Rok na ministerstve podľa I. Uhliarika charakterizovala záchrana systému

Rok na ministerstve zdravotníctva po nástupe vlády Ivety Radičovej bol podľa šéfa rezortu Ivana Uhliarika (KDH) rokom záchrany systému pred kolapsom. Ako dnes poznamenal na tlačovej konferencii, počas uplynulého obdobia sa diagnostikovali problémy a v súčasnosti je zdravotníctvo v štádiu liečby. Poukázal, že po jeho nástupe sa odhalilo "fingovanie" účtovníctva v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni či "pozašívané" faktúry v štátnych nemocniciach. Svoje pôsobenie vo funkcii ministra by Uhliarik ohodnotil "asi na trojku".

Šéf rezortu pripomenul, že v súčasnosti treba dokončiť transformáciu nemocníc, ktorá je podľa jeho slov jediný nástroj, ktorý umožní ich lepšie a transparentnejšie financovanie i hospodárenie. Pripravuje sa tiež zavedenie generickej preskripcie, teda predpisovania liekov na základe účinnej látky, zavedenie centrálnej obstarávacej jednotky pre nemocnice, zákaz fajčenia v otvorených priestoroch nákupných centier a zvýšenie sankcií za jeho porušovanie. Pripravuje sa aj projekt zavedenia ďalšieho piliera financovania zdravotníctva, pripoistenie.

Ako ďalej avizoval Uhliarik, zmeniť sa tiež má "nespravodlivé" nastavenie siete zdravotníckych zariadení tak, aby nedochádzalo k diskriminácii neštátnych. Zaviesť sa tiež má "spravodlivejší" systém do odmeňovania nemocníc prostredníctvom tzv. DRG systému, teda platby za diagnózu, vzniknúť má zároveň vízia dlhodobého smerovania zdravotníctva. Po realizácii týchto krokov sa podľa šéfa rezortu zvýši kvalita zdravotnej starostlivosti, spokojnosť pacienta aj motivácia a podmienky pre zdravotníckych pracovníkov.

Medzi najdôležitejšie doteraz realizované opatrenia radí minister zavedenie ochranného limitu na doplatky za lieky pre dôchodcov a zdravotne ťažko postihnutých, zrušenie výmenných lístkov od všeobecných lekárov k špecialistom, začiatok transformácie nemocníc, ako aj stabilizáciu VšZP. Tá podľa jeho slov už v súčasnosti nevytvára mesačne dlh päť až sedem miliónov eur, ale hospodári vyrovnane. Tvrdí, že štátna poisťovňa bola predtým iba kúsok od nútenej správy.

Pozitívne Uhliarik hodnotí aj racionalizáciu počtu lôžok, zlacnenie ceny za projekt elektronického zdravotníctva o 120 miliónov eur, či vrátenie nezávislosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorého šéfa už vláda nemôže odvolať bez udania dôvodu. Minister tiež vyzdvihol sprísňovanie referencovania cien liekov, tento krok by mal ceny liekov v SR nastaviť na druhú najnižšiu úroveň v Európskej únii.

Exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) by dal svojmu nástupcovi štyri mínus, pričom doterajšie Uhliarikovo pôsobenie zhodnotil ako rok nekompetentných rozhodnutí. Päťku podľa jeho slov nedostal iba preto, že chce dobudovať bratislavskú nemocnicu Rázsochy a pokračovať v elektronizácii zdravotníctva. Bývalý šéf rezortu negatívne hodnotí napríklad chýbajúcu komunikáciu o zásadných rozhodnutiach so zdravotníckou verejnosťou napríklad pri rušení lôžok či reforme liekovej politiky. V tej vidí viacero problémov, ako skomplikovanie príchodu inovatívnych liekov, či hrozbu reexportu liekov po zavedení prísnejšieho referencovania.

Za najväčšiu politickú prehru súčasného ministra, ktorou má trpieť celý systém, považuje Raši zníženie zdravotných odvodov za štátnych poistencov. Zároveň tvrdí, že jediný, kto má prospech z jeho pôsobenia sú zdravotné poisťovne. Poznamenal, že Uhliarik nedokázal zastaviť zadlžovanie nemocníc, ktorým tak po ich zmene na akciové spoločnosti môže podľa neho hroziť konkurz. Exminister tiež nevylúčil možnosť, že by sa takto štátne nemocnice pripravovali na vstup súkromného kapitálu. Zároveň je presvedčený, že podmienky na využívanie ochranné limitu na doplatky za lieky sú tak prísne, že sa peniaze z doplatkov nevrátia nikomu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: