Pupočníková krv zachraňuje ohrozené životy

Odbery pupočníkovej krvi sa v slovenských pôrodniciach robia od roku 2002. Postupne sa pôrodníci zdokonaľovali v technike odberu a zároveň sa vyvinuli aj nové techniky, ktoré zvyšujú výťažnosť pupočníkovej krvi, a teda aj krvotvorných kmeňových buniek, kvôli ktorým sa táto krv odoberá. "Od 1. júla majú klienti možnosť vybrať si typ odberu pupočníkovej krvi, ktoré sa líšia predovšetkým technikou odberu," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii výkonný riaditeľ Centra pupočníkových transplantátov CEPTRA Rastislav Chovanec.

Klasický odber z pupočnej šnúry do vaku garantuje štandardnú kvalita transplantátu, zamrazenie a uskladnenie v jednom vaku. Pupočníková krv sa odoberá štandardným spôsobom, ktorý sa vykonával doteraz. Odber je realizovaný do odberového vaku napichnutím pupočnej šnúry po jej prestrihnutí a zasvorkovaní. Odobratá, spracovaná a zamrazená krv má zachované všetky kvalitatívne ukazovatele. Odber stojí 690 eur.

Novinkou je prémium odber za 890 eur. Odber z pupočnej šnúry a placenty má v priemere o 30 percent viac krvotvorných buniek a maximálnu dosiahnuteľnú kvalitu transplantátu. Zamrazenie a uskladnenie vzorky sa realizuje v dvoch vakoch. Odber je technicky i časovo náročnejší, pretože pupočníková krv sa odoberá nielen do vaku z pupočnej šnúry, ale krv sa získava striekačkami aj z placenty. Aj samotné spracovanie je komplikovanejšie. Krv z vaku a striekačiek sa v laboratóriu spracováva samostatne a je uskladnená v dvoch samostatných vakoch. Oba tieto poplatkové odbery sú určené pre rodinnú banku pupočníkovej krvi a môžu ju prednostne využívať darcovia, alebo ich príbuzní. Existujú aj bezpoplatkové odbery do verejnej výmennej banky, kde sa darcovia vzdávajú možnosti rozhodovania o použití transplantátu. Sú využívané nielen v domácej medicíne, ale tiež v rámci svetovej výmennej siete.

Ako priblížil medicínsky riaditeľ CEPTRA Juraj Bachratý, pupočníková krv je krvou novonarodeného dieťaťa, ktorá po prerušení pupočníka zostáva v placente a vo zvyšku pupočnej šnúry. Po pôrode dieťaťa stráca placenta spolu s pupočnou šnúrou svoju funkciu, a tak sa obe likvidujú. Pupočníková krv však obsahuje veľké množstvo vzácnych krvotvorných kmeňových buniek, podobne ako kostná dreň. Krvotvorné kmeňové bunky hrajú významnú úlohu pri liečbe mnohých závažných ochorení, napríklad pri leukémii, lymfómoch, nádorových ochoreniach orgánov, získaných či dedičných poruchách krvotvorby, imunity či metabolizmu. V súčasnosti sa tieto bunky začínajú používať aj v tzv. regeneratívnej medicíne. Veľkou výhodou pupočníkovej krvi z praktického hľadiska je jej ľahká dostupnosť, odber bez rizika a možnosť zmrazenia a uskladnenia v tekutom dusíku bez toho, aby bunky stratili svoju životaschopnosť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: