Nová inteligentná nemocničná posteľ sa stáva skutočnosťou

Úspešné zavŕšenie prvého kola financovania projektu postele, ktorá automaticky zabraňuje vzniku preležanín, posúva tento produkt bližšie k praxi.

Oznámil to Michael Sauter zo Swiss Federal Laboratories for Material Science and Technology (EMPA) v švajčiarskom Dübendorfe, ktorý s kolegami založil malú firmu na využitie tohto vynálezu, znižujúceho utrpenie imobilných pacientov. „Znamená to, že inteligentná nemocničná posteľ sa teraz definitívne môže stať skutočnosťou,“ povedal Michel Sauter.

Dvaja „podnikateľskí anjeli“ a istá banka poskytli firme financie, posúvajúce inteligentnú posteľ na cestu ku komerčnej dostupnosti vo Švajčiarsku už koncom tohto roka. Posteľ napodobňuje pohyby zdravého človeka počas spánku, čím bráni, aby sa imobilným pacientom vytvorili preležaniny (dekubity), ktoré prakticky všade v ekonomicky rozvinutom svete začínajú predstavovať eskalujúci zdravotnícky problém.

Odbremeňuje zdravotníkov od povinnosti často jemne obracať na posteľ trvalo upútaných pacientov. Miesto nich to robí špeciálny matrac na bezkĺbovom pružnom lištovom ráme z „chytrých“ materiálov, ktorých vlastnosti možno nastaviť podľa potreby. Michael Sauter s kolegami posteľ vyvinul vďaka podpore EMPA a Swiss Federal Institute of Technology (ETH) v Zürichu, čo je mimochodom alma mater Alberta Einsteina. Vychádzali pritom z podnetov, ktoré im poskytli zdravotníci. Ich malá firma už vytvára obrat, keďže jeden z jej švajčiarskych obchodných partnerov predal prvých 20 monitorovacích systémov, zaznamenávajúcich pohyby pacienta a iniciujúcich zmenu polohy. Michael Sauter si teraz v júli na špeciálnom obchodnom kurze v Bostone (štát Massachusetts, USA) overil, že posteľ má veľký potenciál. Iba v USA sa totiž každoročne vyskytne približne 2,5 milióna prípadov preležanín. Liečba každého stojí priemerne 43.000 dolárov (30.120 eur).

Úspory, ktoré vyplývajú z profylaktického účinku novej postele, si tak môžu nemocnice a kliniky ľahko vyčísliť. Nehovoriac o úľave beztak trpiacim pacientom.

Zdroj: Komuniké Swiss Federal Laboratories for Material Science and Technology (EMPA) zo 14.7.2011

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: