Šťava z červenej repy zlepšuje výkonnosť cyklistov

Aktívna látka v repnej šťave skrátila časy v experimentálnych cyklistických časovkách o takmer tri percentá. Keďže o víťazoch špičkových etapových pretekov neraz rozhodujú iba desiatky sekúnd, ide o výrazné zlepšenie.

V časopise Medicine and Science in Sports and Exercise to oznámil Andrew Jones z University of Exeter (Veľká Británia) s kolegami. Vedci zorganizovali dva časovkové preteky deviatich výkonnostných cyklistov – na štyri kilometre a na 16,1 kilometra. Vlastne to boli štyri časovky, lebo cyklistov požiadali, aby obe trate absolvovali dvakrát. Pred štartmi na tej či onej trati vždy vypili pol litra repnej šťavy. V jednom prípade to bola normálna repná šťava, v druhom šťava bez kľúčovej aktívnej látky - nitrátu.

Vedci následne počas časoviek merali cyklistom spotrebu kyslíka, aby sa ubezpečili, že pri každom zo štyroch pretekov vyvíjajú maximálne úsilie. Cyklisti, ktorí pred štartom vypili normálnu repnú šťavu, vyvinuli na tú istú úroveň úsilia vyšší výkon. Ich svalstvo a kardiovaskulárna sústava očividne pracovali efektívnejšie. Na štvorkilometrovej trati boli v priemere o 11 sekúnd, čiže o 2,8 percenta rýchlejší, ako ich kolegovia, ktorí pili odnitrátovanú repnú šťavu. Na 16,1-kilometrovej trati to bolo o 45 sekúnd (2,7 percenta).

"Tieto poznatky ukazujú výkonnostné zlepšenie, ktoré v rámci pretekov môže znamenať skutočný rozdiel, zvlášť pri súťažiach formátu Tour de France, kde môže byť konečný náskok víťaza veľmi tesný," povedal Andrew Jones. Vo vlaňajšom ročníku v týchto dňoch opäť prebiehajúcej Tour de France delilo víťaza od druhého v poradí iba 39 sekúnd.

Aktívna zložka repnej šťavy má dva hlavné fyziologické účinky. Rozširuje cievy, čím znižuje krvný tlak a umožňuje väčší prietok krvi respektíve okysličovanie. A ovplyvňuje svalové tkanivo takým spôsobom, že svaly na svoju činnosť potrebujú menej kyslíka. Oboje kladne vplýva na výkonnosť pri menej intenzívnom i vysoko intenzívnom úsilí. Účinky repnej šťavy objavil tím Andrewa Jonesa už dávnejšie. V ostatnom čase títo vedci overujú príslušné podrobnosti v rámci jednotlivých druhov fyzickej činnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: