Nemocnica v Handlovej má prísť o detské oddelenie, samospráve sa to nepáči

Nemocnica v Handlovej má prísť o ďalšie oddelenie. Zatvorenie detského oddelenia je podľa samosprávy rozhodnutím, ktoré nezohľadňuje potreby regiónu. Mesto Handlová ako člen Združenia miest a obcí hornej Nitry zároveň aktívne podporuje petíciu na zachovanie oddelení v nemocnici Bojnice. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.

Rušenie oddelení v menších nemocniciach podľa názoru primátora mesta Handlová Rudolfa Podobu nezohľadňuje potreby regiónu a spádovej oblasti Handlovej. Preto vyzýva všetky zdravotné poisťovne, aby pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní a úhrade zdravotnej starostlivosti zohľadňovali a rešpektovali špecifiká regiónu hornej Nitry s cieľom zabezpečiť poistencom právo na poskytovanie dostupnej zdravotnej starostlivosti a jej preplácanie.

V regióne hornej Nitry je prevažná väčšina poistencov registrovaná vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) a veľkosť poistného kmeňa tejto poisťovne je v priemere 68 percent. Ostatných 32 percent poistencov je evidovaných v iných zdravotných poisťovniach. V minulom roku prešla handlovská nemocnica zásadnou reprofilizáciou, keď boli zrušené niektoré oddelenia. Podľa vedenia nemocnice ak by sa zrušilo čo i len jedno ďalšie oddelenie, malo by to pre nemocnicu existenčné dôsledky. Snahu o zachovanie nemocnice jej vedenie deklaruje i investíciami.

Ako ďalej Paulínyová informovala, na rokovaní v máji tohto roka s krajskou pobočku VšZP, a.s. Trenčín, vedenie bojnickej nemocnice informovalo, že za súčasného stavu nie je Nemocnica Bojnice schopná kapacitne pokryť potreby regiónu horná Nitra, keby sa presunulo pediatrické oddelenie z Handlovej. "Podľa názoru vedenia nemocnice Handlová existencia detského oddelenia má pre spádovú oblasť Handlovej význam, pričom z ekonomického pohľadu nedôjde k úsporám. Dôjde len k presunu prostriedkov na inú nemocnicu, kde bude nutné oddelenie posilniť. Pre Handlovčanov to však znamená výraznú komplikáciu v dostupnosti zdravotnej služby," podotkla hovorkyňa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: