Moslimské Čečensko plánuje zakázať energetické nápoje

Ruská moslimská republika Čečensko plánuje zakázať predaj nealkoholických energetických nápojov ako Red Bull osobám mladším než 18 rokov. Tamojší predstavitelia zdravotníctva dnes totiž vyhlásili, že nápoje sú protiislamské a nebezpečné.

Zákaz by bol najnovším obmedzujúcim opatrením úradov v Čečensku, kde obchody môžu predávať alkohol iba v krátkom rannom časovom intervale, reštaurácie sú počas pôstneho mesiaca ramadán zatvorené a ženy musia nosiť v štátnych budovách pokrývku hlavy. "Energetické nápoje sú porovnateľné s pivom," uviedol Rukman Bartijev, námestník ministra zdravotníctva v Čečensku. "Sú zdraviu škodlivé," dodal.

Navrhovaný zákaz sa stretol s chválou konzervatívnejších vrstiev spoločnosti, ale rozhneval obyčajných Čečencov. Tí sú čoraz frustrovanejší zákonmi, ktoré sa týkajú len Čečenska a niekedy sú v rozpore s ústavou Ruskej federácie. "V poslednom čase je tých obmedzení až priveľa. Budujeme malý islamský štát v Rusku, ktorý sa podobá na Dubaj," povedala 41-ročná obyvateľka hlavného mesta Groznyj.

Moskva zbavila separatistov moci v druhej z dvoch vojen, ku ktorým došlo po páde Sovietskeho zväzu z roku 1991. Uplynulo desať rokov a Kremeľ sa spolieha na promoskovského, despotického čečenského lídra Ramzana Kadyrova, že udrží povstalcov pod kontrolou a zachová nestabilný mier. Kritici však tvrdia, že tento zástanca tvrdej línie islamu riadi autonómnu republiku s 1,1 milióna obyvateľmi ako svoje léno. Posilňuje si moc tak, že vedie násilné zásahy proti odporcom, a uplatňuje svoju vlastnú predstavu islamu. Analytici preto varujú, že Čečensko by raz opäť mohlo prejsť k nezávislosti od Moskvy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: