korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Náklady na réžiu zdravotných poisťovní sú podľa lekárov vysoké

Náklady na prevádzku slovenských zdravotných poisťovní sú podľa Slovenskej lekárskej komory nadmerne vysoké. Ako dnes poznamenal šéf komory Milan Dragula, ľudia v plnej viere v zákony platia zdravotné dane s tým, že budú smerovať na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ktorú môžu aj sami potrebovať. "Ukazuje sa, že idú inam, na réžiu poisťovní, ktorá ja nadmerne vysoká," konštatoval. Poznamenal, že pokiaľ zdravotné poisťovne minú veľa na svoju réžiu, efektivita vložených zdravotných daní do systému je nízka.

Šéf komory poukázal na to, že poisťovne minuli vlani na svoju prevádzku 6,51 percenta z vybraného poistného pred prerozdelením. Podľa Dragulu to oproti roku 2009 predstavuje nárast o 116 percent, teda vyše 125 miliónov eur. V roku 2008 poisťovne na réžiu potrebovali 3,02 percenta z vybraného poistného. Podľa zákona môžu poisťovne na prevádzku minúť 3,5 percenta z vybraného poistného. Viac prostriedkov môžu minúť, pokiaľ ide o ich vlastné zdroje.

Dragula zdôraznil, že so spomínanou situáciu treba niečo robiť, lebo nie je možné, aby sa verejné zdroje od občanov míňali na niečo iné ako na zdravotnú starostlivosť. Ozrejmil, že príjem zdravotných poisťovní vlani stúpol o 6,83 percenta, teda o takmer 230 miliónov eur. Výdavky na zdravotnú starostlivosť mali pritom stúpnuť "iba" o 3,05 percenta, teda viac ako sto miliónov eur. Neefektivita v zdravotníctve, na ktorú sa často poukazuje, tak podľa neho nie je spôsobená nemocnicami a lekármi, ale zdravotnými poisťovňami a tým, koľko míňajú na svoju réžiu. "Uvedených 6,51 percenta výdavkov predstavujú aj odvody z prerozdeľovania poistného, príspevok na činnosť operačných stredísk, príspevok na činnosť úradu a iné výdavky," reagoval pre TASR Milan Michalič z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Z údajov, ktoré úrad má od poisťovní, podľa jeho slov vyplýva, že tie použili z vybraných prostriedkov na vlastnú činnosť 3,02 percenta prostriedkov. "Teda ani nie 3,5 percenta, ktoré im umožňoval zákon," uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: