VšZP považuje zavádzanie verejnosti klamlivými informáciami za nezodpovedné

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) považuje za neopodstatnené obavy poslancov Trenčianskeho samosprávneho kraja z možného zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov tohto regiónu. Pre TASR to v súvislosti s dnešnou výzvou poslancov Trenčianskeho samosprávneho kraja uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

"Jedným zo základných kritérií, ktoré VšZP zvažovala pri návrhu optimalizácie siete nemocníc, bolo totiž práve zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. VšZP odmieta tvrdenia, že pripravované zmeny v nemocniciach neboli vopred konzultované a takéto vyjadrenia považuje za snahu spochybniť proces, ktorý má viesť k spravodlivejšiemu a efektívnejšiemu financovaniu nemocníc. Rokovania trvajú niekoľko mesiacov a to so zástupcami samosprávneho kraja, aj s vedením jednotlivých nemocníc," ozrejmila Balážová s tým, že nie je pravdou, že po optimalizácii príde do nemocníc menej peňazí, pretože VšZP garantovala, že objem zdrojov zostane rovnaký, v niektorých prípadoch budú ceny dokonca upravené smerom nahor. Zavádzanie verejnosti rôznymi klamlivými informáciami považuje VšZP za nezodpovedné.

Ako dodala, nekorektné sú aj rôzne medializované údaje o počtoch lôžok, pretože existujúce lôžko ešte neznamená, že pacienta bude mať kto liečiť. VšZP napríklad nemôže akceptovať oddelenie, na ktorom pracuje len jeden lekár. V rámci regionálneho porovnávania je prirodzené, že počty lôžok nie sú v jednotlivých krajoch rovnomerné. Závisí to aj od toho, či je v regióne zdravotnícke zariadenie s celoslovenskou pôsobnosťou, napríklad len v tatranských liečebniach a ústavoch je až 1200 takýchto lôžok. Za skreslené považuje VšZP aj údaje o počte chronických lôžok. Pokiaľ ide napríklad o geriatrické a interné lôžka, ich skutočný počet je v Trenčianskom kraji vyšší ako v Prešovskom alebo Košickom kraji.

"VšZP trvá na tom, že optimalizácia siete nemocníc bola pripravená zodpovedne a nie je dôvod na jej odloženie. Zo strany zdravotnej poisťovne ide o definitívny návrh s tým, že v súčasnosti finišujú rokovania o konečnej podobe zmlúv," zdôraznila Balážová. Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) dnes prijali uznesenie, v ktorom vyzývajú premiérku Ivetu Radičovú, ministra zdravotníctva Ivana Uhliarik a šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Mariána Faktora, aby prehodnotili deklarované nezazmluvňovanie lôžkových oddelení, zastavili rozsah znižovania poskytovania zdravotnej starostlivosti a zabránili zhoršovaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti v TSK.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: