Črevné ochorenie vyvolané baktériou EHEC - súhrn od 27.06. do 05.07.2011

Odporúčanie pre spotrebiteľov v súvislosti s nebezpečnou baktériou Shiga toxín-produkujúca Escherichia coli – STEC

05.07.2011

EÚ pre hrozbu E. coli sťahuje z trhu egyptské semená senovky gréckej a fazule

Európska únia sťahuje z trhu a dočasne zakazuje dovoz určitých typov semien z Egypta po tom, ako sa našla spojitosť semien senovky gréckej pôvodom z Egypta s výskytom baktérie E. coli 0104 v severnom Nemecku a vo francúzskom meste Bordeaux. Rozhodnutie EÚ nasleduje po správe Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorá bola zverejnená dnes a poukazuje na spojitosť medzi európskymi prípadmi nákazy a semenami pôvodom z Egypta. "Spätné pátranie po príčinách kontaminácie baktériou E. coli 0104 v Nemecku a vo Francúzsku bolo jednou z kľúčových priorít EÚ od prvého dňa výskytu nákazy. Správa publikovaná dnes nás viedla k tomu, aby sme stiahli určité egyptské semená z trhov EÚ a aby sme dočasne zakázali dovoz semien a fazule pôvodom z tejto krajiny," vyhlásil John Dalli, komisár EÚ zodpovedný za zdravie a ochranu spotrebiteľov. Pripomenul, že EK bude aj naďalej prísne monitorovať situáciu a ak bude treba, prijme aj ďalšie reštriktívne opatrenia. Dnešné rozhodnutie Európskej komisie vyzýva členské štáty únie, aby zabezpečili, že všetky zásoby semien senovky gréckej dovezené z Egypta v rokoch 2009-2011 budú stiahnuté z trhu a následne zničené. Dovoz egyptských semien a fazule bol dočasne pozastavený do 31. októbra 2011. Spomínané semená senovky gréckej boli dodané z Egypta do viacerých krajín, ako sa pôvodne predpokladalo, vrátane Rakúska, Británie a Španielska. Semená z podozrivej egyptskej dodávky v objeme približne 15.000 kilogramov boli dodané jednému veľkému nemeckému distribútorovi. Ten ich následne predal 70 rozličným spoločnostiam: 54 v Nemecku a 16 spoločnostiam v ďalších 11 európskych krajinách, informovala agentúra Associated Press.

04.07.2011

Nemeckí experti avizujú, že bakteriálna črevná epidémia v krajine sa končí

Koniec epidémie nebezpečného črevného ochorenia bakteriálneho pôvodu, ktorej epicentrom bolo v uplynulých viac ako dvoch mesiacoch Nemecko, avizujú tamojší experti. Ako vyplýva z dnešných informácií renomovaného výskumného pracoviska pre infekčné ochorenia, Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne, rôzne epidemiologické údaje naznačujú, že nebezpečná nákaza sa pomaly končí. Počet nových prípadov na celom území krajiny zostáva na nízkej úrovni - v priebehu uplynulého štvrtka a piatka zaznamenali v celom Nemecku 48 nových prípadov ochorenia. Od začiatku mája zaregistrovali v spolkovej republike doteraz 4047 potvrdených prípadov ochorenia, vrátane 845 pacientov s príznakmi vážnych komplikácií, známych pod označením hemolyticko-uremický syndróm (HUS). V Nemecku si nákaza vyžiadala 48 obetí; ďalší dvaja pacienti zomreli vo Švédsku a v USA, pričom aj oni sa infikovali v spolkovej republike.

02.07.2011

Francúzsko zaznamenalo prvé úmrtie na črevnú baktériu E. coli

Prvé úmrtie na epidémiu črevnej baktérie E. coli vo Francúzsku zaznamenali dnes tamojšie orgány. Informovala o tom agentúra AP. Lekár Benoit Vendrely z nemocnice v Bordeaux povedal, že dnes skoro ráno zomrela 78-ročná žena, hospitalizovaná v nemocnici od 24. júna s hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS). Toto veľmi nebezpečné zriedkavé obličkové ochorenie, ktoré postihnutých ohrozuje na živote, sa prejavuje u najvážnejšie nakazených ľudí. Lekár informoval, že kmeň E. coli, ktorým bola infikovaná zosnulá, nebol totožný s kmeňom, na ktorý v Nemecku zomrelo 48 ľudí a po jednom vo Švédsku a v USA. Zdroj, z ktorého sa nakazila zosnulá Francúzka, nespomenul. V nemocnici v Bordeaux naďalej zostáva sedem infikovaných pacientov; u šiestich z nich sa potvrdil rovnaký kmeň E. coli ako pri epidémii v Nemecku. Zdravotnícki experti Európskej únie vo štvrtok identifikovali ako pravdepodobný zdroj smrtiacej nákazy kontaminované semená senovky gréckej, ktoré z Egypta vyviezli do viacerých európskych štátov.

01.07.2011

Nebezpečné črevné ochorenie bakteriálneho pôvodu si už vyžiadalo 50 životov

Na 50 sa dnes zvýšil počet obetí ochorenia, ktoré vyvoláva nebezpečný sérotyp baktérie E. coli. V najviac postihnutom Nemecku si črevné ochorenie bakteriálneho pôvodu vyžiadalo dnes život ďalšej pacientky. U stoviek pacientov ho sprevádza tzv. hemolyticko-uremický syndróm (HUS), ktorý sa prejavuje zlyhávaním obličiek a vážnymi neurologickými problémami. Na území Nemecka zaznamenali od začiatku mája 3999 potvrdených prípadov nákazy, vrátane 845 prípadov HUS, vyplýva z aktualizovaných údajov Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne. Počet obetí epidémie v Nemecku sa dnes zvýšil na 48. Jedna osoba podľahla infekcii vo Švédsku a jedna v USA, pričom obe predtým navštívili Nemecko. Celkove sa ochorenie objavilo už v 16 krajinách Európy a Severnej Ameriky. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) so sídlom v Ženeve. Doterajšie poznatky naznačujú, že by za nákazou mohli byť semienka senovky gréckej, ktoré z Egypta vyviezli do viacerých európskych štátov, oficiálne egyptské miesta to však popreli. Európska komisia však pred týmito semienkami varovala členské krajiny Únie.

Prešovčan s E.coli je už doma, zmiernili mu diétu

Prešovčan, u ktorého začiatkom júna zistili baktériu E.coli, je z nemocnice už doma. Lekári upustili aj do prísnej diéty. "Pacienta sme pustili domov v dobrom klinickom stave po ústupe známok sepsy, po vysadení antibiotickej liečby, zlepšení obličkových funkcií, ďalšia dialýza už nebola potrebná," potvrdil TASR zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Ladislav Virág z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach. Podľa lekára bude 25-ročného mladíka naďalej monitorovať nefrológ, pozvali si ho na kontrolu aj do Košíc. "Čo sa diéty týka, pôvodná s nízkym obsahom bielkovín pre renálne zlyhanie sa zmiernila s postupným prechodom na racionálny režim," doplnil Virág. Mladíka hospitalizovali s črevnými problémami, sepsou a uremickým syndrómom, nepotvrdilo sa však, že má ten typ E.coli, ktorý v zahraničí zabíjal. Vo vzorkách nezistili prítomnosť nebezpečných génov kódujúcich produkciu toxínu, ktorý spôsobuje hemolyticko-uremický syndróm, a negatívny bol aj výsledok dôkazu prítomnosti shiga toxínu. Infektológovia nasadili komplexnú liečbu pozostávajúcu z podávania antibiotík, krvných derivátov (hemotransfúzie) a dialýzy. Tú musel spočiatku absolvovať každý deň. Lekári skôr pripustili, že mladík sa mohol nakaziť aj z vody, ktorú pil z lesnej studničky. V zahraničí nebol pred vypuknutím ochorenia dlhšie obdobie. Muža pôvodne prijali v prešovskej nemocnici, potom ho preložili do Košíc.

30.06.2011

E. coli možno zavinili egyptské semená senovky gréckej

Za rozšírenie nákazy nebezpečnej črevnej baktérie E. coli v Nemecku a Francúzsku zrejme môžu semená senovky gréckej (Trigonella foenum-graecum), ľudovo známej aj ako grécke seno, dovezené z Egypta v roku 2009 alebo vlani. V stredu to v spoločnej správe oznámili Európske centru pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Európsky úrad pred bezpečnosť potravín (EFSA) so sídlom v talianskej Parme. Obe organizácie v nej uviedli, že "ešte stále panuje veľká neistota v tom, či je práve toto spoločnou príčinou všetkých infekcií". Správa konštatuje, že v epidémiách oboch krajín sa vyskytli semená senovky gréckej, ktorá sa bežne využíva pri nakladaní sterilovanej zeleniny a uhoriek, pri výrobe kari korenia, ako aj v indickej, etiópskej a jemenskej kuchyni. Epidémia vo Francúzsku podľa predbežného záveru súvisí so semenami dovezenými z Egypta v roku 2009 a v Nemecku s ďalšou várkou semien z roku 2010. Je však potrebné ďalšie vyšetrovanie, zdôrazňuje správa. Počet smrteľných obetí terajšej epidémie črevnej baktérie E. coli v Európe stúpol podľa nemeckých orgánov o tri na najmenej 47. V Nemecku táto črevná baktéria zabila 46 ľudí, jedna osoba zomrela vo Švédsku. Vo Francúzsku je potvrdených doteraz osem úmrtí. Sedem ďalších je hospitalizovaných v regióne Bordeaux a jednu osobu už z nemocnice prepustili. Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že epidémiu E. coli vo Francúzsku posudzuje samostatne. Pripustila však, že z ôsmich úmrtí vo Francúzsku išlo v troch prípadoch o rovnaký kmeň E. coli ako v Nemecku.

28.06.2011

Švédsko zaznamenalo prvý domáci prípad nebezpečnej baktérie E. coli

Švédsko zaznamenalo prvý prípad nebezpečnej črevnej baktérie E. coli, ktorý nemá priamu väzbu na Nemecko. Oznámil to dnes švédsky inštitút pre kontrolu infekčných chorôb. Podľa švédskych odborníkov ide o rovnaký kmeň baktérie, ktorý si v Európe - prevažne v Nemecku - vyžiadal 48 ľudských životov. Úrady v súčasnosti preverujú, ako a kde sa pacient nakazil, uviedla agentúra AP. Švédsko doteraz hlásilo 53 prípadov črevnej nákazy E. coli. U 18 infikovaných sa vyskytli vážne komplikácie, vedúce k zlyhaniu obličiek. Vo všetkých prípadoch sa podarilo dokázať priamu väzbu na Nemecko, kde epidémia v máji vypukla.

Rusko zatiaľ zrušilo zákaz dovozu zeleniny len z Holandska a Belgicka

Rusko dnes zrušilo zákaz dovozu čerstvej zeleniny z Holandska a Belgicka. Oznámil to šéf ruského úradu Rospotrebnadzor, ktorý má na starosti ochranu zdravia spotrebiteľov. Moskva zakázala dovoz zeleniny z krajín Európskej únie (EÚ) 2. júna v reakcii na výskyt nebezpečnej baktérie E.coli v európskej zelenine. Minulý týždeň sa obe strany, teda Brusel a Moskva, dohodli, že Rusko zákaz odvolá a znova umožní európskym pestovateľom a vývozcom zeleniny prístup na ruský trh. Podľa tejto dohody musí však každý členský štát, ktorý chce exportovať zeleninu do Ruska, predložiť úradu v Moskve certifikát o pôvode výrobkov a potvrdenie, že neobsahujú smrteľnú baktériu E.coli 0104. O povolenie na vývoz zeleniny do Ruska doteraz formálne požiadalo len 7 krajín EÚ. "Rozhodli sme sa zrušiť zatiaľ len zákaz na dovoz zeleniny z Holandska a Belgicka," oznámil šéf Rospotrebnadzoru Gennadij Oniščenko, podľa ktorého Moskva ešte posudzuje žiadosti Španielska, Poľska, Litvy, Dánska a Českej republiky. Systém certifikácií bude iba dočasný, bude sa uplatňovať do konca desiateho dňa odo dňa, keď sa na pôde EÚ nevyskytne žiadny nový prípad nákazy baktériou E.coli 0104. Tento deň - nenahlásenie žiadneho nového prípadu nákazy u ľudí - ruskému Rospotrebnadzoru oznámi riaditeľ Hlavnej správy EK pre zdravie a ochranu spotrebiteľov (DG SANCO). Informovala o tom agentúra Reuters.

Staršie články:

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: