Prečo aj mladšie ženy môžu zomrieť na infarkt?

Prečo aj mladšie ženy môžu zomrieť na infarkt?
Zdroj: bigstockphoto.com

Napriek tomu, že je to výnimočné, infarkt môže postretnúť i mladú ženu! Dlho pretrvával názor, že infarkt postihuje prevažne mužov alebo obe pohlavia vo vyššom veku a u žien mladších ako 50 rokov sa nevyskytuje. Ischemická choroba srdca je u nás stále na prvom mieste medzi príčinami úmrtí. I keď pokroky v liečbe viedli ku zníženiu úmrtnosti, umiera od roku 1984 každoročne na jej komplikácie viac žien než mužov. Odborníci na celom svete preto stále viac obracajú svoju pozornosť práve k ženám.

Hladina estrogénu...

Bolo totiž preukázané, že nedostatok hormónu estrogénu je u mladších žien rizikovým faktorom pre rozvoj aterosklerózy. Riziko, že budú trpieť chorobným zúžením koronárnych tepien, bolo u nich 7-krát vyššie, než u žien s normálnou hladinou estrogénu. Pokles hladín estrogénu má tiež negatívny vplyv na prestavbu steny tepny. Ženy podceňujú riziko srdcového infarktu a nebezpečenstvo kardiovaskulárnych ochorení. Myslia si, že infarkt myokardu a artérioskleróza sú mužské ochorenia. Tento názor však vôbec nezodpovedá pravde. Ženy začali mužov v tejto diagnóze dobiehať. Za ostatné 2 roky stúpol na Slovensku počet hospitalizácií pre akútny srdcový infarkt najmä u mladších ľudí do 40 rokov.

Ženy už desiatku rokov dobiehajú mužov aj vo fajčení, pití, strese a prejedaní. Žena ak má viac ako 88 cm v páse, je potenciálnou adeptkou na infarkt. Ak ešte k tomu fajčí, málo sa pohybuje a žije – pracuje v strese, riziko infarktu ešte viac narastá. Od menopauzy odpadá už aj prirodzená ochrana ženského organizmu pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, ktorú zabezpečuje hormón estrogén.

Čo je infarkt?

Infarkt je jednou z akútnych foriem ischemickej choroby srdca, pri ktorej srdcový sval nedostáva dostatočné množstvo krvi. Ide o náhly výpadok prekrvenia časti srdcového svalu, najčastejšie potom pri uzatvorení srdcovej tepny potom, čo je upchaná krvnou zrazeninou. Pokiaľ nie je však prekrvenie obnovené a jeho výpadok je veľkého rozsahu, môže pacient i zomrieť. Analýza ukázala, že ženské pohlavie (hlavne v spojení s vekom pod 55 rokov) bolo rizikovým faktorom v prípadoch, keď lekár nestanovil správnu diagnózu, aj keď ženu postihla akútna srdcová príhoda. Lekár s infarktom skrátka nepočítal.

Ako sa prejavuje?

  • krutá tlaková, tupá bolesť za hrudnou kosťou, niekedy sa šíri do paže, malíčka, krku, čeľusti, chrbta
  • náhle potenie, nevoľnosť, zvracanie, dušnosť
  • nepokoj, keď človek prežíva strach
  • celková únava

Najčastejším príznakom infarktu je bolesť na hrudi. U mladších žien má ale častejšie netypický charakter vzhľadom k tomu, že ženy sú schopné lepšie popísať svoje problémy, majú významne väčší počet príznakov v prípade akútnych srdcových príhod, než muži.

„Nemý” infarkt?

Ľudia udávajú nevoľnosť, zvracanie, nechutenstvo, závrate, mdlobu či slabosť. Súčasne však vzhľadom k menej typickému charakteru často nevedú tieto príznaky ku správnej diagnóze. Existuje totiž celý rad stavov, ktoré môžu infarkt len napodobňovať, napr. ak majú ľudia problémy s chrbticou, svalmi či kĺbové bolesti, žalúdočné vredy, žlčníkové problémy, ochorenie slinivky. Môže ísť tiež o pľúcne ochorenie alebo o problémy na psychickom podklade. Niekedy sa naopak infarkt nemusí jednoznačne prejavovať. Uvádza sa, že asi 10-15 % infarktov nemusia „sprevádzať“ žiadne problémy. Tzv. nemý infarkt môže byť zistený až potom, čiže najskôr, na základe EKG, či iných vyšetrení.

Ergometria - EKG nestačí

Predpokladá sa, že stačí natočiť EK a diagnóza je jasná. U žien ale preukázateľnosť EKG v dôsledku zlého prekrvenia srdcového svalu býva niekedy nízka. Dá sa teda povedať, že normálny nález, zistený EK vyšetrením, ešte nemusí znamenať, že koronárne tepny u ženy sú v poriadku. Pokiaľ má lekár podozrenie na ischemickú poruchu srdca, mal by zabezpečiť i ďalšie vyšetrenia. Pacientka by mala v prvej fáze absolvovať záťažový test, tzv. ergometriu. Pri záťaži totiž skôr odhalí prípadné postihnutie, než pokojný (pohodový) stav, keď EKG býva vtedy často v medziach normy.

Rozhoduje rýchlosť

Pre liečbu akútneho stavu infarktu myokardu je najdôležitejšie, aby sa chorý ocitol čo najskôr na špecializovanom pracovisku, ktoré má možnosť prevádzať presné diagnózy a následné liečby. Základom liečby srdcového infarktu je súboj o čas, alebo čím skôr od začiatku problémov sa pacient dostane do najbližšieho kardiocentra, tým lepšie.

Ako znížiť riziko ochorenia?

Ak otec zomrel na kardiovaskulárne ochorenie pred 55 rokom alebo matka pred 65. rokom veku, alebo niektorý zo súrodencov trpí týmto ochorením či na neho zomrel, máte vyššie riziko jeho výskytu. Nechajte si tiež zmerať hladinu cholesterolu v krvi. Od 40 rokov sa pri preventívnej prehliadke vyplatí nechať si zmerať krvný tlak a to každý rok. Častejšie, pokiaľ máte viac ako 60 rokov, ak ste diabetička alebo trpíte chorobou obličiek. Je dobré mať doma svoj vlastný digitálny tlakomer. Obsluha je veľmi jednoduchá. Dôležitý údaj poskytne aj obvod pása. Pretekajúci tuk okolo brucha má spojitosť s vysokým krvným cukrom a cholesterolom, ktorý zvyšuje riziko srdcovo-cievnych chorôb. Obvod ženského pása by mal byť menší než 88 centimetrov. Prestaňte fajčiť. U žien, ktoré fajčia sa zvyšuje riziko ochorenia trojnásobne! Cvičte, zlepšíte si fyzickú kondíciu a zamedzíte nadváhe. Forma cvičenia je ľubovoľná, najdôležitejšie je sa hýbať. Dostatočne správne relaxujte, najlepšie v prírode, odpočívajte, doprajte si zdravý spánok, znížte stresujúce faktory.

Autor článku: MUDr. Juraj Čierny, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: