korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Vyhadzovať cibuľový odpad je mrhanie

Vyše pol milióna ton cibuľového odpadu ročne v Európskej únii možno z veľkej časti spracovať na prídavky k strave, spĺňajúce zásady zdravej výživy.

V časopise Plant Food for Human Nutrition to oznámil osemčlenný španielsko-britský tím Vanesy Benítezovej z Universidad Autónoma de Madrid. Najviac cibuľového odpadu vzniká v Španielsku, Holandsku a vo Veľkej Británii. Nadobudlo to už rozmery environmentálneho problému. Odpad zahŕňa jednak skutočne nevyužité časti cibule, ako sú suchá hnedá šupka a dužinaté vonkajšie vrstvy, jednak korene, stonky a celé cibule, ktoré z obchodného hľadiska nevyhovujú kvôli malým rozmerom, alebo boli mechanicky poškodené.

Vanesa Benítezová s kolegami skúmala možnosti najracionálnejšieho vyriešenia problému cibuľového odpadu – ako by sa dal využiť v potravinárstve. Nanovo presne určili chemické zloženie jednotlivých častí cibule a uvažovali o ich uplatnení vo výžive. Hnedá šupka i dve vonkajšie dužinaté vrstvy obsahujú vlákninu, v prvom rade nerozpustnú, a flavonoidy, čo sú rastlinné metabolity s liečivými vlastnosťami, ako quercetín. Samotné hľuzy zasa sírnaté zlúčeniny a fruktány. Všetko látky prospešné zdraviu. „Jedenie vlákniny znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, gastrointestinálnych problémov, rakoviny hrubého čreva, diabetu typu 2 a obezity,“ zdôraznila Vanesa Benítezová.

Flavonoidy (skupina fenolových zlúčenín) fungujú ako prevencia koronárnych ochorení a zistilo sa, že majú protirakovinové účinky. Vnútorné časti celých cibuľových hľúz, vyhadzovaných ako odpad, obsahujú zlúčeniny síry a fruktány. Zlúčeniny síry zlepšujú prietok krvi, lebo obmedzujú hromadenie krvných doštičiek a celkove kardiovaskulárne zdravie. Navyše posilňujú antioxidačné a protizápalové systémy tela. Fruktány zasa pôsobia ako prebiotiká – zdraviu prospievajú tak, že výberovo podporujú rast a činnosť baktérií v hrubom čreve. „Tieto výsledky poukazujú na užitočnosť separovania rôznych častí cibule produkovaných ako odpad pri jej priemyselnom spracovávaní. Umožnilo by to ich využitie ako zdroja funkčných zlúčenín pridávaných k iným potravinám,“ uzavrela Vanesa Benítezová.

Zdroj: Komuniké FECYT – Spanish Foundation for Science and Technology zo 14.7.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: