Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred rozšírením osýpok

Pred hrozbou rozšírenia sa osýpok pri letných masových podujatiach, hudobných festivaloch alebo športových akciách, varovala dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojom európskom sídle v Kodani.

Podľa údajov WHO zaznamenali v období január-máj 12.000 ochorení na osýpky v celkove 38 štátoch planéty. Ako uviedla dnes predstaviteľka WHO Zsuzsana Jakabová, ľudia často podceňujú riziká spojené s týmto ochorením. Prevencia si vyžaduje imunizáciu ohrozených skupín populácie, čo osobitne platí o deťoch vo veku od jedného do štyroch rokov, ako aj mladých ľudí vo veku 15-29 rokov.

Účastníci masových akcií by sa podľa WHO mali pred nimi nechať zaočkovať proti osýpkam, čo by zabránilo zavlečeniu ochorenia do ďalších krajín. Až 99 percent občanov, ktorí prejdú dvojstupňovou imunizáciou, je voči ochoreniu chránených. Osýpky môžu viesť k vážnym komplikáciám, vrátane zápalu pľúc alebo zápalu mozgových blán. V uplynulých 18 mesiacoch si v európskych štátoch vyžiadali päť životov, vyplýva z komuniké WHO.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: