korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Baktérie a vírusy možno odhaliť rýchlejšie

Novovyvinutý test dokáže už za päť hodín spoľahlivo rozlíšiť, či pacienta zasiahla bakteriálna alebo vírusová infekcia. Jednoznačná diagnóza okrem iného bráni zbytočnému predpisovaniu antibiotík, ktoré na vírusy nezaberajú.

V časopise Journal of Analytical Chemistry to oznámil sedemčlenný tím Roberta Marksa z Ben Gurionovej univerzity v izraelskej Beerševe. Liečba vírusových infekcií antiobitiky je neúčinná. Zbytočné podávanie antibiotík navyše prispieva ku vzniku odolnosti voči týmto liekom, alergických reakcií, toxicity ich pôsobenia a zvyšuje celkové náklady zdravotníckej starostlivosti. Problém spočíva v tom, že súčasné testy, rozlišujúce medzi bakteriálnymi a vírusovými infekciami, trvajú 12 až 24 hodín. Okrem toho často nie sú dosť presné na to, aby sa na ich základe hneď dala urobiť jednoznačná diagnóza. Lekári tak často predpisujú antibiotiká „naslepo“ ešte pred príchodom výsledkov, aby sa pacientovi čo najskôr uľavilo.

Izraelskí vedci prišli na riešenie. Stačí pridať ku vzorke krvi pacienta luminol, svetielkujúcu látku, ktorú využívajú kriminalisti pri trasovaní krvi na scéne zločinu. A merať žiaru. Biele krvinky totiž reagujú pri bakteriálnej respektíve vírusovej infekcii odlišne, čo sa premieta do odlišného svetielkovania luminolu. Overili to na 69 pacientoch hospitalizovaných s rôznymi infekciami v lekárskom centre Soroka v Beerševe. Táto jednoduchá metóda šetrí čas, jednoducho sa aplikuje a má preukázateľné diagnostické, liečebné a ekonomické prínosy.

Zdroj: Komuniké Ben-Gurion University of the Negev z 19.7.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: