"Nestíhajúci" zrak bábätiek

"Nestíhajúci" zrak bábätiek
Zdroj: bigstockphoto.com

Bábätká majú oveľa nižšiu schopnosť rozpoznávať rýchlo sa meniace obrazy ako dospelí. Vnímajú síce bliknutie alebo prudký pohyb, no nedokážu identifikovať jednotlivé prvky scény, ktorá sa pohybuje, respektíve mení.

V časopise Psychological Science to predbežne na internete oznámila Faraz Farzinová z Kalifornskej univerzity v Davise (USA) s dvoma kolegami. "Ich zrakové vnímanie zmien v okolí sa celkom určite líši od vnímania toho istého dospelým človekom," povedala Farzinová. Prirodzene, bábätká nedisponujú hneď od narodenia všetkými zrakovými schopnosťami, ktoré sú potrebné pre život. Predmetné mozgové vizuálne funkcie sa vyvíjajú postupne.

Aj mozog dospelých ľudí však naráža na isté hranice, ak má udržať tempo s rýchlo sa meniacimi informáciami o scenérii okolitého prostredia. Nedokáže rozpoznať rýchlejšie zmeny ako tie, ktoré prebiehajú v rozpätí 50 až 70 milisekúnd. V prípade bábätiek Farzinová s kolegami zistila, že ich rýchlostná hranica vizuálneho vnímania je približne pol sekundy. To znamená, že zmeny v prostredí zrakovo vnímajú približne desaťkrát pomalšie ako dospelí. Členovia tímu sledovali očné pohyby šesť- až 15-mesačných detí, ktorým ukazovali štyri blikajúce štvorce. Tri blikali od čiernej farby k bielej a naspäť, štvrtý takisto, no nesfázovane s ostatnými, takže bol nápadný ako "čudo".

Očné pohyby bábätiek však odhalili, že pozeraniu na tento odlišne sa správajúci štvorec nevenovali viac času ako ostatným. Zjavne nedokázali rozpoznať rozdiel. "Prekvapilo nás, aké hrubé bolo ich zrakové rozlíšenie," konštatovala Farzinová. Televízny obraz alebo film plynú tempom vyše dvoch obrázkov za sekundu. Pri zistenej rozlišovacej schopnosti bábätiek to znamená, že televízia či film pre ne – v skoršom veku ako 15 mesiacov – jednoducho predstavujú nezrozumiteľnú spleť. Farzinová s kolegami teraz podobné výskumy rozširujú na ľudí s vývojovými chybami, ktoré ovplyvňujú zrakové vnímanie, ako sú dyslexia, syndróm fragilného chromozómu X a autizmus. Poznanie zrakového vnímania normálne sa vyvíjajúcich detí azda pomôže pochopiť, čo sa pri spomenutých stavoch takpovediac pokazilo.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: