Oddelenia interné a pre dlhodobo chorých v Hnúšti nakoniec VšZP zazmluvnila

Lôžkové oddelenia v nemocnici v Hnúšti sa nebudú zatvárať. Aj keď Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) mala v pláne od júla nezazmluviť interné oddelenie a oddelenie pre dlhodobo chorých, svoj názor najmä po výraznom odpore tamojších obyvateľov zmenila.

Zabrala tak nielen aktivita a presviedčanie majiteľa nemocnice, ale aj petícia občanov, pod ktorú sa podpísalo takmer 5000 ľudí. Podľa primátora Hnúšte Michala Bagačku, nie je predsa možné, aby stopercentne vyťažené oddelenia nemali šancu na prežitie. Argumenty poisťovne, že nemocnica nemá dostatok kvalifikovaného personálu a že pre tamojších obyvateľov je plne zabezpečená zdravotná starostlivosť v okresnom meste, v tomto prípade neobstoja.

Región má navyše jednu z najvyšších mier nezamestnanosti a pre niektoré skupiny ľudí by dochádzanie za zdravotnou starostlivosťou do Rimavskej Soboty už nebolo dostupné. Nemocnica tiež patrí do spádovej oblasti, v ktorej žije približne 20.000 ľudí. Podľa primátora vedenie nemocnice dostalo prísľub zazmluvnenia po dobu jedného roka. Zdravotné zariadenie predalo mesto pred piatimi rokmi za 37 miliónov korún spoločnosti Aluna Rimavská Sobota. Nový vlastník mal podľa zmluvy zachovať zdravotnú starostlivosť vo vtedajšom rozsahu po dobu nasledujúcich 25 rokov. V minulom roku ale v nemocnici zrušili menej využívané detské, gynekologické a pôrodnícke oddelenie a chirurgia sa zmenila na jednodňovú. Tá spolu s gynekológiou mala podľa plánov VšZP aj po zrušení lôžkových oddelení v areáli nemocnice ostať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: