Obchodné reťazce opätovne predávajú nevyhovujúcu hydinu

Obchodné reťazce opätovne predávajú nevyhovujúcu hydinu
Zdroj: bigstockphoto.com

V obchodných reťazcoch dochádza k opätovnému porušovaniu zákona. Podľa Únie hydinárov Slovenska sa totiž na pultoch predajní stále objavujú nevyhovujúce výrobky. "Ten istý tovar, ktorý dali štátne kontrolné orgány stiahnuť, sa opätovne dostáva do predaja a je nástrahou pre zdravie konzumentov," povedal dnes tlačový tajomník Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Ľubomír Urban.

Hydinári narážajú na výsledky kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) z mesiacov máj, jún a čiastočne júl. Tie odhalili niekoľko zdraviu škodlivých zahraničných výrobkov, ktoré sa podľa zistení ÚHS dostali neskôr opäť do ponuky obchodníkov. "Zároveň nás zarazil fakt, že tovar, ktorý bol stiahnutý v určitej predajni, v iných predajniach toho istého reťazca bol ponechaný," tvrdí riaditeľ ÚHS Daniel Molnár.

Ako príklad uviedol výrobok Francúzske kurča, ktoré sa predáva v predajniach Kaufland a Hypernova. Výrobok mal byť stiahnutý z pultov týchto spoločností na základe kontroly zo začiatku mája, ktorá odhalila zmyslové odchýlky vzhľadu. Napriek tomu sa podľa Molnára objavil v júni a júli v niektorých predajniach spoločnosti Kaufland. Tento týždeň ho ÚHS objavila v predajni Hypernova. Ako ďalší príklad uviedol výrobok Nemecké kuracie stehná s kúskami chrbta, ktoré spoločnosť Kaufland predávala aj napriek príkazu stiahnuť ho pre zmyslové úchylky vzhľadu.

ÚHS takisto zistila, že tovary, ktoré prikázali kontrolóri stiahnuť z predaja, sa po určitom čase opäť objavili v tých istých predajniach, v ktorých ich odhalili. "Svedčí to o určitom výsmechu a arogancii obchodných reťazcov voči štátnym orgánom a ich rozhodnutiam, ale najmä voči nám zákazníkom," povedal Molnár.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: