V bratislavskej DFNsP vedia ľahšie stanoviť diagnózu u epileptikov

Vďaka novému video EEG (elektroencefalograf) prístroju s bezdrôtovým spojením môžu lekári z bratislavskej detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou ľahšie stanoviť diagnózu a neurologických pacientov snímať dlhodobo pri bežných denných aktivitách. "Okrem presnejšej diagnostiky, čo ocenia predovšetkým lekári a rodičia malých pacientov, prináša prístroj benefit aj pre deti. Pri vyšetrení sa môžu pokojne hrať a nemusia byť pripútané na lôžko, ako to bolo ešte v nedávnej v minulosti," povedal riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan.

Nový prístroj za 90.000 eur je určený pre dlhodobé monitorovanie klinického obrazu – stavu a správania sa dieťaťa súčasne s elektrickou aktivitou mozgu. Pomocou tohto prístroja lekári môžu lepšie identifikovať, či ide o epileptický alebo iný záchvat, sledovať frekvenciu záchvatov, vedia určiť i typ záchvatu. "Podľa typu záchvatu a typu epilepsie vieme obrazne povedané ušiť dieťaťu liečbu na mieru. Vybrať vhodné lieky a liečebný postup a odlíšiť niektoré záchvatové stavy, ktoré nie sú epileptické, ale niekedy sa liečia ako epileptické," povedala primárka Kliniky detskej neurológie Jaroslava Payerová.

Lekári tak môžu pomocou prístroja lepšie identifikovať, v ktorom mieste mozgu záchvat vzniká a presnejšie určiť miesto poškodenia, ktoré je zodpovedné za epileptické záchvaty. "Pri záchvate tak podrobne vieme identifikovať miesto, kde sa záchvat vyvíja a ako sa ďalej šíri. Video EEG nám presne ukáže, ktoré miesto je v mozgu postihnuté, čo je veľmi dôležité zvlášť v prípadoch, kedy zvažujeme epileptochirurgickú operáciu. Najlepšia diagnostika epilepsie je, keď záchvat vidíme a môžeme ho hneď analyzovať," doplnil prednosta kliniky Pavol Sýkora. Epilepsia je často vyskytujúce sa neurologické ochorenie, ktoré postihuje približne jedno až dve percentá detskej populácie. Na Slovensku je dispenzarizovaných 7000 detí s epilepsiou. Vyskytuje sa v každom veku, v zásade však platí, čím je dieťa menšie, tým častejšie sa s týmto ochorením lekári stretávajú. Pri epilepsii sa záchvaty rôznej intenzity opakujú bez zjavnej príčiny a sú jediným príznakom ochorenia. Príčiny vzniku epilepsie sú rôzne.

"Niektoré deti majú priaznivú prognózu, napríklad epilepsie podmienené genetickou poruchou. Keď mozog dozreje, porucha sa odstráni a deti z toho vyrastú alebo sa určité obdobie liečia," uviedol Sýkora. Poukázal však na to, že sú aj epilepsie s nepriaznivým priebehom, ktoré sa nedajú vyliečiť, len zmierniť. "Pri správne nastavenej liečbe približne 80 percent detí ostane bez záchvatov. Asi 20 percent epilepsií je farmakorezistentných, to znamená, že farmakologická liečba nevedie k tomu, že dieťa bude bez záchvatov. V týchto prípadoch prichádzajú do úvahy iné možnosti liečby, napríklad epileptochirurgia," uzavrel. TASR informácie poskytla hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: