korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Nelegálni migranti v Belgicku darovali krv

Na netradičný, ale symbolický krok sa rozhodla skupina nelegálnych migrantov v Belgicku. V piatok sa dvadsať marockých prisťahovalcov dostavilo do nemocničného centra Saint-Pierre v Bruseli aby darovalo krv. Ich gesto bolo snahou upozorniť širšiu verejnosť na ťažkosti nelegálnych prisťahovalcov s prístupom k zdravotnej starostlivosti.

Akcia skupiny marockých prisťahovalcov, ktorá sa nazýva Belgičania bez dokladov, však aj napriek ich dobrému úmyslu mala iba čiastočný úspech, informuje denník La Derniere Heure. Z dvadsiatich dobrovoľníkov nakoniec krv darovali iba piati, keďže podľa zákonných ustanovení krv môže darovať iba osoba, ktorá preukáže svoju totožnosť. A väčšina z imigrantov žiadne doklady totožnosti pri sebe nemala.

Hovorca skupiny novinárom povedal, že popri darovaní krvi bolo ich hlavným cieľom upozorniť verejnosť na skutočnosť, že desiatky prisťahovalcov, ktorí nemajú v Belgicku zlegalizovaný svoj štatút, sa nemajú ako dostať k základnej lekárskej starostlivosti a s veľkým ťažkostiam čelia aj keď ide o urgentné zdravotné prípady. Hovorca skupiny tvrdí, že ľudí bez dokladov často odmietajú zobrať na urgentnom príjme, lebo nemajú lekársky preukaz. Ten im však nikto nevystaví, kým nemajú doklad totožnosti. A doklady totožnosti Belgicko odmieta vydať komukoľvek kto sa úradom prihlási po úteku či odchode zo svojho domovského štátu. V Bruseli úrady každý rok čelia demonštráciám stoviek prisťahovalcov, ktorí žiadajú legalizáciu svojho postavenia.

Hovorca nemocničného centra darcovskú akciu Maročanov neodsúdil, ale pre noviny vyhlásil, že nemocnice v Bruseli sa každý deň venujú aj pacientom, ktorí nemajú doklady v poriadku. Zároveň uviedol, že mnohí pacienti bez dokladov sa hlásia priamo na urgencii aj keď nejde o vážne prípady. Dúfajú, že bude o nich postarané bez toho aby sa museli preukázať dokladmi a snažia sa obísť klasický postup s nahlásením zdravotných problémov u svojho osobného lekára.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: