Bratislava má novú špičkovú pôrodnicu

Najmodernejšie pôrodné a operačné sály na Slovensku budú od júla fungovať v Gynekologicko-pôrodníckej nemocnici Koch v Bratislave. Vyše tridsať postelí zväčša v dvojlôžkových izbách ráta aj s prítomnosťou otca, ktorý bude môcť byť od prvých chvíľ s mamičkou a bábätkom.

Polmiliónová Bratislava mala doteraz k dispozícii tri pôrodnícke kliniky, ktoré už dlhší čas v dôsledku rastúcej pôrodnosti zápasia s priestorovými problémami. Priemerný počet za rok narodených detí za posledné desaťročie stúpol z 5 732 na 7 567, t. j. o 29% a podľa štatistikov bude rásť ešte najbližších desať až pätnásť rokov, keďže do veku plodnosti sa dostali silné populačné ročníky zo 70. a 80. rokov minulého storočia. „Otvorenie ďalšej gynekologicko-pôrodníckej nemocnice odbremení nápor, ktorým musia čeliť tieto klinické pracoviská,“ povedal riaditeľ Kochovho sanatória  MUDr. Vladimír Cupaník, PhD.

Architektonická pamiatka

Kochovo sanatórium na dnešnej Partizánskej ulici nechal postaviť začiatkom 30. rokov minulého storočia jeden z najvýznamnejších československých chirurgov prof. MUDr. Karel Koch. Svojho času išlo o najmodernejšiu nemocnicu v Československu. Po druhej svetovej vojne sanatórium znárodnili, pričom budova sa ďalej využívala ako pôrodnícka a gynekologická klinika. Postupne chátrala, až sa dostala do stavu, že sa v nej viac nedala poskytovať zdravotnícka starostlivosť. Podobný osud postihol aj nemocničnú záhradu.

Pôvodná symetrická budova predstavuje jedinečnú architektonickú pamiatku, ktorá bola postavená v kultivovanom funkcionalistickom štýle. Aj preto sa investor rozhodol sanatórium zrekonštruovať v pôvodnej podobe a zachoval v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom unikátne architektonické prvky. Interiér však prešiel rozsiahlou modernizáciou, aby budova vyhovovala súčasným zdravotníckym a hygienickým normám. „Náklady na rekonštrukciu si vyžiadali viac ako sedem miliónov eur“, uvádza PhDr. Pavel Komorník, M.B.A., predseda predstavenstva GRAFOBAL GROUP development. Pre porovnanie, za túto sumu by sa dal postaviť 14-poschodový obytný dom so štyrmi 3-izbovými bytmi na každom poschodí.

Špičkové technológie

Sanatórium má 33 postelí prevažne v dvojlôžkových izbách, ktoré sú moderne zariadené a ochladzované systémom kapilárnych trubiek v stropoch. Okrem nich majú pacientky k dispozícii aj tri jednolôžkové izby a dva apartmány na najvyššom podlaží so spoločnou zimnou záhradou a terasou. V rámci rekonštrukcie sa vybudoval aj úplne nový operačno-pôrodnícky trakt. „Vzhľadom na to, že do pôvodnej budovy sanatória sme nechceli stavebne zasahovať, jediným riešením bolo nadstavať nad prístavbu ambulancií ďalšie dve podlažia. Vznikla nová budova, spojená s tou pôvodnou presklenou chodbou,“ zdôraznil V. Cupaník.

Z technologického hľadiska predstavuje nová prístavba momentálne najmodernejšie riešenie pôrodných a operačných sál na Slovensku. Ide o plne klimatizované priestory, ktoré vďaka dômyselnej vzduchotechnike spĺňajú najprísnejšie hygienické nároky. Rovnako špičková je aj zdravotnícka technológia, ktorá lekárom umožní vykonávať náročné diagnostické a liečebné výkony vrátane endoskopických operácií a digitálnej mamografie. Mamograf Mammomat Inspiration od spoločnosti Siemens umožňuje presnú diagnostiku a jednoduchšiu manipuláciu pri znížení röntgenovej dávky o polovicu. Ultrazvukový systém Siemens Acuson X300 bude vďaka svojim kompaktným rozmerom slúžiť najmä pri mobilných vyšetreniach. Modernými prístrojmi je vybavený aj novorodenecký úsek a anestéziologické oddelenie.

Autor článku: /-/

Dátum zverejnenia: