V ovzduší sú už prvé zrná paliny

V uplynulých dňoch nedošlo na väčšine územia Slovenska k výraznejším zmenám druhového spektra peľových alergénov v ovzduší, monitorovacie stanice Peľovej informačnej služby (PIS) v SR však už zachytili prvé zrná pomerne agresívneho peľu paliny.

Vplyvom zrážkovej činnosti dochádzalo k lokálnym výkyvom a poklesu koncentrácie peľu. Podľa hlásení monitorovacích staníc (Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Nitra a Trnava) najvýznamnejším alergénom pre najbližšie dni ostal peľ tráv z čeľade lipnicovitých, koncentrácie málo alergizujúceho peľu pŕhľavy sa držali skoro na rovnakej úrovni. Výraznejší nárast peľu lipnicovitých tráv, ako aj pŕhľavy zaznamenala len monitorovacia stanica v Banskej Bystrici.

"Na ostatnom území dosahoval peľ tráv stredné až nižšie hladiny. Okrem peľu tráv, obilnín, dokvitajúcej repky a bazy, sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ gaštanu a lipy. Z bylín to bol okrem peľu pŕhľavy ešte peľ astrovitých a mrkvovitých, peľ štiavu, skorocelu a mrlíkov," konštatovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku.

Vplyvom vysokej vzdušnej vlhkosti sa podľa jej slov udržali veľmi vysoké koncentrácie spór húb – plesní v ovzduší. Ako ďalej dodala, dominantným alergénom naďalej ostáva peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Prognóza pre alergikov na tento týždeň závisí od počasia. Denné koncentrácie peľu budú väčšinou vo vyšších hladinách s výrazným lokálnym kolísaním počas dažďov. Pribudne však viac peľu významného alergénu paliny. Dlhodobejšie sa ešte budú zvyšovať koncentrácie peľu pŕhľavy. Peľ burín (skorocelu, mrlíka, štiavu) sa tiež môže podieľať na vzniku alergických ťažkostí senzitívnych osôb. "Dlhodobo predpokladáme aj výskyt veľmi vysokých koncentrácií spór plesní v ovzduší na celom území Slovenska," dodala Lefférsová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: