R. RašiI: Uhliarikov zákon môže pripraviť onkologických pacientov o liečbu

Niektoré skupiny pacientov by mohli prísť kvôli zákonu o rozsahu a podmienkach úhrady liekov o svoju súčasnú liečbu. Právnou normou z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorá okrem iného mení spôsob cenotvorby liekov, by mohli utrpieť napríklad onkologickí pacienti. Myslí si to exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD), podľa ktorého zákon obmedzí dostupnosť liekov pre slovenských pacientov.

Nazdáva sa, že pokiaľ budú platiť nové pravidlá, môže sa stať, že napríklad onkologickí pacienti budú mať problém dostať sa k novým inovatívnym liekom. Podľa jeho slov by si v istých prípadoch museli hradiť 80 percent z ich ceny. "Ktorý pacient si u najnovších, často život zachraňujúcich liekoch bude môcť dovoliť zaplatiť 80 percent z jeho ceny, keď v súčasnosti túto liečbu majú preplácanú celú?" pýta sa predkladateľov zákona. Odkázal im zároveň, že "tento zákon zrejme raz vojde do histórie slovenského zdravotníctva ako zákon o smrti". Šéf zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS) označil Rašiho vystúpenie za "sponzorované". Jeho stranícky kolega Peter Markovič nesúhlasí s Rašiho názorom, že zákonom dôjde k zamedzeniu liečby. "Pri všetkej úcte, pán poslanec, ste lekár, toto nemôžete myslieť vážne. Tieto argumenty, ktoré ste tu použili, sú argumenty farmafiriem. A všetci sme si ich na stretnutiach s nimi vypočuli a Vy ste ich dnes predniesli v pléne," obrátil sa na exministra Markovič.
Zákon kritizoval aj Rašiho stranícky kolega Martin Glváč, ktorý navrhol právnu normu vrátiť ministerstvu na dopracovanie. Markovič tvrdí, že zákon je dobrý a pomôže pacientom.

Právna norma z dielne ministra Ivana Uhliarika (KDH) má zmeniť spôsob stanovovania cien liekov a zdravotníckych pomôcok. Jej cieľom má byť maximálna transparentnosť tohto procesu, ako aj zníženie cien liekov a doplatkov pre pacientov. Novinkou má byť okrem iného elektronická kategorizácia liekov. Žiadosti farmafiriem o zaradenie liekov na slovenský trh sa budú podávať elektronicky, pričom celý spis bude dostupný aj pre verejnosť. Sprísniť sa tiež má referencovanie cien liekov, ktoré sa bude realizovať dvakrát ročne. Maximálna cena výrobcu by tak po novom nesmela prekročiť druhú najnižšiu cenu v Európskej únii. Týmto opatrením chce rezort usporiť ročne približne 75 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva SR chce prostredníctvom zákona okrem iného urýchliť vstup lacnejších generických liekov na trh.

Rezort predpokladá, že plánované legislatívne zmeny prinesú úsporu 100 miliónov eur ročne. V prípade, že zákon schváli parlament a podpíše ho prezident, mal by začať platiť od novembra.

Lieky na Slovensku podľa ministra Uhliarika chýbať nebudú

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) odmieta tvrdenia, že by zákon o rozsahu mal znížiť dostupnosť liekov pre slovenských pacientov. "Hrozby, že by na Slovensku neboli lieky, sú absolútne neopodstatnené. Takéto hrozby boli aj v minulosti a doteraz sa nepotvrdili," vyhlásil dnes v parlamente Uhliarik. Reagoval tak aj na kritiku svojho predchodcu Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorý dnes vyhlásil, že Uhliarikov zákon zníži dostupnosť liekov. Podľa jeho názoru na právnu normu doplatia napríklad onkologickí pacienti. Uhliarik nesúhlasí. Rovnako odmieta názory, že by sa zvyšovali doplatky za lieky. "Od 1.7. máme v kategorizácii, čiže v liečebných možnostiach asi 5340 liekov, z toho plus 2,6 percenta je bez doplatku. Čiže každou kategorizáciou sa zvyšujú počty liekov buď bez doplatku, alebo s doplatkom do jedného eura. Nie je pravda, že by sa doplatky zvyšovali," zdôraznil minister. Zároveň sa poďakoval poslancom Národnej rady SR, ktorí dnes posunuli jeho dva zákony do druhého čítania. Ide o zákon o liekoch, ktorý mení spôsob predpisovania liekov a zákon o rozsahu, ktorý mení cenotvorbu liekov. "Som rád, že poslanci dali zelenú reforme liekovej politiky," poznamenal Uhliarik. Dodal, že reforma má za cieľ, aby pacienti doplácali menej za lieky a aby bola lepšia zdravotná starostlivosť. Šéf rezortu zdravotníctva si od reformných krokov zároveň sľubuje úsporu vo verejných financiách. Podľa jeho slov by štát mohol ušetriť na verejnom zdravotnom poistení približne 200 miliónov eur. "Všetky ušetrené peniaze budú použité na platy lekárov, sestier, lepšiu zdravotnú starostlivosť," avizoval.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: