Británia vyrazila do boja proti detskej obezite, začína u dojčiat

Britská vláda začala kampaň proti detskej obezite. V smerniciach, ktoré dnes zverejnila, zdôrazňuje, že všetky deti do veku piatich rokov, vrátane tých, ktoré ešte nevedia chodiť, by mali každý deň vyvíjať pohybovú aktivitu.

Deti, ktoré už chodia, by mali byť fyzicky aktívne najmenej tri hodiny denne, odporúča britské ministerstvo zdravotníctva, ktoré sa obezitou v súvislosti s najmenšími deťmi zaoberá vôbec prvýkrát. Rodičom ďalej odporúča, aby obmedzili čas, ktorý deti strávia posediačky - či už pred televízorom alebo v kočíku. Tri hodiny pohybovej aktivity by mali byť rozložené počas celého dňa. Podľa odborníkov si deti pravdepodobne vyberú svoju "dennú dávku" pri hrách, ale môže zahŕňať napríklad aj chôdzu do školy či škôlky.

U malých detí, ktoré ešte nevedia chodiť, treba podporovať fyzickú aktivitu od narodenia, napríklad dojčatá dávať hrať sa na bruško alebo s nimi rodičia môžu chodiť na hodiny plávania, uvádza ministerstvo. "Je dôležité, aby rodičia ukázali deťom zábavné a fyzicky aktívne kratochvíle, čo im pomôže zabrániť, aby sa deti stali obézne. "Z obéznych detí totiž vyrastú obézni dospelí, ktorých ohrozujú srdcové choroby, cukrovka a niektoré druhy rakoviny," konštatovala Maura Gillespieová z British Heart Foundation.

Takmer štvrtina dospelých Britov je obézna a experti odhadujú, že do roku 2050 bude mať nadváhu až 90 percent dospelých. Vyše 60 percent dospelých Britov nespĺňa odporúčania vlády, aby boli fyzicky aktívni okolo 150 minút týždenne. Deťom vo veku 5 - 18 rokov Británia odporúča najmenej hodinu pohybu denne, vrátane cielených aktivít na posilnenie svalov a kostí. V USA centrá pre prevenciu chorôb odporúčajú deťom a tínedžerom najmenej hodinu fyzickej aktivity denne. A batoľatá by sa mali hýbať najmenej 15 minút z každej hodiny, ktorú strávia v zariadeniach detskej starostlivosti, odporúča Inštitút medicíny so sídlom vo Washingtone.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: