V bojnickej nemocnici ráno poskytovali len neodkladnú starotlivosť

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Bojniciach dnes v ranných hodinách všetky ambulantné i lôžkové oddelenia približne dve a pol hodiny poskytovali pacientom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť v zmysle príslušného zákona. Dôvodom bolo skončenie platnosti zmluvy s touto poisťovňou. Informoval o tom TASR námestník riaditeľa NsP Ján Belanský.

Situácia sa zmenila až na základe dnešnej predbežnej dohody medzi zástupcami nemocnice a poisťovne, podľa ktorej bude doterajšia zmluva so VšZP platiť v nezmenenom rozsahu ešte do 11. júla tohto roka. V tomto období budú prebiehať ďalšie vzájomné rozhovory na dosiahnutie novej dohody. Nezmenený režim sa dotýka rovnako ambulantných vyšetrení, lôžkovej starostlivosti, ako aj spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, dodal námestník.

Poisťovňa na ďalšie obdobie navrhovala v zmluve zrušenie 52 lôžok na oddeleniach onkológie, dlhodobo chorých a oftalmológii. Nemocnica s tým nesúhlasila, pretože tieto personálne i technicky dobre vybavené a pacientmi uznávané oddelenia by bez lôžkovej časti v strednodobom horizonte určite zanikli, vysvetlil Belanský. Zmluvu so VšZP však nepodpísali aj preto, že nemocnica požadovala navyše zmenu cien na niektoré zdravotnícke výkony. V tomto zástupcovia NsP a poisťovne takisto nenašli spoločnú reč, konštatoval námestník riaditeľa. Od nasledujúcich rokovaní preto očakáva, že nová zmluva so VšZP umožní nemocnici zabezpečovať zdravotnú starostlivosť v dostatočnej kvalite a financovanie pokryje náklady, aby nevznikala strata. Vlani totiž bojnická nemocnica vykázala stratu vyše milióna eur, uzavrel Belanský.

O uvedených skutočnostiach dnes predpoludním informoval námestník riaditeľa NsP aj starostov a primátorov okresu Prievidza, ktorí sa stretli na mimoriadnom zasadnutí Združenia miest a obcí hornej Nitry. Tam sa dohodli, že v pondelok vypravia do Bratislavy desať autobusov s občanmi na protestné zhromaždenie proti plánovaným škrtom v nemocnici, ktorá slúži pre región približne s 200 tisíc obyvateľmi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: