korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Epilačný laser a IPL svetlo - aký je medzi nimi rozdiel?

Epilačný laser a IPL svetlo - aký je medzi nimi rozdiel?
Zdroj: bigstockphoto.com

Je dôležité vopred vedieť, akým prístrojom vám bude vykonaná epilácia a ako rozoznať ten efektívny od nevyhovujúceho. V tomto článku sa dozviete, že nie je laser ako laser. Tiež, že pri laserovej epilácii je veľmi dôležité vedieť, akým typom prístroja vás budú ošetrovať. A v neposlednom rade, že ošetrenie by mal vykonať odborne školený pracovník, najlepšie  s niekoľkoročnou praxou.

Epilácia intenzívnym pulzným svetlom (IPL) má iba krátkodobý účinok a ak chceme dosiahnuť trvalý výsledok, malo by byť ošetrenie vykonané laserom.

Aký je rozdiel medzi epiláciou laserom a intenzívnym pulzným svetlom (IPL) a kam v tomto spektre zapadajú voľne predajné  prístroje?

Oba spôsoby ošetrenia sú založené na zahriatí vlasového korienku na teplotu, ktorá zabezpečí trvalú epiláciu. Vlasové korienky sa ohrejú vďaka pohlcovaniu svetla týchto prístrojov, zvýši sa ich teplota, až sa dosiahne kritická teplota, kedy sa trvale poškodia. Čiže pri dostatočnej výške teploty nastane trvalé poškodenie korienku, z ktorého  už vlas nerastie. Ak je však teplota iba o pár desatín nižšia pod požadovaný stupeň,  trvalé poškodenie korienku je nemožné a efekt epilácie trvá iba niekoľko týždňov. Potom vlas z korienku začína znovu rásť.

Každá farba svetla má iný efekt na ohriatie korienku. Záblesk intenzívneho pulzného svetla (IPL) obsahuje viacero farieb svetla. Pomer a  intenzita jednotlivých farieb  v záblesku IPL bývajú  rozdielne v závislosti od výrobcov jednotlivých prístrojov. Takže efekt epilácie IPL  môže variovať podľa druhu prístroja, zručnosti obsluhy a nastavení parametrov zákroku. V každom prípade má iba krátkodobý účinok.

Laserový lúč obsahuje iba jednu farbu, vybranú tak, aby sa čo najviac chránila pokožka a maximalizoval efekt na chĺpky. Ak je  epilácia vykonaná laserom, je to základ úspešného odstránenia ochlpenia. Výsledok potom už závisí hlavne od kvality vykonania zákroku.
Uspokojivý efekt prinesie iba epilácia vykonávaná skúseným personálom s dostatočne výkonným laserovým prístrojom.  V súčasnosti sa dajú kúpiť  IPL na domáce použitie. Slabé  výkonové parametre by mali eliminovať riziko popálenia pokožky, ale to tiež znamená:
nedostatočná energia + nedostatočná teplota = žiadny trvalý efekt.

Táto rovnica platí vzhľadom na už spomínaný priebeh  vlasovej epilácie - pod  prahovou teplotou žiaden trvalý efekt. Ten nastáva až po dosiahnutí správnej teploty v mieste ošetrenia.

Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec

Dátum zverejnenia: