korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Vo vzduchu je nielen peľ paliny, ale už aj ambrózie

Uplynulý týždeň nepriniesol na území Slovenska zmeny v druhovom zložení spektra peľových alergénov v ovzduší. Po oteplení však došlo k výraznejšiemu nárastu denných koncentrácií peľu a spór plesní najmä v Bratislave, Banskej Bystrici a Žiline.

Podľa hlásení monitorovacích staníc peľovej informačnej služby (PIS) v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre a Trnave, dominantným alergénom stále ostáva peľ tráv z čeľade lipnicovitých a slabo alergizujúci peľ pŕhľavovitých rastlín. Stred a sever Slovenska vplyvom druhého kvitnutia tráv zaznamenal veľmi výrazný nárast ich peľu v ovzduší.

Monitorovacia stanica v Banskej Bystrici 6. až 9. júla namerala ich denné koncentrácie nad 200 peľových zŕn na meter kubický vzduchu, pričom vo štvrtok (7.7.) to bolo až 435 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. Vysoké koncentrácie peľu tráv hlásila aj Žilina a Bratislava. Koncentrácie málo alergizujúceho peľu pŕhľavy veľmi výrazne stúpli najmä na strednom a severnom Slovensku. Denné maximum peľu pŕhľavy namerali v nedeľu 10. júla v Žiline, a to až 562 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. "V Banskej Bystrici sme v tento deň zachytili až 1007 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. Bratislava namerala maximum v sobotu. Na ostatnom území dosahoval peľ tráv a pŕhľavy skoro nezmenené hladiny v porovnaní s predchádzajúcim týždňom," uviedla Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku.

Okrem peľu tráv, dokvitajúcej repky a bazy sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ pomaly dokvitajúcich gaštanov a lipy. "Z bylín to bol okrem peľu pŕhľavy ešte peľ astrovitých, mrkvovitých, štiavu, skorocelu a mrlíkov, no čo nie je pre alergikov dobrá správa, zachytili sme nielen peľové zrná paliny, ale už aj silno alergizujúcej ambrózie. Na celom území sme zaznamenali vplyvom vysokej vzdušnej vlhkosti výraznejší nárast denných koncentrácií spór plesní", dodala. Druhé kvitnutie tráv najmä na strednom a severnom Slovensku znamená, že aj v najbližších dňoch ostáva dominantným alergénom spolu s peľom slabo alergizujúcej pŕhľavy hlavne peľ tráv z čeľade lipnicovitých.

Pomaly však bude pribúdať peľ významných alergénov paliny a ambrózie. Denné koncentrácie peľu budú aj tento týždeň väčšinou vo vyšších hladinách s výrazným lokálnym kolísaním počas búrok. Dlhodobejšie sa môžu zvyšovať koncentrácie peľu pŕhľavy. Odborníci navyše predpokladajú aj dlhodobý výskyt veľmi vysokých koncentrácií spór húb plesní v ovzduší na celom území Slovenska.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: