korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Trápi Vás inkontinencia? – diel prvý: Typy inkontinencie

Trápi Vás inkontinencia? – diel prvý: Typy inkontinencie
Zdroj: bigstockphoto.com

Inkontinencia býva definovaná ako samovoľný únik moču. Vyskytuje sa prevažne u starších žien v období menopauzy, môže sa ale objaviť aj u mladších žien alebo u mužov a detí. Inkontinencia celosvetovo postihuje desiatky miliónov ľudí a má rozsiahly ekonomický a sociálny dopad na celú spoločnosť.

Väčšina ľudí, ktorí trpia samovoľným únikom moču, stráca len niekoľko málo kvapiek, jedná sa o stresovú inkontineciu. U vekovo staršej populácie, invalidných alebo handicapovaných ľudí môže dôjsť k úniku väčšieho množstva moču alebo i celého obsahu močového mechúra, v týchto prípadoch sa môže jednať napríklad o urgentnú, reflexnú alebo zmiešanú inkontinenciu.

Pre ľahký stupeň inkontinencie sú k dispozícii inkontinenčné vložky, ktoré sú veľmi diskrétne a vybavené systémom kontroly zápachu. Pre inkontinenciu väčšieho rozsahu existujú pomôcky pre strednú a ťažkú inkontinenciu. Sú určené pre úplne alebo čiastočne mobilných pacientov, sebestačných, ale aj tých, ktorí vyžadujú asistenciu. Pomôcky sú tak obzvlášť vhodné pre pacientov pripútaných na lôžko.

Typy inkontinencie

Stresová inkontinencia

Tento najbežnejší typ inkontinencie sa vyskytuje pri fyzickej aktivite, napríklad pri cvičení, zdvíhaní tažkých bremien, ale tiež pri kýchnutí, kašli alebo smiechu. Pri stresovej inkontinencii dochádza väčšinou k úniku menšieho množstva moču, väčšinou býva spojená s oslabením panvového dna, a preto sú v tomto type inkontinencie obvykle účinné cviky na posilennie panvového dna. Stresová inkontinencia býva veľmi často dočasná a často má súvislosť s aktuálnym zdravotným stavom.

Urgentná inkontinencia

Urgentná inkontinencia sa tiež nazýva hyperaktivita močového mechúra (neprimeraná kontrakcia močového mechúra) a prejavuje sa náhlym nutkaním na močenie. Je vyvolaná kŕčovitými stiahnutiami svalov, únik moču je teda spôsobený neschopnosťou stihnúť včas dôjsť na toaletu.

Zmiešaná inkontinencia

Zmiešaná inkontinencia, ako názov napovedá, je spôsobená viacerými typmi inkontinencie. Obvykle sa jedná o stresovú a urgentnú inkontinenciu.

Únik postmikčných kvapiek

Vzniká v prípade nedokonalého vyprázdnenia močového mechúra. Príčinou veľmi často býva zväčšenie prostaty alebo oslabenie svalstva panvového dna.

Inkontinencia z pretekania

Inkontinencia z pretekania je obvykle spôsobená prekážkou v močovom ústrojenstve, môže byť spôsobená i nervovým poškodením. Môže sa jednať o problém trvalý aebo občasný.

Neurogénna inkontinencia

Neurogénna inkontinencia je spôsobená dôsledkom ochorenia či porúch nervového systému – narušením spojenia medzi centrálnou nervovou sústavou a močovým mechúrom.
K ochoreniam, ktoré môžu tento typ inkontinencie spôsobiť patrí napríklad roztrúsená skleróza alebo poranenia mozgu.

Funkčne podmienená inkontinencia

Tento typ inkontinencie vzniká neschopnosťou dôjsť včas na záchod. Táto neschopnosť môže byť spôsobená fyzickým alebo psychickým problémom (napr. nestihnutie dôjsť na toaletu z dúvodu pohybových problémov).

Správna diagnostika typu inkontinencie

V prvom diele nášho seriálu o inkontinencii ste sa dozvedeli, aké typy inkontinencie existujú. Na to, aby bola inkontinencia správne liečená, je najskôr nutné zistiť, akým typom inkontinencie pacient trpí, až potom sa môže nasadiť vhodná liečba, poprípade svičenie a posilovanie.

Kontaktujte nás

Viac informácií o inkontinencii a jej typoch nájdete v centre inkontinencie www.tena.sk. Môžete si tiež zdarma objednať vzorky inkontinenčných pomôcok. Kliknite sem pre vzorku inkontinenčných pomôcek zadarmo.

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: