečovacie postele, pritom v kraji je 90.000 ľudí nad 60 rokov," zdôraznil Sedláček s tým, že za redukciou výkonov príde redukcia objednávok, a tým aj odchod ďalších činností zo systému.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: