Meďou proti nemocničným infekciám

Meďou proti nemocničným infekciám
Zdroj: bigstockphoto.com

Nový výskum potvrdil, že meď účinne likviduje nebezpečné mikroorganizmy odolné voči antibiotikám.

Na prvej Medzinárodnej konferencii o prevencii a zvládaní infekcií (ICPIC), ktorú vo švajčiarskej Ženeve zorganizovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), to oznámil William Keevil z britskej University of Southampton. Vedci skúmali prežívanie choroboplodných mikróbov na bežných povrchoch v nemocniciach, ako sú steny chodieb a izieb, dvere, obloky a nábytok. Zamerali sa na príspevok tohto javu k nárastu a šíreniu infekcií, ako aj odolnosti takých mikróbov voči antibiotikám.

Pokusmi na suchých povrchoch dospeli k záveru, že jedným z účinných protiopatrení by bolo, keby tie, ktorých sa ľudia dotýkajú najčastejšie (ako kľučky dverí), správy nemocníc nahradili medenými. Meď totiž rýchlo zabíja hlavné choroboplodné baktérie, vírusy a huby. Rýchle hubenie nebezpečných mikróbov bráni mutáciám, ktoré by mohli viesť k odolnosti voči antibiotikám a súčasne bráni prenosu génov tejto odolnosti (ako aj samotných génov choroboplodnosti) na potenciálne medicínsky ešte nebezpečnejšie mikroroganizmy.

Osobitne významné je to v kontexte zabránenia prenosu prakticky všade v rozvinutom svete eskalujúcich tzv. nemocničných infekcií, napríklad stafylokokom MRSA. Výsledky najnovších skúšok v troch jednotkách intenzívnej starostlivosti v USA prezentoval na tej istej konferencii v zastúpení predmetného tímu Michael Schmidt z Medical University of South Carolina v Charlestone. Ukázalo sa, že použitie medených povrchov v izbách týchto jednotiek (napríklad ako súčastí postelí, servírovacích stolíkov, stojanov na infúzie a tlačidiel na privolanie sestry) znížilo riziko nemocničných infekcií o plných 40,4 percenta.

Počty choroboplodných mikrorganizmov na príslušných povrchov klesli až o 97 percent. To zodpovedá stavu po kompletnom vyčistení izby, keď pacienta prepustia. "Baktérie na povrchoch v izbách jednotiek intenzívnej starostlivosti pravdepodobne zodpovedajú za 35-80 percent infekcií pacientov," pripomenul Michael Schmidt.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: