Výrobcovia cigariet žalujú FDA pre nové pravidlá balenia

Štyri veľké tabakové spoločnosti podali žalobu na americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA). Dôvodom sú nové pravidlá balenia cigariet s drastickými grafickými varovaniami pred rizikami fajčenia, ktoré výrobcovia cigariet považujú za protiústavné. Oznámila to agentúra Reuters.

V žalobe firmy Reynolds American, Lorillard, Liggett Group a Commonwealth Brands tvrdia, že nové varovania - tie majú zaviesť najneskôr do 22. septembra 2012 - by výrobcov cigariet nútili robiť protifajčiarske kampane namiesto vlády. Takýto postup je porušením ich práva na slobodu prejavu podľa Prvého dodatku ústavy, uvádza sa v žalobe podanej v utorok na súde vo Washingtone. "Predstava, že vláda môže žiadať od výrobcov legálneho produktu, aby označili polovicu jeho balenia obrázkami a slovami, ktoré majú odrádzať od kúpy toho výrobku, nemôže pred ústavou obstáť," vyhlásil Floyd Abrams, popredný špecialista na Prvý dodatok, ktorý zastupuje výrobcov cigariet.

Hovorkyňa FDA sa k žalobe odmietla vyjadriť s tým, že k otvoreným prípadom sa agentúra nevyjadruje. Zákon z roku 2009 žiada, aby farebné varovania pred rizikami fajčenia pokrývali polovicu prednej aj zadnej strany škatuliek a horných 20 percent plochy tlačených reklám na cigarety. Medzi požadovaným obrázkami sú mŕtve telá, pľúca postihnuté chorobami a pokazené zuby. Výrobcovia cigariet okrem iného tvrdia, že zákon ich núti, aby z každej škatuľky urobili "mini-bilbord" pre vládu. Podľa vládnych štatistík v USA fajčí asi 46 milióna - pätina dospelých obyvateľov. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (HO) tabak tento rok po celom svete zabije takmer šesť miliónov ľudí, vrátane 600.000 nefajčiarov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: