korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

V košickej DFN hospitalizovali opäť veľa opitých mladých ľudí

Opitých mladých ľudí neubúda, dokazujú to aktuálne štatistiky košickej Detskej fakultnej nemocnice (DFN). Celkovo 57 mladých ľudí, prevažne vo veku 14 až 17 rokov, ošetrených ambulantne i hospitalizovaných počas prvých šiestich mesiacov tohto roka, sú podľa vedúcej lekárky Centrálneho príjmu DFN Jozefíny Krupovej varovným číslom.

"Rekordmanom" oddelenia bol 16-ročný chlapec, ktorému namerali 3,96 promile alkoholu v krvi. Najmladším bol zase desaťročný s dvomi promile. „Za zvlášť nebezpečný považujem súčasný trend nadmerného nárazového pitia. Nie sú totiž ojedinelé prípady chlapcov aj dievčat, ktorým sme namerali koncentráciu alkoholu v krvi nad dve aj tri promile," uviedla Krupová. Vyššie dávky alkoholu, pri hladine v krvi 2,5 – 3,5 promile pritom podľa nej vyvolávajú u mladistvých stav ohrozujúci život. V prvom polroku priviezli "rekordmana" z traumatológie s poranenou hlavou a skončil na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny. Na Centrálnom príjme DFN majú z mája evidovaný aj prípad dievčiny, ktorá sa priznala k vypitiu litra vodky. "Mala šťastie, lebo ju skôr, než bola vážne ohrozená na živote, podchladenú priviezla rýchla záchranná služba."

Podľa lekárky nie je prekvapením, že práve dievčatá bývajú privezené v stave veľmi ťažkej otravy alkoholom. V aktuálnych záznamoch sú evidované aj školáčky vo veku 14,5 roka s 2,25 promile a 2,41 promile alkoholu v krvi. „Nesmieme zabúdať, že alkohol vo vyššej koncentrácii mladý organizmus vážne poškodzuje. Zábava typu tzv. pitia do opitosti je pre mladých zvlášť nebezpečná, pretože spôsobuje nielen rizikové správanie, ale ohrozuje mladý organizmus akútnym alebo aj neskorším poškodením zdravia a vývoja," pripomenula ďalej lekárka. "Koncentrácia alkoholu v krvi 0,3 - 0,5 promile poukazuje na požitie alkoholického nápoja, od 0,5 - 1 promile ide o podnapitosť, 1,0 - 1,5 promile je mierny stupeň opitosti, 1,5 - 2,0 promile je stredný stupeň s klinicky jasne zistiteľnou opitosťou, 2,0 - 3,0 promile je ťažký stupeň opitosti a hodnota nad 3,0 promile sa pokladá za vážnu otravu alkoholom s rizikom ohrozenia života," uviedla pre TASR hovorkyňa DFN Viera Horniaková.

Podľa dostupných odborných informácií súvisí u tínedžerov vyše 95 percent všetkých polytraumatických zranení s užívaním alkoholu alebo iných psychoaktívnych látok. "Otrava alkoholom u mladistvých pritom vždy znamená aj ohrozenie života, najmä pri kombinácii s inými látkami (lieky, drogy) a neposkytnutí prvej pomoci," zakončila Horniaková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: