Občania a zdravotníci NsP Partizánske sa ministra Uhliarika nedočkali

Niekoľko stoviek rozhorčených obyvateľov a pracovníci Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Partizánskom, kde od 1. júla hrozí zrušenie šiestich lôžkových oddelení, sa dnes stretnutia s ministrom zdravotníctva SR Ivanom Uhliarikom nedočkali. Chceli mu pri tejto príležitosti odovzdať petíciu občanov za zachovanie aspoň gynekologicko-pôrodníckeho, novorodeneckého a detského oddelenia. V priebehu šiestich dní sa pod petíciu podpísalo 25.292 občanov.

Návštevu minister prisľúbil ešte koncom minulého týždňa, po rokovaní s primátorom Partizánskeho Jozefom Božikom, riaditeľom nemocnice Gabrielom Krbúšikom a starostom susednej obce Skačany Ladislavom Struhárom. Uhliarik prejavil záujem najskôr si prezrieť oddelenia nemocnice, ale rokovať aj s jej vedením a vysvetliť dôvody rozhodnutia zrušiť lôžkové oddelenia jej zamestnancom, prípadne zhromaždeným občanom.

„Dnes predpoludním som dostal telefonický odkaz od vedúcej kancelárie ministerstva, že minister Uhliarik nemôže do Partizánskeho prísť pre neodkladné povinnosti v parlamente“, informoval Krbúšik. Uviedol, že minister ho, naopak, pozval na rokovanie do Bratislavy. Novinárom riaditeľ ešte vysvetlil, že situácia v nemocnici je veľmi napätá a zneistení sú aj pacienti. Zrušených by malo byť približne 70 postelí, čo je jedna tretina celkovej lôžkovej kapacity nemocnice. Dotknúť by sa to malo priamo približne 70 zdravotných sestier a lekárov. Od rokovania s ministrom v Bratislave, kam riaditeľ vzápätí odcestoval, očakáva riešenie situácie, pretože zrušenie oddelení rozbije celú štruktúru tejto všeobecnej nemocnice a zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti v celom regióne, kde žije približne 65.000 obyvateľov.

Pred vstupom do nemocnice sa medzitým zhromaždilo niekoľko stoviek občanov, medzi ktorými boli aj mamičky s malými deťmi. Pochytali sa za ruky, aby tak vytvorili okolo nej symbolickú živú reťaz. Nad nimi viala čierna zástava a na nej boli odkazy pre ministra. Sklamanie z neprítomnosti ministra vyjadril primátor Božik. Podľa neho je to nekorektné, pretože po minulotýždňových rokovaniach v Bratislave a prísľube, že sa v pondelok tohto týždňa (27.6.) neuskutoční protestná demonštrácia, mali rozhovory pokračovať na pôde nemocnice. Božik vyhlásil, že ak dnešné rokovanie riaditeľa NsP s ministrom nebude úspešné, v pondelok budúceho týždňa pôjdu obyvatelia Partizánskeho demonštrovať pred budovu Ministerstva zdravotníctva SR v Bratislave.

Mesto Partizánske prenajme nemocnicu spoločnosti Svet zdravia

Poslanci mestského zastupiteľstva v Partizánskom už v utorok (28. 6.) rozhodli o výbere partnera na prenájom tamojšej nemocnice s poliklinikou (NsP). Je ním akciová spoločnosť Svet zdravia so sídlom v Bratislave. Informoval o tom primátor mesta Jozef Božik na dnešnom zhromaždení občanov pred budovou nemocnice, kde očakávali návštevu ministra zdravotníctva SR Ivana Uhliarika, ktorá sa napokon neuskutočnila. Božik uviedol, že ide o slovenský kapitál, rokovania boli veľmi korektné a spresnil aj podmienky prenájmu, zmluvne na obdobie 20 rokov. Nájomca bude za prenájom NsP platiť ročne 100 tisíc eur. Z toho 90 percent zostáva na rozvoj nemocnice a jej modernizáciu, teda mestského majetku. Zvyšok, 10 tisíc eur, pôjde každoročne do mestskej pokladnice. Primátor pripustil, že rozhodnutie o zrušení šiestich lôžkových oddelení v nemocnici mení podmienky zmluvy o prenájme. Partner však zatiaľ neodchádza a zatiaľ neavizoval prípadné zrušenie zmluvy. Všetci čakajú, ako dopadnú rozhovory s ministrom o zachovaní aspoň detského, gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia, čo podporilo aj vyše 25 tisíc občanov regiónu podpisom pod petíciu, konštatoval Božik.

Nemocnice v Partizánskom a Bánovciach sa majú dohodnúť na zrušení oddelení

Nemocnica s poliklinikou (NsP) v Partizánskom a nemocnica v Bánovciach nad Bebravou sa majú dohodnúť, ktoré oddelenia sa v daných mestách zrušia a ktoré zachovajú. Dohodli sa na tom dnes minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a riaditeľ nemocnice v Partizánskom Gabriel Krbúšik. Podľa ministra ide o dve oddelenia, chirurgické a gynekologické. "Nemá zmysel, aby sme mali v dvoch mestách, ktorých vzdialenosť je podobná ako z jedného konca Bratislavy do druhého, dve nemocnice, ktoré fungujú zhruba na 50 percent svojej kapacity," vysvetlil Uhliarik. S Krbúšikom sa dnes dohodol aj na tom, že mu riaditeľ dá do budúceho týždňa analýzu lôžkových oddelení nemocnice a potom budú rokovať o ich rušení a zachovaní. V NsP hrozí od 1. júla zrušenie šiestich lôžkových oddelení. Uhliarik tento krok odôvodňuje nedostatkom kvalifikovaných lekárov. "Ministerstvo nemôže pripustiť, aby pacienti nedostali kvalitnú zdravotnú starostlivosť len preto, že nemocnica nie je schopná zabezpečiť dostatočný počet kvalifikovaných lekárov," vyhlásil. Neefektívne podľa jeho slov funguje napríklad krčné oddelenie nemocnice, kde bolo za prvý štvrťrok len sedem hospitalizácií. Minister sa pýta, či toto obyvatelia mesta vedia. Uhliarik zároveň vyzval primátora mesta Jozefa Božika, aby "bojoval za zachovanie bezpečnej nemocnice a nie oddelení, ktoré sú neefektívne a na ktorých sa nemá o pacientov kto starať". Zôdraznil, že cieľom jeho rezortu je, aby v každom meste bolo kvalifikované oddelenie. Niekoľko stoviek obyvateľov a tiež pracovníci NsP dnes čakali ministra Uhliarika v Partizánskom, kde sa mal stretnúť s riaditeľom nemocnice. Chceli mu odovzdať petíciu občanov za zachovanie aspoň gynekologicko-pôrodníckeho, novorodeneckého a detského oddelenia. V priebehu šiestich dní sa pod petíciu podpísalo 25.292 občanov. Ministra sa nedočkali. Tvrdí, že mal mnohé rokovania a povinnosti aj v parlamente. S Krbúšikom sa však stretol.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: